Боро Драшковић: Време има последњу реч
26. 11. 2010. у 20:44
Филмски и позоришни редитељ уочи проба Кафкиног “Процеса”, о новој књизи, признањима, “Вуковару” сврстаном у четири најзначајнија антиратна филма у свету
ФИЛМСКИ и позоришни редитељ, професор Академије уметности у Новом Саду, Боро Драшковић, ускоро у вршачком позоришту поставља Кафкин “Процес”. Аутор кратких прича, есеја, путописа, сценарија, радио драма, који је недавно промовисао нову књигу “Филм о филму” (издавач “Прометеј”) - обишао је свет. Неки кажу, са својим играним филмовима или због њих. Можда, али пре свега, гоњен унутрашњом побудом да види даље и дубље од других, тако да тај поглед издржи двоструку проверу: суда времена и сопствене савести.
Без његових филмова (“Хороскоп”, “Нокаут”, “Усијање”, “Живот је леп”, “Вуковар, једна прича”) била би незамислива историја наше кинематографије, а без једне представе (“Кад су цветале тикве”) историја послератне власти. Забраном представе на отвореној сцени показала се затвореност једног система, који је на сваки начин настојао да покаже да, за разлику од осталих у окружењу, има “људско лице”...
Због овог “случаја” Драшковић је дуго избивао из театра. У међувремену, из његовог шињела израсли су неки врсни позоришни редитељи. Један од њих ће рећи да овај професор, по храбрости и доследности, као да не припада нашој средини и да би, као и Милош Црњански, могао казати - “испунио сам своју судбину на частан начин”... Међу те часне, судбинске послове, овај свестрани уметник сврстава и свој педагошки рад:
- Покушавам да им пренесем ону супстанцу режије који сам препознао док сам слушао своје професоре, Вајду и Кавалеровића из филма и др Клајна из позоришта - истиче Драшковић. - Назвао бих то језгром, унутрашњом светлошћу режије, емоцијом која мисли. Осећањем да сваки секунд уметничког дела мора да буде додирнут редитељевим даром као додиром прста или погледом. А у једној представи има таквих око пет хиљада тренутака. Из прве секунде рађа се све остало. Подразумева се, наравно, да све мора бити праћено и високом одговорношћу.
* Мало је редитеља, и у вашој генерацији, тако разуђених интересовања и различитих вокација?
- Тачно је, али сви моји учитељи поседовали су ту, готово ренесансну разноврсност. Вајда је редитељ свих медија, уз то је писао и сликао. Својевремено је за мог “Магбета” направио читаву мапу скица. Кавалеровић је такође сликар, почасни доктор наука. Др Клајн психијатар, један од најбољих шекспиролога,прворазредни есејиста... Многострука интересовања су део човекове природе. Ја сам једном, с Момом Капором, препешачио целу нашу ондашњу земљу и тако зарадио прву плату! На пут нас је послало сарајевско “Ослобођење”: Момо је правио цртеже, а ја писао. Наставио сам да путујем и тако су настали моји путописи “Поглед пролазника”. Када често размишљате о филму, природно је да настане књига, попут мога “Огледала” или сада “Филма о филму”. Све је то нормално кад се бавите овом професијом, јер и часове глуме и режије треба – режирати.
- Пре свега, то је омаж професији и земљи која, на један или на други начин, негује ту професију. Саша Петровић је митска личност нашег филма. Вратио га је гледаоцима, истовремено га извео у свет: стране новине објавиле су да је био подједнако важан и за нас и за светску сцену. Годинама смо заједно писали књигу “Роман редитеља”, коју нисмо завршили. У овом мом делу све се то спојило...
*Зашто онда нема више таквих уметника данас?
- То је ствар појединца, али и укупности једног духовног простора. Последица је и свега што се дешавало с нама. Увек се ту поставља и питање личне одговорности према животу и професији. Буњуел, Куросава, Бергман, Питер Брук (који је одржао први час на мојој класи) - такве су личности. Режија подразумева персоне, које, ако не поседују дар свих професија, морају да поседују снагу и да схвате све професије и људе који им припадају. Отуда је природна радозналост човека да спозна другог човека и да кинематографски протумачи људску судбину.
* Ваш “Вуковар, једна прича” настао је у време ратних сукоба, али је имао довољну дистанцу према врућим догађајима. То је и једна од претпоставки за потврђену уметничку вредност, за разлику од многих “домољубних” филмова на исту тему?
- Филм је обишао свет у доба када смо се налазили у својеврсном гету, из кога нису могли да изађу ни спортисти... Ако говоримо о поређењу, за мене је одговор веома логичан. Не радим свој посао из мржње него из љубави. Моје једино оружје је камера и позорница, верујем да говорећи о другима - говорим и о себи. Уосталом, основна прича овог филма је љубавна: о савременом Ромеу и Јулији, Србину и Хрватици. Чиста емоција је најбржи пут до човековог срца. Ако филм успе то да учини, обавио је основни задатак.
* За ово остварење на фестивалу у Јерусалиму припала вам је награда за мир и толеранцију, док сте у Верони добили признање за највиши уметнички допринос. Ипак, можда је најатрактивнија вест стигла из САД: “Вуковар” је сврстан у четири најважнија антиратна филма - поред “На Западу ништа ново”, “Поља смрти” и “Апокалипса данас”?
- Доста сам путовао с тим филмом. Он је наше прво остварење које је приказано иза поларног круга. На тим разговорима присуствовало је много избеглица из свих крајева бивше Југославије. У контакту с њима сазнао сам да су у завичају имали све и изгубили све. Тамо у туђини, у том леду и зимској тами, уз помоћ гостољубивих домаћина, граде свој нови завичај. Али, више не питајући ко је одакле, које је вере и нације. Налазе једни у другима оно што нису могли у старом завичају.
* Захваљујући се на титули почасног доктора Универзитета аудио-визуелних уметности у Скопљу, цитирали сте Андрића и рекли да су сви уметници помало сумњива лица...
- Било би природније да неко ко створи уметничко дело - а оно је као молитва - буде прихваћен, него да постане “сумњиво лице”. Када су Сартру Французи хтели да ураде нешто лоше, Де Гол је рекао: “Не дирајте тог човека, он је наш Волтер”. Није случајно што су у неким срећним случајевима и земљама политичари учили од песника. Кад прође време, покаже се да је истинска уметност увек у праву... Некада у уметности неке ствари дођу прерано, али издрже суд времена. Време је једина политика која има последњу реч.