Тешко доба за књигу
18. 12. 2013. у 21:13
Са саветовања о развоју издаваштва у Србији: У многим местима није издвојен ни динар за откуп. За издаваче, библиотекаре и књигу, 2013. била је најтежа у последњих десет година
За издаваче, библиотекаре и књигу, 2013. била је најтежа у последњих десет година, рекао је на у среду одржаном саветовању о развоју издаваштва у Републици председник УИКС Дејан Папић.
Креативни сектор, у ком највећи део припада издаваштву и графичкој индустрији, учествује са око седам одсто запослености у Србији, при чему у издавачким кућама ради велики број висококвалификованих и младих. Само осам издавача остварило је 22 милиона евра прошле године што је више од целокупног промета у издаваштву у развијеним европским земљама. Износећи ове и друге чињенице Вук Вукићевић, генерални секретар УИКС, закључио је да издаваштво даје велики допринос развоју наше привреде, културног живота и просвете. Он је указао и на лошу организацију Београдског сајма књига који би, као у свим европским градовима, требало да организује репрезентативно удружење издавача. Вукићевић је истакао и значај недавно формиране радне групе за наше представљање на међународним сајмовима књига у којима ће бити и два представника УИКС.
Младен Весковић из Министарства културе, замерио је министарствима просвете, привреде и финансија на игнорантском односу према издаваштву. Истакао је да је Министарство културе за књиге у 2014. одвојило дупло више средстава: са прошлогодишњих 145 на 340 милиона динара, што даје наде за побољшање у овој делатности.
Наши аутори нису људи који лелујају улицама и пишу стихове, већ ствараоци чији се производи продају, али они од тога често немају користи због општег непоштовања ауторских права, истакао је Владимир Марић, представник Завода за интелектуалну својину и указао на значај оснивања репрографске организације чиме би овај проблем могао бити решен.
Према речима Јасмине Нинков, директорке Библиотеке града Београда, ова година никада није била гора за јавне библиотеке. Постоје многи градови и места у којима није издвојен ни динар за откуп књига. Према стандардима БГБ је 2013. добила 80 милиона динара а за 2014. одобрено јој је 15 милиона.
О сталном кашњењу откупа књига за библиотеке говорио је Ненад Шапоња, и дао пример Хрватске у којој се откуп врши три пута годишње. Код нас су тек сада библиотекама послате књиге из 2012, а издавачи још нису добили новац.
АПСУРДНИ ПОПИС
После саветовања одржана је годишња скупштина Удружења издавача и књижара Србије са које је упућен позив надлежнима на озбиљан дијалог о будућој концепцији и организацији Београдског сајма књига. Истакнут је и захтев да се куповина књига за библиотеке изузме из Закона о јавним набавкама. Овај апсурдни пропис, који захтева компликован административни поступак, представља готово непремостиву препреку између издавачких кућа и општинских библиотека.