Реституција од 300 милиона динара
16. 07. 2016. у 18:22
На територији општине Стари град од краја 2014. године враћено чак 400 локала. Пословни простор сада углавном деле држава и стари власници

Кућа Велизара и Душана Митровића у Кнез Михаиловој 9
ПРОЦЕСОМ реституције од краја 2014. године на територији општине Стари град старим власницима враћено је чак 35.000 квадратних метара. Најскупља пословна зона тако је остала краћа за чак 300 милиона динара годишње, које се сада уливају у касе старих власника, за "Новости" објашњава Андреј Белингар, члан већа Општине Стари град.
Локали на Тргу Николе Пашића, Теразијама, у Хиландарској улици преко ноћи добили су новог власника. Више од 400 локала у власништву града Београда, а којима је управљао општински "Пословни простор Старог града" до данас је враћено власницима, којима су својевремено одузети у процесу национализације пре неколико деценија.
- Својевремено смо управљали са више од 1.600 локала, а данас их је тек 1.216 или око 100.000 квадратних метара. Овај број обједињује и јединице пословног простора, које су сада у сусвојини, односно нису враћене у целости, већ је за само један део квадратуре донето решење о повраћају. У том случају, закупци се обавештавају, па кирију плаћају пропорционално, део закуподавцу, а део новом власнику - објашњава Белингер.
Пред Агенцијом за раституцију тренутно се налазе и захтеви за повраћај великог броја локала у Кнез Михаиловој улици, најексклузивнијој тржишној локацији.
- Захтеви за повраћај локала у Кнез Михаиловој свакако су најзанимљивији. Ипак, у тим случајевима постоји много недостатака и неправилности у поднетој документацији, па не можемо са сигурношћу тврдити који локали ће бити враћени и у коликој квадратури. Свакако, биће то значајан губитак, јер квадратни метар пословног простора кошта 1.400 динара месечно - каже Андреј Белингер.
Према подацима Општинског јавног правобранилаштва, поступак покрећу и људи којима је директно одузета имовина, али и друго, па и треће колено. Ипак, број локала који ће бити враћени старим власницима још је под знаком питања, иако подаци говоре да је чак 80 одсто на Старом граду својевремено национализовано.
ЛОКАЦИЈЕ
Међу првим локалима који су враћени старим власницима био је и пословни простор некадашње Робне куће "Београд" на Тргу Николе Пашића, у ком је сада популарна дрогерија. Углавном, сви локали у Хиландарској улици више нису у државном власништву, као ни популарни локали на Теразијама, на самом улазу у Кнез Михаилову улицу.
У власништву града и даље је сигуран пословни простор, чији некадашњи власници нису имали наследника.
Zule
16.07.2016. 18:45
Pa da super vam je racunica, restitucijom se potrazuje svega 20% od onoga sto je prvobitno oduzeto, a izracunajte i koliko je drzava prihodovala od 70 godina koriscenja. A da ne govorim kako su se nekretnine izdavale ispod svake cene povlascenim ljudima i na taj nacin direktno pljackao budzet!Jel vam nije bilo dosta 70 godina, sta vise hocete!?
@Zule - Vlasnici kojima je vraćena imovina sada plaćaju porez i na imovinu i na prihod. To ne pominju. Boli ih to što taj novac ide direktno u budžet i što više nema zvaničnih i nezvaničnih zakupnina.
Zar restitucija nije ista za sve gradjane Srbije koji po zakonu treba da dobiju svoju pradedovinu, dedovinu i ocevinu,Posle 70 godina vlast nije u stanju ili ne zeli da obavi jedan castan i posten posao. Milosevic je po tome bio brzi.Vlast mora da vodi brigu i o tome jer do sledecih izbora nema dugo.
Коментари (3)