Београдске приче: Скандал због споменика гологлавом кнезу

Зоран Николић

05. 08. 2013. у 11:04

Зашто је необичан скандал пропратио откривање споменика кнезу Михаилу 1882. године. Коњаник без капе био је крајње необичан у оно доба

ИТАЛИЈАН Енрико Паци ушао је у легенду на чудна, типично „београдска“ врата. Мада данас мало ко зна за име овог човека, он је био уважени вајар оног доба, који је направио споменик кнезу Михаилу 1882. године, који је и данас једно од најважнијих обележја српског главног града.

Када га је ондашња варош београдска ангажовала да направи споменик убијеном кнезу, удешен је и договор где ће коњаник и кнез бити постављени, као и на који начин ће коњаник доминирати централним градским тргом, испред Народног позоришта.

Не лези враже, како у Београду ништа не може да прође глатко, није могло ни ово...

Када је уприличено отварање споменика, 1882. године, на данашњем Тргу републике окупила се васколика београска елита. Сви виђени људи дошли су да виде начин на који ће се Београд одужити свом вољеном кнезу, али, тада је избио и један несвакидашњи скандал.

Наиме, коњаник је приказан гологлав, без капе. У оно доба, свако је носио шешир, капу, цилиндар... већ у зависности од статуса и доба дана, али излазак на улицу без овог обавезног дела гардеробе просто је сматран некултурним и неумесним.

СОВЈЕТСКО ГРОБЛЈЕ ТОКОМ жестоких борби за ослобођење Београда октобра 1944. године, на Тргу републике је сахрањена група војника совјетске Црвене армије, па је до краја рата централни градски трг био и гробље. По завршетку рата они су ексхумирани и пребачени на Гробље ослободилаца Београда.

А италијански вајар се усудио да нашег кнеза прикаже на такав начин.

Ондашња варош била је немилосрдна када су трачеви у питању. Већ до вечери београдске даме распричале су како је, од силне бруке, Паци починио самоубиство. Иако Београђанке нису имале средства за расипање абера попут мобилних и било каквих других телефона, ипак су показале своју реторичку умешност, јер се прича муњевито раширила градом.

Истина је, како то већ у нашој стварности бива, постојала на сасвим другачији начин. Пацију је уредно исплаћен хонорар и он је отишао назад, у родну Италију, где је доживео дубоку старост, а Београд и његове становнике је до те мере заволео да је и сопственој деци давао српска имена.

РИМЛјАНИ

КАДА је далеке 1882. године постављан пиједестал на којем ће стајати споменик који и данас краси Трг републике, радови су били заустављени јер је београдска антика имала „још нешто да каже“.

Тада је раскопано римско гробље и пронађени су остаци житеља Сингидунума који су сахрањивани вертикално, у гробницама које су асоцирале на бунаре. Данашњи археолози мисле да је ово веома упечатљиво, јер је Сингидунум настао око римског утврђења - каструма Четврте легије Флавија, насталог још у првом веку. А будући да у овом делу Римског царства нису често виђани овакви начини сахрањивања, до тада уобичајени у Галији (данашњој Француској), претпоставка је да су и римски легионари стигли из тог дела Европе.

ОКРЕНУТ КА СТАРОЈ СРБИЈИ

СКУЛПТУРА кнеза Михаила окренута је лицем ка Старој Србији, односно Призрену. Многи су, још у доба када је споменик постављан, тврдили да је кнез окренут ка Босни, што су повезивали са његовом спољном политиком, али је извесно да је окренут ка јужној српској покрајини.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (9)

asd

05.08.2013. 12:32

Gde ima volje, ima i nacina. Videcemo sta buducnost donosi. Nama fali postenje, moral i vizija. Veliki smo mi narod, uvek smo se iz pepela digli, tako cemo i ovaj put, samo pitanje je: hocemo li iste greske opet praviti?!?

Ocevidac

05.08.2013. 13:48

Tacno iuspred spomenika Kn. Mihajlu je tokom okupacije jedan tesko natovareni nemacki kamion, verovatno od podzemnih voda ispranu podlogu kolovoza, njega probio i uleteo u duboku rupu. Posto ovim putem saobracaju vozila masovnog prevoza, a podzemne vode ne miruju, preporucljivo bi bilo kontrolisati ovo podrucje kako bi se eventualne nezgode sa teskim posledicama sprecile.

Branko

05.08.2013. 20:48

Samo da podsetim: u Zagrebu, kod Bana - u Beogradu, kod "konja". P.S. Ko to beše ima Banovo brdo? Opušteno, ni sami nismo svesni koliko smo - isti.

vasilije

07.08.2013. 13:38

Proverio sam , ne ide ka Kladovu ili staroj Srbiji. Spomenik je usmeren pravo ka Hilandaru. Google earth, ne treba odbaciti , koristan je.

tanja

16.10.2013. 23:25

Okrenut je ka , tada, neoslobodjenim teritorijama Srbije, i odrazavao aspiracije kralja Milana. Detaljnije:M. Timotijevic, Mit o nacionalnom heroju spasitelju i podizanje spomenika Mihailu Obrenovicu