Здрав јеловник - паметнија деца

Б. Лаћарак

27. 09. 2015. у 18:13

Начин исхране мајке у трудноћи и детета до друге године даље утиче на физички и психички развој малишана. Ако током овог периода дете има лошу исхрану, заостајаће у расту, и имаће проблем са когнитивним функцијама

Здрав јеловник - паметнија деца

ДА ли ће дете у школи бити одлично или ће се провлачити са довољним успехом, умногоме зависи и од начина исхране у првих 1.000 дана од тренутка зачећа. Избор намирница труднице и детета у прве две године утиче и на оптималну дужину односно тежину за узраст и оптималне когнитивне функције. Ако током овог периода дете има лошу исхрану, заостајаће у расту и имаће проблем са когнитивним функцијама.

Исхрана мајке и детета у овом периоду постала је одредница каснијег развоја, успеха у школи и продуктивности, истакнуто је на стручном скупу "Нови изазови у исхрани првих 1.000 дана: поглед у будућност" који је у Загребу окупио више од 300 педијатара из регије. Новија истраживања показала су да слаба исхрана током трудноће и раног детињства изазива већи ризик од хроничних незаразних болести као што су гојазност, дијабетес и кардиоваскуларне болести у каснијем животу. Сасвим је могуће да ове болести могу да се пренесу и даље на потомство.

- Здрава исхрана током трудноће је од изузетне важности јер енергија и хранљиви састојци долазе до фетуса и подржавају његов брзи раст и развој - објашњава примаријус др мед. Јасминка Комненовић, педијатар, специјалиста исхране. - Једини извор исхране за фетус је оно што мајка једе и пије. Одговарајућа исхрана мајке условиће њену одговарајућу телесну тежину, што ће обезбедити да се фетус развија и расте правилно.

Превремено рођени имају знатно веће прехрамбене потребе од беба које су рођене у термину, па мајчино млеко треба обогатити појачивачима којима се постиже оптималан унос протеина, калцијума, фосфата и гвожђа, али и фолне киселине, витамина А, Ц и Д. Уколико мајка не доји бебу, дају се специјалне млечне формуле за превремено рођену децу специјално конципиране за мале порођајне тежине, а дају се док беба не достигне телесну масу бар до четири килограма.

- Деца мале порођајне тежине нису само превремено рођене бебе, већ и она са интраутериним застојем у расту - каже др Комненовић. - Она су осетљивија на инфекције, а када одрасту суочавају се са већим ризиком од развоја дијабетеса, хипертензије и коронарних болести. Велике бебе са великом телесном масом на рођењу могу постати гојазни одрасли са такође већим ризиком за развој већ поменутих болести.

Водећи рачуна о нутритивним потребама током првих 1.000 дана, успостављају се здраве навике за каснији живот, снажнији имуни систем, а смањује се ризик од развоја гојазности и других хроничних незаразних болести, саветују педијатри.


ПОТХРАЊЕНОСТ МАЈКЕ

Потхрањеност или прекомерна тежина мајке може да доведе до мале или прекомерне телесне тежине бебе. Зато би исхрана мајки требало да буде обогаћена омега 3 масним киселинама, калцијумом, гвожђем, и фолном киселином у почетку.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације