Издаваштво у Србији: Јавне набавке - кост у грлу

Д. Бт.

24. 12. 2014. у 16:01

У Библиотеци града Београда Одржано саветовање о развоју издаваштва у Србији. Наставити раст издвајања за откупљивање књига за јавне библиотеке

Многи којима је књига професионална судбина могли су лакше да дишу ове него прошле године. Министарство културе је за откуп књига издвојило знатно већа средства; Сајам књига је био најбољи у последњих 10-15 година; успостављен је партнерски однос између Министарства културе и издавача; наша представљања на сајмовима писане речи у свету протекла су веома запажено. Ово се могло чути на саветовању о развоју издаваштва у Србији, на којем је указано и на погубност куповине књига за библиотеке путем тзв. јавне набавке.

По мишљењу др Вука Вукићевића, генералног секретара Удружења издавача и књижара Србије, за разлику од претходног периода, када су чланови Одбора Београдског сајма књига бирани по политичком кључу, у садашњем одбору су људи који су књизи, култури и сајамским манифестацијама посветили свој радни век. Апелујући да се колико је год то могуће у постојећим економским условима, настави раст издвајања за откуп књига за библиотеке, Вукићевић је рекао:

- Град Београд је за ову намену издвојио око 21 милион динара ове године. Имајући у виду да је буџет за ову сврху прошле године износио 14,2 милиона, а претпрошле 9,1 милион, то јесте побољшање. Али треба имати у виду да је градска културна политика у области библиотека у минуле две године била изузетно лоша, благо речено. На пример 2010. градски буџет за откуп књига за библиотеке је износио око 33 милиона, а претходне чак 51. Нико не очекује брзе промене преко ноћи, али сматрамо да је неопходно да се има у виду да је књига један од темеља сваке озбиљне савремене културе.

Секретаријат за културу града Београда се, како је навео Владан Вукосављевић, до максимума трудио да помогне издаваче у решавању различитих проблема. Између осталог учествовали су и у организацији Сајма књига, што је утицало на успех ове манифестације. Вукосављевић је најавио и могућност да Србија буде почасни гост Сајма књига у Пекингу идуће године.

СРЕДСТВА У ОВОЈ години за издаваштво је издвојено 210 милиона динара, што је дупло више него прошле године, рекао је Младен Весковић из Министарства културе. Он је навео да је за 73 књижевне манифестације и награде дато 15.292.000, за 66 часописа - 15 милиона, за капитална дела - 21.661.000, за преводе на стране језике - 14, а за међународне сајмове књига 18 милиона динара.

Уз оцену да је Сајам књига део нашег културног и националног идентитета, Зоран Аврамовић се заложио за програмско ширење ове манифестације, која је запала у клише. Како је навела Јасмина Нинков, није тачно да се у Србији не чита, јер ће само Библиотека града Београда ову годину завршити са 140.000 корисника. Истовремено, истакла да су јавним набавкама библиотеке доведене у пат позицију и да би то требало што пре променити. Навела је пример библиотеке у Бечу, која набавља књиге тако што оде и купи, без икакве компликоване процедуре.

На тежак положај школских библиотека указали су мр Симо Поткоњак и Сандра Игњатовић. Лектира дотрајава, нових наслова нема, па би програмом откупа књига за јавне библиотеке требало да буду обухваћене и школске, на шта обавезују и међународни стандарди.


ОБНОВЉЕНИ МАНДАТИ

ПОСЛЕ саветовања у уторак је одржана годишња скупштина Удружења издавача и књижара Србије. Скупштина је реизабрала на мандат од четири године председника Дејана Папића, председника Скупштине Зорана Колунџију и потпредседнике Новицу Јевтића и Ненада Шапоњу, док је за трећег потпредседника изабран Дејан Беговић. Реизабрана је и већина чланова Управног одбора, а нови су Борислав Пантовић и Дубравка Драговић Шеховић.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације