ПКБ ПОНОВО У РУКAMA РЕПУБЛИКЕ: Нека сада држава тражи доброг купца

Н. В. - С. Б. М.

09. 09. 2016. у 22:15

Пре шест година уговором о поклону Република Србија пребацила је оснивачка и управљачка права на Београд, а после усвајања Закључка о преносу акција на седници Скупштине града, ПКБ је од четвртка опет из градских прешао у руке државе

ПКБ ПОНОВО У РУКAMA РЕПУБЛИКЕ: Нека сада држава тражи доброг купца

Вредност ПКБ процењена је на 330 милиона евра

ПОЉОПРИВРЕДНА корпорација "Београд" је врућ кромпир којим се добацују град и држава. Пре шест година уговором о поклону Република Србија пребацила је оснивачка и управљачка права на Београд, а после усвајања Закључка о преносу акција на седници Скупштине града, ПКБ је од јуче опет из градских прешао у руке државе.

Председник Скупштине града Никола Никодијевић изјавио је да ПКБ неће бити продат у бесцење и да ће град и Република донети одлуку о будућности тог предузећа. У последњих неколико година, док је био у власништву града, "стао је на ноге" и послује тако да може да се издржава. Одлуком Владе проглашен је за једно од 17 стратешких предузећа у реструктурирању.

Он је подсетио да је вредност ПКБ процењена на 330 милиона евра, као и да је одложена продаја једног дела тог предузећа за 160 милиона евра, али да се нико није јавио на оглас.

Балша Божовић, одборник ДС, сматра да ће ПКБ, када пређе у власништво Републике, бити приватизован и продат по ниској цени и да ће доживети судбину ПИК "Бечеј".

- ПКБ је био фабрика јефтине и здраве хране и цена корпорације је из године у годину била све већа. Данас је пред банкротом, плате нису онолике колике су биле, много је мањи обим посла - рекао је Божовић.

Заменица градског секретара за привреду Маја Мајевић образлажући предлог рекла је да ће акције бити пренете уговором, а на основу поступка који је 15. августа покренула Влада Србије.

- Та одлука је донета због тешкоћа у пословању ПКБ и немогућности налажења купца имовине - објаснила је она.

ЗАШТО СЕ ГРАД ОДРИЧЕ ИМОВИНЕ?

ПРЕДСТАВНИК Демократске странке Зоран Алимпић је одлуку оценио као лошу и несхватљиву.

- Велика градска имовина се поклања, ради се о хиљадама хектара земљишта уз саобраћајницу. Ми смо једина локална самоуправа у Србији која се одриче своје имовине и стратешки важног предузећа и ми се томе одлучно противимо - рекао је Алимпић и додао да је могло да се нађе боље решење за ПКБ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (4)

Branko

09.09.2016. 22:30

Prosto i jasno. Problem glavnog grada sada je i problem Trgovišta, Bele Palanke, Babušnice, Kuršumlije, Prćilovice i Dudulajaca. Uhvatite se u koštac sa "problemom" PKB i vi ljudi iz j/i Srbije. Pozdrav od vaše Kravice.

Tadijakadija

10.09.2016. 10:34

Нека НЕ ПРОДАЈУ ПКБ , већ створе акционорско друштво и поделе акције прво пољопривредним стручњацима(са факултетима) и осталим радницима , наравно и менаџменту( и то свакоме према коефицијентима и досадашњим заслугама).Боље него странцима да продајемо пољопривредно земљиште.

Što bi delili akcije radnicima

10.09.2016. 20:01

@Tadijakadija - to je vlasništvo svih građana Srbije...

Budvanka

18.01.2017. 03:15

Kako prodavati tuđu zemlju koja je krvlju i mladim muškim glavama plaćena, ko treba da uzme tu zemlju, država je dužna da vrati zemlju vlasnicima onome čija je zemlja, tolike godine je koristila tu zemlju i sada da proda tu zemlju. Jeli moguće da takav odnos ima država sa ljudima što su dali svoje živote za srpstvo i državu Srbiju.!