Од билборда праве - торбе (ВИДЕО)
19. 10. 2015. у 22:13
У малој радионици "Еко бег" Иванка Стаменковић Гурјаковић и Јованка Брујић развиле несвакидашњи бизнис. Рекламе предвиђене за бацање, оперу, а онда додају машту и креацију
.jpg)
Јованка Брујић у радионици "Еко Бег" / Видео и Фото М. Лабудовић
ИГЛОМ и концем Иванка Стаменовић Гурјаковић (57) и Јованка Брујић (59) потпуно "прекрајају" судбину рекламних паноа престонице. Билборди у малој радионици удружења "Еко бег" на Врачару постају торбе, фасцикле и новчаници најразличитијих облика. Међутим, овај необични "шав" екологије и социјалног предузетништва једва се држи, јер подршка мањка и од државе и од домаћих фирми.
Идеја из Шпаније своје корене пустила је у радионици Миодрага Недељковића, намењена управо за преквалификацију незапослених жена старијих од 40 година. Мали расадник, добио је своје настављаче, Иванку и Јованку. У већ постојећи занат у рукама само су уткале нов материјал - билборд. Обе на бироу и без посла пошто, су им фирме отишле стечај, упослиле су се креативношћу, али одговорним предузетништвом последњих пет година.
- Штампаној ПВЦ фолији потребно је да се разгради скоро 1.500 година, а ово је можда најкреативнији начин њене рециклаже - објашњава нам Јованка. - Добијамо билборде предвиђене за бацање, затим их оперемо, очистимо, и уз мало маште, од њих правимо торбе за најразличитије сврхе.
Тако су на рафовима ташне за све прилике - цегери, торба за лаптоп, бисаге за бицикле, али и потпуно нове идеје попут ташне у две боје или креације која крије згодне преграде за мокар кишобран и место да се пребаци јакна.
Међутим, због тешке конкуренције индустријске производње, али и слабе помоћи државе, једва издржавају радионицу, али не и себе.
.jpg)
- Готово да не можете да пронађете еколошки савесне компаније код нас, а камоли да добијете помоћ - додаје Иванка. - Успели смо да остваримо сарадњу са појединим које би нам давале своје паное, а ми би за њих направили конференцијске торбе и поклоне са њиховим логом. На разумевање смо наишле и код Секретаријата за заштиту животне средине, али то није довољно за наш развој.
Барем четири жене могле би да се обуче и придруже колективу када би било већих наруџбина. Овако, Јованка, Иванка са новом колегиницом Миленом Јовановић, шију и по целу ноћ. Али никад не касне са испоруком и никад не одустају.
ЧЕКАЈУ ОЛАКШИЦЕ, А НЕ НАМЕТЕ
КАО гост предавач, Иванка је представила почетке удружења у предузетништву на радионицама "Енергија младих Србије" које су намењене младим зачетницима сопствених бизнис идеја.
- Волела бих да се и ми као предузетници питамо како и на који начин држава може да нам помогне - каже Иванка. - Веома је тешко доћи до средстава за почетак, а држава би требало да нама и фирмама са којима послујемо даје олакшице, а не само намете.
УНИКАТ ТАШНА 2.500 ДИНАРА
ЧАК и ако се скроји исти модел, резултат никад није исти - индивидуалност ташни диктирају и боје и дезени билборда. Уникати су ипак веома приступачни, тако држач за визит- карте кошта до једног евра, а најскупља торба 2.500 динара. Торба за лаптоп, обложена материјалом који чува уређај, вреди 1.500 динара. Ради се и шивење по жељи, а из радионице су изашле и пресвучене струњаче, обућа и табуреи.
mirjana
20.10.2015. 19:24
Bravo za kreativnost! Modeli su lepi i orginalni i ovde na zapadu to bi bio veoma profitabilan posao. Kad posetim Srbiju obavezno dolazim ovde za kupovinu vise ovako orginalnih tasni sa visestrukom namenom.
Коментари (1)