“Завичај” прокрчио пут
30. 07. 2009. у 20:28
Песник Драган Драгојловић после студијског боравка у Америци. Збирка доспела и у Библиотеку Нобеловог комитета
НА позив универзитета Масачусетс из Бостона песник Драган Драгојловић боравио је у Америци више од два месеца, што је ретка част, поготову за наше писце. Повод за гостовање је запажен успех који у тој земљи доживљава Драгојловићева књига антиратне поезије “Завичај смрти” (“Деатх’с Хомеланд”), објављена на енглеском језику.
- Књига је доспела и још се налази на сајтовима највећих светских књижарских продајних мрежа, као што је “Амазон” и у великом броју библиотека америчких универзитета - прича нам Драгојловић. - А дошла је и до Библиотеке Нобеловог комитета у Стокхолму. Све то без икакве моје “кривице”, књига је једноставно сама прокрчила пут, што је и за мене велико изненађење.
Програм боравка обухватио је обилазак неколико великих америчких градова, обилазак музеја, издавачких кућа, библиотека, универзитета, сусрете са професорима, писцима, уметницима...
- Очигледно да тамо људи нису навикли да срећу писце из Србије. Учинило ми се да од обичних људи па до интелектуалаца сви виде Србију и Србе сходно медијској слици која је прављена о нама скоро две деценије. Други који тамо долазе и данас користе сваку прилику да о нама говоре оно што су говорили годинама, а нас нема да било шта кажемо себи у прилог.
Драгојловић је читао на енглеском стихове из више својих књига и, како каже, имао је среће, да његова поезија буде веома добро прихваћена. Поготову се то видело на универзитетском курсу креативног писања на коме су присуствовали писци из многих делова Америке. На једном панелу говорило се и о поезији нашег песника, после чега је уследила понуда да му идуће године објаве књигу која до сада није штампана на енглеском.
- Сви су показали добру вољу за сарадњу с нама, а многи су ми рекли да би, цитирам, “српски писци морали и требало да развијају сарадњу са америчким колегама”. Могао бих навести имена десетине америчких писаца са којима сам се срео и успоставио добре личне односе. Неки од њих као Кевин Бовен, Брајан Тарне, Аскол Мелницк, Мерилин Нелсон, Брус Вигл, Фред Мершант, Данијела Джордж, Сем Хил, Марта Колинс и други показали су вољу и расположење за настављање контаката.
Од бројних разговора Драгојловић издваја сусрет са Чарлсом Симићем, који је, како истиче, један од највећих америчких песника, о чему се код нас мало и недовољно зна. Песник и есејиста Джејмс Скали поклонио је свом српском колеги своју књигу путописа по Србији “Вагабонд Флагс” која је управо објављена у Америци.