REZOLUCIJA ZATALASALA CEO BALKAN: Sramni tekst o Srebrenici ne miri region, kako tvrde njeni ključni sponzori sa Zapada
REZOLUCIJA o Srebrenici još nije došla ni do glasanja u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, a region je dodatno i duboko podelila, iako, kako tvrde njeni glavni sponzori, pre svega Nemačka i SAD, ima zadatak da "pomiri" Zapadni Balkan.
Koliko je to licemerna tvrdnja vidi se po tome da bukti sukob u Bosni i Hercegovini između Banjaluke i Sarajeva, jer je dokument došao do UN bez saglasnosti Predsedništva BiH i podržao ga je samo bošnjački član, da je veliku buru izazvala najava iz Severne Makedonije da će i ona možda biti među kosponzorima, da bi tim putem mogla poći i Crna Gora čemu se protivi javno mnjenje u ovoj državi, a sevnule su i varnice na liniji Ljubljana-Beograd, jer je i Slovenija među pomagačima skarednog teksta koji na leđa srpskog naroda tovari teret genocida.
Generalna skupština UN je 2. maja trebalo da se izjasni o rezoluciji o Srebrenici, ali je glasanje odloženo, potvrdio je ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija:
- Šaljemo tekst rezolucije na reviziju, ukoliko zemlje članice UN imaju još neke predloge na tekst. Generalna skupština će biti nakon 6. maja.
No, kakav god ishod glasanja da bude, diplomatija Srbije aktivirala je sve svoje kanale da se naši argumenti čuju, dokument povuče ili da bude što manje glasova "za", Beograd će iz ove bitke izaći sa potpuno jasnom slikom ko su nam prijatelji, a ko neprijatelji i na osnovu toga će moći da kreira spoljnu politiku. A, čini se da baš zbog toga što se sve više zemalja opire pritiscima Zapada, njima i žuri da proguraju rezoluciju o Srebrenici, jer bi izbori koji slede u EU i SAD mogli promeniti raspored snaga i osloboditi one koji se i sada nećkaju oko glasanja da slobodno izraze stav.
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da "ne samo da rezolucija neće dovesti do mira i neće izlečiti rane iz prošlosti, ona će produbiti jaz između nacija i dovesti do novih tenzija na Zapadnom Balkanu":
- Kako god da bude, moći ćemo uzdignute glave da izađemo odavde i videćete da kad izađemo odavde da ćemo da imamo još veći broj prijatelja, jer mnogi koji ne smeju da budu uz nas, bili bi uz nas. To se u politici ne računa uvek, ali jeste jedan dodatni zalog za budućnost - rekao je Vučić.
Sociolog Vladimir Vuletić izjavio je da bi usvajanje rezolucije nesumnjivo destabilizovalo region, istakavši da su toga svesni svi, pa čak i oni koji govore da je rezolucija osmišljena za stabilizaciju regiona.
- Onda se pitamo da li je zaista njihov cilj da se destabilizuje region, da dođe do nekih sukoba koji bi bili pogubni za čitavo ovo podneblje. Kada je reč o pojedinim narodima, tu ne bi bilo pobednika, svi bi bili gubitnici što bi možda za neke druge bilo od koristi - ocenio je Vuletić. On je istakao da ukoliko više od 100 zemalja bude glasalo za usvajanje rezolucije o Srebrenici, to će značiti da je ona planirana i da oni i dalje mogu da računaju da su, na ovaj ili onaj način, uspeli da drže svet pod kontrolom, ali ukoliko taj broj bude znatno manji, to će pokazati da je njihova globalna hegemonija uzdrmana.
Rezolucija o Srebrenici predviđa da se 11. jul proglasi međunarodnim danom sećanja, da se zločin naziva genocidom i da se o tome uči kroz obrazovni sistem. Sponzori su Ne- mačka, Ruanda, Albanija, Francuska, Turska, Slove- nija, SAD...
Vulin: Zahvalnost Minsku
NEKADAŠNjI direktor BIA Aleksandar Vulin, u okviru 12. Međunarodnog sastanka visokih zvaničnika odgovornih za bezbednosna pitanja, sastao se juče sa prvim zamenikom državnog sekretara Saveta bezbednosti Belorusije Pavelom Nikolajevičem Muravejkom. Vulin je tokom razgovora izrazio veliku zahvalnost Belorusiji, vlastima u Minsku i predsedniku Aleksandru Lukašenku na principijelnom stavu po pitanju nepriznavanja lažne države Kosovo. On je Muravejka detaljno upoznao sa rezolucijom o Srebrenici koju Generalna skupština UN planira da usvoji na predlog Nemačke, koja je počinila najveći genocid u istoriji čovečanstva. Sagovornici su se saglasili da postoji dodatni prostor za unapređenje saradnje Srbije i ODKB.
MUKE ZA PUTINA ZBOG SU-57: "Bolje bi mu bilo da se ne petlja sa Zapadom izvan Ukrajine"
NAKON gotovo tri godine rata u Ukrajini, eskalacija inostranih sankcija nametnutih ruskoj industriji konačno ima primetan uticaj na napore Moskve za modernizaciju, piše britanski Telegraf.
28. 11. 2024. u 08:08
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
Nestao 1999, sestra posle 24 godine ugledala njegovu sliku U NOVINAMA - misterija je šta se događalo u međuvremenu
ŽENA je ponovo pronašla svog davno izgubljenog brata koji je nestao pre skoro tri decenije - nakon što ga je slučajno primetila u novinskom izveštaju.
28. 11. 2024. u 20:54
Komentari (0)