Продаја баштине само димна завеса

Радмила РАДОСАВЉЕВИЋ

09. 05. 2015. у 17:48

Продаја "Авала филма" биће у понедељак тема скупштинског одбора за културу

Продаја баштине само димна завеса

Продаја "Авала филма" изазвала велико незадовољство

РЕВОЛТ културне и филмске јавности због продаје "Авала филма" и "неидентификованог" купца, фирме "Филмски пут", која је за тек нешто више од 8.000.000 евра добила могућност да направи огромно богатство, добија наставак - како сазнају "Новости" - овим питањима би у понедељак требало да се бави и скупштински Одбор за културу.

По речима редитеља Срђана Драгојевића, који је као посланик у парламенту и члан овог одбора већ отварао питања банкротства и продаје "Авала филма", много је "магле" и контроверзи у овој причи - од тога да одлука Уставног суда којом се одлазак у стечај "Авала филма" маја 2011. проглашава неуставном никада није усвојена, па до продаје компанији "Филмски пут", која је основана у марту ове године са капиталом од 60.000 динара!

- Примера ради, чувени чешки студио, "Барандово", продат је, сасвим транспарентно, великом словачком концерну, "Моравија Стел". Студио данас ради и доноси профит. Бугарски филмски студио, "Бојана филм", продат је познатом америчком продуценту, Millenium Ne image, транспарентно. Студио ради одлично и бугарска држава остварује значајну суму од пореза. Код нас - о купцу "Авала филма" се једино зна да је некада имао такси удружење са седиштем у Панчеву. Та продаја је била нетранспарентна, да би се сакрили прави купци и њихове намере.

А те намере су, како истиче Драгојевић, врло јасне:

- Тржишна цена грађевинског земљишта на коме се налази "Авала филм" тренутно је 100.000.000 евра. Признаћемо, доста очигледна намера! Вишеструко исплативија од професије прављења филмова у којој анонимни купац, за претходних тридесет дана, тешко да је стигао да се афирмише. Подсећања ради, 2007. четрнаест биоскопа "Београд филма" чија је вредност, у квадратима пословног простора процењена на 57.000.000 евра, продато је за девет милиона евра! Нови власник је тада најављивао "нову еру" - дигитализацију и модернизацију биоскопа, а данас не ради ниједан биоскоп, у тој "новој ери" биоскопи су постали супермаркети, ноћни клубови и - рушевине! "Београд филм" је купљен због пословног простора, а "Авала филм" због - грађевинског земљишта! - истиче Драгојевић.

НАРИЦАЊЕ НАД ГРОБОМ ФИЛМА ПОДСЕЋАЊА ради, "Дунав филм" приватизован је у новембру 2008, када је на аукцији продат Теодори Ризнић, директорки фирме за кинематографску и видео дистрибуцију "Диентер". Та кућа 2006. купила је телевизију ЈУ Инфо, на њеним каналима настала је београдска ТВ Ентер, која је већ 2009. изгубила дозволу за рад због неплаћања надокнаде за коришћење фреквенција. Када је продат "Дунав филм", који је од оснивања 1955. произвео више од 1.600 филмова и био својеврсна "Београдска школа документарног филма", редитељ Петар Лаловић је изјавио: "Ово је сахрана некада најуспешнијег предузећа за документарне филмове на овом простору и у Европи. Много раније је требало организовати акцију за очување 'Дунав филма', али бојим се да и тада ништа не бисмо постигли, тако да је ово само нарицање над гробом филма".

Марина Ивановић, директорка "Дунав филма", који ових дана улази у конзорцијум са новим власником "Авала филма", сматра да је ипак "неразумно зашто се непрестано поставља питање чији капитал стоји у компанији "Филмски пут":

- Посебно је питање зашто се у јавности изнело толико неистина и паушалних процена о вредности имовине "Авала филма". Да је било ко у тој кампањи иоле озбиљније желео да на стручан начин укаже шта се стварно подразумева под продајом "Авала филма" у стечају, требало је, пре свега, да откупи ту документацију.

Она наводи да је у јавности "вешто пласирана и додатна 'паника'":

- Њу су лансирали интересни кругови који су, очигледно, желели да заузму што бољу позицију "заштитника" филмског културног блага Србије. Истина је да то благо није угрожено, и да је све на свом месту, у Југословенској кинотеци - нико ништа није узео, отео или злупотребио, јер продуцентска и копродуцентска права које је купио "Филмски пут" припадају "Авала филму". Најважније је, ипак, што је компанија "Филмски пут" као своју идеју и план поставила окупљање домаћих продуцената, њихово организовање и оживљавање филмске продукције у Србији - истиче Марина Ивановић.

ЈАСНЕ НАМЕРЕ

ЈАВНОСТ се, како истиче Драгојевић, претежно бавила филмовима "Авала филма" и продајом културног блага:

- Тај филмски фонд неоспорна је културна баштина, али је у овај "пакет" за продају додата, тврдим - с намером! Намера је била да скандалозна продаја баштине буде димна завеса! Димна завеса за културну и ширу јавност која ће се, као што се и десило, бавити само културним скандалом, и притом ће заборавити на очигледан привредни криминал! Јер, 37 хектара земљишта "Авала филма", вредног 100.000.000 евра, неко је купио за 8.000.000 евра - каже Драгојевић, истичући да у овој причи очигледно има питања за Агенцију за приватизацију, за Више јавно тужилаштво за организовани криминал, за Агенцију за борбу против корупције и Агенцију за спречавање прања новца.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације