Зашто Срби беже од рада?

Татјана Лош

02. 06. 2016. у 16:00

Стопа изостанака запослених у нашој земљи је драматично велика. С посла се одсуствује чак 35 посто више него у суседним државама, а нарочито у развијеним

Зашто Срби беже од рада?

Shutterstock

КО овде ради? Често се запитају странци док обилазе Србију и виде "крцате" кафиће и улице током радног времена, пуне наизглед здравих и радно способних људи. Осим високе стопе незапослености, у Србији запослени одсуствују с посла чак 35 посто више у односу на земље у региону, Хрватску, Словенију, Македонију, Румунију и Бугарску. Oво су подаци Мреже за пословну подршку. Истраживања у домаћим предузећима показују да је изостајање са радног места најчешће у случају болести (47 посто), затим породичних проблема (22 посто), професионалног стреса (18 посто) и других личних разлога (13 посто). Женски део популације одсуствује шест процената више у односу на мушки. С друге стране, док једни симулирају тегобе да не би радили, многи на посао долазе болесни, јер не могу да приуште смањење плате.

Без обзира на разлоге и временско трајање, свака одсутност са радног места у савременом пословању третира се под појмом "апсентизам" (од латинске речи абсенс - одсутан). Код нас је ова појава присутна у свим радним организацијама и не можемо да је искоренимо, каже социјални радник Јелена Милутиновић. Међутим, ако се предузму адекватне мере, проблем може да се смањи, сматра саговорница "Живота плус".

- Изостанци са радног места су оправдани у случају болести, што подразумева лечење, рехабилитацију, професионална обољења, повреде ван и на раду, код трудноће, породиљског, годишњег одмора, плаћеног и неплаћеног одсуства. Неоправдано одсуство се дешава због неадекватних радних услова, недостатка мотивације за рад, лоших међуљудских односа, породичних проблема и разних личних потреба, које се не тичу посла, али на њега утичу.

* Како послодавац може да утврди да ли је боловање лажно?

- Тешко је утврдити лажна боловања, односно ко симулира болест, а то се свуда дешава, јер појединци користе разне изговоре и оправдања да не буду на радном месту. Ако послодавац сматра да је реч о злоупотреби боловања, важно је да има сведока који би то потврдио. Неопходан је разговор са запосленим, да би се утврдили прави разлози одсуствовања. Када он избегава причу на ту тему, надређени може да се обрати Републичком фонду за здравствено осигурање и поднесе захтев за процену основаности привремене спречености за рад. Ипак, ово се код нас ретко ради.

ВИШЕ ИЗОСТАЈУ ОНИ У БРАКУ СТАТИСТИКА показује да код нас најчешће изостају запослени који имају од 40 до 49 година. Особе са средњом стручном спремом мање долазе на посао у односу на високообразоване, док су они са радним стажом од 20 до 29 година најчешће на боловању. Занимљиво је и да удате и ожењени у Србији чешће одсуствују са радног места од колега који нису у браку, док у другим земљама они углавном више и преданије раде будући да морају да издржавају породицу.

* Шта говори висока стопа "апсентизма" о стању у друштву?

- Апсентизам запослених је појава коју не можемо да елиминишемо потпуно, без обзира на степен развијености друштва, али дефинитивно је показатељ да је присутно незадовољство. У данашње време честа је и појава "презентизма", када запослени долазе на посао болесни, јер не могу да приуште смањење плате. Тако могу да погоршају здравствено стање, смање ефекат лечења, имају умањену радну способност и учинак. Појединци, без обзира на смањење плате, одлазе на боловање због незадовољства и тврде да тако купују свој мир, лакше им је да премосте бригу око новца, него да раде под пресијом.

* Зашто се толико "бежи" од посла?

- Рад крепи младост, весели старост, краси срећу и несрећи пружа утеху, говорио је Цицерон. Рад је саставни део живота, омогућава нам материјалну егзистенцију, испољавање стваралачких способности, утиче на самопоштовање, помаже да правилно каналишемо негативну енергију и утиче на здравље. Када радимо оно што волимо, имамо умерен степен самосталности у раду, адекватне услове и позитивне међуљудске односе, то нас чини срећним. Али, рад може да буде и велико оптерећење ако не постоји склад између захтева послодавца и компетенције запосленог, услови су нехумани, лоша је радна клима, постоји мобинг, не поштује се радни учинак или упркос труду и резултатима не може да се напредује. Запослени свакодневно долазе са нелагодом, а то узрокује лоше пословање компаније, пад производње и дугорочне трошкове.

* Како послодавац, социјални радник или психолог, могу да утичу на смањење "апсентизма"?

- Прави узроци недоласка на посао могу да се установе кроз адекватну сарадњу запосленог, руководилаца и стручних лица, попут социјалног радника и психолога. Неoпходна је општа едукација о апсентизму, обострано поверење и искрен разговор. Важно је објаснити запосленима да је неоправдано изостајање с посла штетно за њих, њихову породицу и послодавца, односно фирму, а уколико постоје здравствени и други озбиљни проблеми, могу да одуствују без страха од губитка посла или смањења плате. Ту мора да постоји добра воља руководилаца. Истраживања показују да је у колективима, где су руководиоци и запослени едуковани да управљају боловањима, смањена стопа апсентизма. Овој појави мора да се посвети пажња, да се одсуство с посла идентификује као друштвени проблем, развије стратегија за смањење, води евиденција боловања и врши анализа, како би се благовремено планирао и организовао рад, обезбедила замена одсутних и открили прави узроци недоласка на посао. Податке је потребно ажурирати на недељном нивоу, да бисмо имали праве информације и на време успоставили контакт са одсутним. Постоји опрез када су у питању одређене медицинске информације, јер је неопходно поштовање Закона о заштити података о личности.

Саговорница "Живота плус" каже да се ова појава може смањити ако радне организације запосленима организују систематске прегледе, едукације, разговоре са психотерапеутима, одлазак у велнес центре.

- Сарадња са Медицином рада је важна, битно је да специјалисти утврде здравствено и социјално стање запослених, а на систематским прегледима лекари установе радну способност, дијагностикују оболење и спроведу лечење или предложе рехабилитацију и пруже савете.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (7)

vlada

02.06.2016. 16:10

Ne mogu oni toliko malo da nas plate koliko mi možemo da zabušavamo....To je neka osnovica rada u Srbiji. Inače nisam bio na bolovanju 9 godina, jedva godišnji da se koristi. Možda ovi u državnim službama prolaze na foru ali mi kod privatnika teško

Leka Srbin

02.06.2016. 16:36

Ne treba biti veliki mislilac i odgonetnuti zašto Srbi u Srbiji beže od rada. Beže zato što su malo plaćeni. Kad odbijete bolovanje od male plate ne odbije mu se mnogo. A on za to vreme ubije privatni rad gde se zarađuje više nego u svojoj firmi. U firmi gde su plate velike ne isplati se ići na bolovanje jer vam odbijaju mnogo (iako je isti procenat - 35% za bolovanje). A toliko ne možete zaraditi privatno da bi ste nadoknadili propušteno.

Skeptik

02.06.2016. 17:00

Zbog 300-350 evra mesečno. Eto zbog čega. Da su plate, kojim slučajem, 600-700 evra, e onda bi i Srbi dolazili nasmejani na posao.

Radoholičar

02.06.2016. 17:24

u Srbiji živi mnogo drugih nacija pa ste totalno promašili naslov "Zašto Srbi...." ali to je već deo spinovanja koje sprovode svi mediji, ili etničke nepismenosti, jer Srbija nije etnički čista kao okolne državice. Spinovanje neće trajati još dugo, uskoro će se klima MNOOOOGO promeniti. Osnovni nesklad je između zahteva poslodavaca da se radi PUNO, a plaćanje je MIZERNO i odsustvuje se da bi se negde nešto zaradilo na bilo koji način. Ostalo što pišete su čiste gluposti....

Akril

04.06.2016. 15:47

Ne znam baš kako to privatnika zloupotrebljavaju bolovanje itd kad kod privatnika nema ni vikenda , ni crvenih slova, ni Božića i Nove godine, ni godišnjeg kao što piše u ugovoru ... Biće da to ovih iz državnih firmi planduju, kao i uvek