Протеза кад никну шестице
13. 06. 2015. у 20:14
Др Жељко Милосављевић, управник Клинике за ортопедију вилица Стоматолошког факултета: За висок проценат пацијената којима су неопходни зубни апарати највише су криви генетика и лоше навике

СВАКО треће дете у Србији треба да носи протезе, а чак 80 одсто нашег становништва има ортодонтске аномалије. Овај проценат се не мења већ деценијама, али је за разлику од претходних генерација, данас, нарочито међу децом и тинејџерима, модерно носити протезе. Лепи, зуби "под конац" и естетика као императив наводи тинејџере да исправљају чак и најмање неправилности, што до пре неколико деценија није био случај.
У Клиници за ортопедију вилица Стоматолошког факултета месечно се прегледа више од 170 нових пацијената, а годишње се направи протеза за више од 2.000 деце!
- По броју и врсти аномалија не разликујемо се од светске популације, а за оволики проценат пацијената којима је неопходна протеза највише су криви генетика и лоше навике, као што су нежвакање чврсте хране, сисање палца или цуцле - каже у интервјуу за "Новости" доцент др Жељко Милосављевић, управник Клинике.
* Које аномалије најчешће исправљате?
- То је такозвана тескоба, када величина зуба не одговара величини вилице. У томе улогу донекле има везе еволуција, јер ми наслеђујемо величину зуба, али кроз еволуцију се број зуба смањивао. Први људи су имали 40 зуба, а данас их имамо 32. Претпоставке су да ћемо једног дана имати 20 зуба. Због неуклапања зуба у постојећу величину вилице, долази до аномалија. Други разлог је и то што је вилица апарат створен да жваће храну, а сада нам се храна продаје пола сажвакана, немамо тог импулса за развој вилица, па оне остају мање развијене.
* Који је најкритичнији период у ком се јављају те аномалије?
- То је период кад ничу стални зуби, од друге године живота до шесте године, кад почиње смена. Тада је веома битно да дете жваће чврсту храну како би се развиле вилице, па да, кад крене смена сталних зуба, они имају довољно места у вилици.

* Може ли каријес на млечним зубима да буде узрок аномалија?
- Може, ако се не третира на време. Ако се каријес искомпликује тај зуб се губи. Незгодно је ако дете са млечним зубима изгуби "четворку" или "петицу", јер "шестица" која још није никла, аутоматски улази у тај простор и зуби се померају.
* Које аномалије се најчешће наслеђују?
- Највише се наслеђују проблеми са односом горње и доње вилице, односно погрешан загрижај. То је обично случај када је доња вилица повучена ка назад, или је пак, постављена ка напред. То је већ озбиљна аномалија, јер у том случају протеза служи само као припрема пред хируршку интервенцију.
* Када би требало почети са исправљањем неправилности?
- Постоји тзв. превентивни део где се вежбицама, више играчкама него протезама, може спречити испољавање аномалија у пуној мери. Класична, ортодонтска терапија почиње када никну "шестице" и када се смене "јединице" и "двојке", значи у узрасту од седам до девет година.
* Неки стручњаци сматрају да треба сачекати да никну сви стални зуби, јер се тада тек могу дефинитивно видети сви евентуални проблеми?
- Док је дете у најинтензивнијем расту, поготову пред пубертет, посебним, покретним апаратима можемо да преусмеримо раст вилице, да не чекамо да се деформација испољи. Ми инсистирамо на европском, а не на америчком, моделу школе ортодноције, где се трудимо да у правом тренутку реагујемо, и спречимо додатне компликације.
* Колико у просеку траје лечење протезама?
- Мобилна протеза се отприлике носи максимално годину дана, а фиксна највише две године. Важно је ускладити терапије, да се не би десило да се направи велика пауза између мобилне и фиксне протезе, јер се у том временском вакууму аномалије поново могу вратити. Да би ефекат терапије остао, и након завршетка третмана, протезе се носе још неколико месеци, само ноћу, да би се кост поново изградила око свих зуба, и да би се стање учврстило.
* Да ли су провидне фолије замена за класичне протезе?
- Још на факултету немамо ту врсту терапије, јер захтева модерну компјутерску технологију, али у току је набавка специјалног софтвера који кошта око 40.000 евра. Тиме ћемо компјутерски моћи да планирамо постављање протеза, и смањити оргомну потрошњу гипса за узраду модела. Код израде фолија, најпре се компјутерски зуби "померају" по милиметар, и снима сваки део вилице. На основу тога се израђује по шест до десет фолија које се мењају на сваких месец дана. Међутим, мало теже и озбиљније аномалије се на овај начин не могу исправити а, уосталом, овај начин лечења је изузетно скуп и у свету. Једина предност је што се фолије не виде на зубима, што је неким пацијентима важно.
* Може ли шта у блиској будућности у потпуности да замени протезе?
- Једино нешто што може да се деси је у области генетског инжењеринга. Ако успемо да дефинишемо гене који су узрочници аномалија, и ако на њих будемо могли да делујемо тако да се не испоље, онда ћемо успети да избегнемо ортодонтски проблем. Оно што би могло да смањи притисак на установе и лекаре јесте да се превентива боље спроводи.
* Шта подразумева превентива?
- Пре свега родитељи треба да навикавају своју децу да жваћу тврду храну, и да се избегну лоше навике попут сисања палца или лаже. Генерално, сматра се да ако дете код кога се појавила нека од аномалија, до пете године живота елиминише лоше навике, доћи ће до спонтаног враћања зуба у нормалу. Проблем ће остати ако дете има генетску предиспозицију за неку аномалију, а још и лошу навику попут сисања прста, што подстиче аномалију да се испољи у још тежем облику.