ТРАЖЕ ПРАВДУ: За последњи пут само преко суда

В. Радуловић

04. 02. 2017. у 20:41

Чланови удружења за посмртну помоћ траже правду. Сличне услуге пружа и "Огањ", који има 4.500 корисника

ТРАЖЕ ПРАВДУ: За последњи пут само преко суда

ИАКО су за своју сахрану на време припремали новац и већ уплатили велику своту, члановима Удружења за посмртну помоћ "Београд", које је у ликвидацији, нико не може да гарантује да ће добити новац назад. Јављали су се омбудсману, потом и градском заштитнику грађана, који су их упутили на адвокате.

Удружење грађана за посмртну помоћ "Београд", које је после банкрота на цедилу оставило неколико стотина чланова, није једино које обезбеђује погреб на основу уплаћеног новца за живота. Слично Удружење "Огањ" фонд за посмртнину има од 1987. године, а њихових 4.500 чланова сваког месеца уплаћују новац на име обезбеђеног погреба.

- Чули смо за ово удружење и знамо да су регистровани после нас, али нисам добила информацију да су у ликвидацији - каже Маја Николић, директорка Удружења "Огањ". - Функционишемо као и сви фондови, а велики број грађана се одлучује да за живота обезбеди себи вечно почивалиште. Као гарант да су наши чланови, они добијају приступницу и чланску књижицу, а ми их имамо у евиденцији.

Овакву приступницу, али Удружења за посмртну помоћ "Београд", које је у ликвидацији, има и Лепосава Танасковић, чији син већ неколико дана на све начине покушава да нађе излаз из проблема.

- Из канцеларије заштитника грађана Саше Јанковића упутили су нас на градског заштитника Катарину Жежељ, чији су нас сарадници упутили на адвокате и приватне тужбе - прича Драган. - Бојимо се, а и све наводи на то да је наша приступница на добровољној бази и да немамо основа да се жалимо.

Да све зависи од унутрашњих аката регистрованог удружења, дефинисаних права и обавеза и тога на шта су се и чланови и руководство обавезали, потврђује и адвокат Немања Лукић.

- У зависности од тога каква је приступница коју чланови имају, може бити основа за подношење кривичне пријаве за превару и довођење у заблуду - каже Лукић.

Одговора од Удружења грађана за посмртну помоћ "Београд" и даље нема, канцеларије су затворене, а телефони искључени.

ПОЗИТИВНА ИСКУСТВА

ОНИ који су се одлучили да плаћају своју посмртнину на рате, углавном су то урадили поучени искуством пријатеља и познаника. До пре осам месеци, према неким информацијама, у овом удружењу све је функционисало нормално, а онда је новац почео да се осипа, те је дошло до банкрота. У току прошле године, према подацима ЈКП "Погребне услуге", удружење је обавило сахрану 21 покојника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације