Писци у шкрипцу
09. 07. 2009. у 20:13
Поводом, како је у позиву наведено, данашњег положаја УКС, довођења у питање одржавања 46. београдског међународног сусрета писаца, излажења „Књижевних новина“ и редовне делатности канцеларије Удружења, као и оркестриране кампање појединих медија на углед
ПОВОДОМ, како је у позиву наведено, данашњег положаја УКС, довођења у питање одржавања 46. београдског међународног сусрета писаца, излажења „Књижевних новина“ и редовне делатности канцеларије Удружења, као и оркестриране кампање појединих медија на угледне писце, Удружење књижевника Србије у четвртак је уприличило протестну конференцију за јавност.
Већ 10 година Удружење је предмет клеветничке хајке чији су мотиви у почетку били материјалне природе, рекао је Срба Игњатовић, председник УКС. У међувремену, комадање зграде у Француској 7 је завршено, а из Српског књижевног друштва је затражено да се из просторија иселе „Књижевне новине“ чиме би се овај лист нашао у ходнику, односно на улици.
Какав је однос према Удружењу показала је и одлука Министарства културе да за овогодишњи Београдски међународни сусрет писаца издвоји 250.000 динара. „Књижевне новине“ добиле су 300.000 динара, што је довољно само за два броја. Становиште управе УКС да ће ипак и ове године организовати Сусрете, с тим што поставља питање како је могуће да за неке прескупе манифестације, увек има довољно новца, а нема их за скупове који су „утемељена и битна окосница културних веза Србије са светом“.
УКС је, према Игњатовићевим речима, темељно доведено у питање и нашло се на рубу памети и средстава. На то се надовезује и хајка која се против неких угледних писаца води у појединим дневним листовима, телевизијским емисијама и од неких невладиних организација. Управа УКС најоштрије је осудила исконтруисане ставове против Добрице Ћосића, али се списак непрестано шири. На њему су се нашли: Матија Бећковић, Момо Капор, Рајко Петров Ного, Гојко Ђого, Слободан Ракитић, Радомир Смиљанић, Милован Витезовић, Момчило Селић...
- Све је видљивија и намера ове хајке и насртаја на стубове српске књижевности и културе, чије је брутално оспоравање био и остао политички сан и нескривени циљ појединих невладиних организација и њихових филијала. Ова мрачна „штафета“, проширена именима појединих новинара и публициста, понуђена је и тужиоцу Специјалног суда. Пошаст једноумља опет је на делу - наводи се у саопштењу управе.
О овим и сличним проблемима са којима се суочавају чланови УКС на скупу у четвртак говорили су Радомир Смиљанић, Живорад Ајдачић, Момчило Селић, Зоран Аврамовић, Душко М. Петровић, Драган Мраовић и Радомир Андрић. Закључено је да писци морају да наставе јавну борбу за одбрану својих права и интегритет УКС.