Злата забрањен град!
19. 10. 2005. у 18:19
Преседан у историји српске археологије. Иако су обезбеђена средства, Министарство културе забранило истраживање изузетно значајног археолошког локалитета код Прокупља. Образложење овакве одлуке делује траг
У 19. веку први пут су регистровани остаци великог рановизантијског утврђеног комплекса и то са остацима бране која је формирала вештачко језеро. По речима Милинковића, констатовани су и остаци цркава са деловима мозаика и скулпторским радовима, каменом, пластиком.
Уочивши значај Злате, управо овом локалитету посебну пажњу посветио је славни енглески археолог сер Джон Артур Еванс. Он је скицирао основу и камену пластику а потом са Феликсом Каницом, који се такође бавио истраживањем старина у Србији, ступио у полемику поводом Злате.
ЗАБОРАВЛјЕН И НЕЗАШТИЋЕН
- ЗЛАТА је заборављен локалитет у савременој српској археологији а исто тако у служби заштите споменика културе с обзиром да до данашњег дана није проглашена за споменик културе заштићен законом. А још пре 100 година је ушла у стручну литературу и то прво у иностранству јер Еванс је писао на енглеском, а Каниц на немачком, а касније и код нас - каже нам Милинковић.
Да ли је икад код нас неко ископавао тај локалитет?
- Никад. У околини су вршена бројна и дуготрајна истраживања као рецимо на Царичином граду, Бреговини...
Зашто Вас толико интригира Злата?
- Већ одавно у стручној литератури трају дискусије, понекад и полемике око тога где се заправо налазе остаци града Прве Јустинијане (Јустинијана Прима) који је цар Јустинијан подигао у свом завичају, који се данас углавном идентификује са јужном Србијом. Највећи број истраживача управо у тај регион смешта Јустинијану Приму. Ако је то тако онда морамо детаљно погледати шта на том подручју имамо од утврђења из шестог века.
Већина сматра да је Царичин град - Јустинијана прима?
- По својим својствима Царичин град, који се откопава од 1912. година, и одговара таквим претпоставкама. По здањима, црквама, трговима. Али, пошто знамо да је Јустинијана прима нов град - као што је то у новијој историји Нови Београд - ни на Царичином граду нема старијих слојева.
Ипак, дефинитивног доказа нема, као у Гамзиграду за Феликс Ромулијану?
- Нема. Зато је моја намера била да на Злати поставим један број пробних ископина који би после истраживања одмах биле и затрпане. Ако би се показало да испод рановизантијског слоја постоји касноримски или римски слој онда би, следећи историјске изворе, отпала могућност да је Злата Јустинијана Прима. Тиме би се посредно добио снажан индикатор да је Царичин град Јустинијана.
ШАМАР СТРУЦИ
Ако не би пронашли римски слој?
- Ако је и Злата подигнута на ледини морали би да редефинишемо и са много више опреза посматрамо могућност да је Царичин град Јустинијана. Било да се нађе римски слој или не испод Злате то баца ново светло на идентификацију Јустинијане Приме. То је актуелно не само за науку у Србији већ за науку у светским размерама, јер се не ради о стварима регионалног већ светског значаја!
Ви сте за овогодишња истраживања прикупили новац?
- Да, и добио позитивна мишљења Археолошке Комисије за издавање дозвола. Обе су, дакле, о захтевима филозофског факултета заузеле позитиван став.
Ипак, из Министарства вам стиже забрана?
- То је преседан у историји српске археологије. Забрану научног истраживања тумачим као ускраћивања академиских слобода. То прдставља покушај дерогирања највише академске установе из области археологије код нас, која једина у Србији даје дипломе и докторате из области археологије.
Да ли се тај гест може протумачити као шамар Филозофском факултету?
- У неку руку, метафорички речено - да. Заправо као шамар слободи научног истраживања, академским слободама. И, по мом мишљењу представља грубо и бахато мешање политике у струку.
Са каквим образложењем је Факултет одбијен?
- Образложење делује трагикомично и несувисло. Као разлог се наводи да ће након археолошке екипе локалитет посетити дивљи копачи. Нити се то може унапред знати нити се то може прихватити као разлог. Јер, ако би се тако посматрало ни једно археолошко ископавање у Србији не би смело бити дозвољено. Исто тако не стоји да би након мојих пробних истраживања следили трошкови конзервације - јер је не би ни било. Сонде би биле затрпане. Лично одговорним за ово не сматрам цело Министарство, већ ресорног помоћника министра културе Миладина Лукића. Није, по мом мишљењу радио ни у складу са стручним ни са моралним принципима.