ШТРАЈКОВИ ЗБОГ ПОСКУПЉЕЊА ТРЕСУ БРИТАНИЈУ: Због железничара колапс саобраћаја, обуставу најављују и просветни радници

Танјуг

23. 06. 2022. у 13:47

У Великој Британији су након започетог великог штрајка железничара и просветни радници најавили штрајк, а амбасадорка Србије у Лондону Александра Јоксимовић каже да константно расту и цене горива и са њима и други трошкови живота.

ШТРАЈКОВИ ЗБОГ ПОСКУПЉЕЊА ТРЕСУ БРИТАНИЈУ: Због железничара колапс саобраћаја, обуставу најављују и просветни радници

Фото Shutterstock

Око 50.000 радника започело је у уторак највећи штрајк на железници у последњих 30 година у Великој Британији и напустило радна места због спора око плата, услова рада и радних места.

- Подаци од уторка говоре да је 50.000 радника у штрајку. Сваког другог дана су у штрајку. У уторак, данас и у суботу су кључни дани и синдикат најављује да би проблем могао потрајати месецима, јер од својих захтева неће одустати. Већ се спомиње да ће заказатии нове датуме штрајкова и то у шпицу туристичке сезоне када ће поново зауставити железнички саобраћај - рекла је амбасадорка Јоксимовић гостујући на ТВ К1.

На улицама је потпуни колпас пошто је свега 20 одсто капацитета наставило с функционисањем. Саобраћај је толико густ да до места до којег се пре стизало за пола сата, сада треба чак три сата.

Захтеви синдиката су, како је казала амбасадорка, вишеструки.

- Њихови захтеви усмерени су на очување радних места и на зараде, траже повишицу примања од седам одсто. Влада је уложила 16 милијарди фунти како би помогла функционисање железнице током пандемије и један број радних места постао је вишак. С друге стране, сталне су критике на рачун железнице која је, како тврди део јавности у Британији, на нивоу и у стилу седамдесетих година прошлог века. Нема напретка у преговорима, а актуелни штрајк прети да угрози и друге области живота у Британији - рекла је Јоксимовићева.

Како је рекла, влада синдикалцима који штрајкују прети отказима, а већ се спекулише и о другим запосленима који би могли ступити у штрајк и то су у првом реду наставници у школама.

Сваког дана се воде велике дебате у којима се тежиште одговорности ставља и на синдикат и на руководство железничке компаније која је у власништву британске владе, па и на саму владу која је одредила оквир у ком се, у финансијском смислу, железница Британије може кретати.

То је изазвало и озбиљне политичке дебате, рекла је амабасадорка.

Осим великих проблема у саобраћају, Велика Британија се од почетка године суочила и са озбиљном финансијском кризом и опадањем стандарда грађана.

- После Брегзита и пандемије, рат у Украјини довео је до поремећаја на тржишту енергената. Цена бензина и дизела тренутно износи 1,88 и 1,94 фунте. Константно расте цена горива, а с њима и трошкови живота. У овом тренутку пораст цена хране и других трошкова живота највећи је у последњих 40 година.

Наводи да су грејање и струја само у априлу поскупели 57 одсто, као и да је инфлација у априлу била девет одсто.

Процена централне банке за другу половину године је да ће инфлација достићи 11 одсто.

Радници траже да се плате нивелишу са порастом трошкова живота и инфлацијом, рекла је амбасадорка на ТВ К1.

Велика Британија значајно је у другачијој ситуацији у односу на земље у ЕУ.

Такође, каже да земље ЕУ имају много већу зависност од руских енергената него Британија која је из Русије увозила свега три одсто енергената.

У Великој Британији није проблем количина енергената, већ цена, јер криза у Украјини непрекидно подиже цене на глобалном нивоу.

Навела је да је у октобру било прво повећање цена струје и грејања, онда драстично у априлу, а следеће повећање је већ најављено за октобар и износиће 27 одсто.

То значи да ће цене енергената порасти за више од 100 одсто у односу на октобар прошле године, каже и додаје да постоји нешто што се зове максимална цена по домаћинству за струју и грејање и она је порасла за 700 фунти на годишњем нивоу.

Јоксимовићева је рекла да трошкови живота драматично расту и да у великом проценту Британци неће моћи да одговоре на финансијске захтеве, као и да ће велики број породица доћи до ивице сиромаштва.

Додаје да се спомиње привремено кредитирање у вези са рачунама за струју и грејање, али да то није једнократна помоћ, већ кредит који ће грађани морати да врате.

БОНУС ВИДЕО: БОНУС ВИДЕО: КАТАСТРОФАЛНЕ ПОСЛЕДИЦЕ ЗЕМЉОТРЕСА: Најмање хиљаду погинулих на истоку Авганистана


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
МУКЕ ЗА ПУТИНА ЗБОГ СУ-57: Боље би му било да се не петља са Западом изван Украјине

МУКЕ ЗА ПУТИНА ЗБОГ СУ-57: "Боље би му било да се не петља са Западом изван Украјине"

НАКОН готово три године рата у Украјини, ескалација иностраних санкција наметнутих руској индустрији коначно има приметан утицај на напоре Москве за модернизацију, пише британски Телеграф.

28. 11. 2024. у 08:08

Нестао 1999, сестра после 24 године угледала његову слику У НОВИНАМА - мистерија је шта се догађало у међувремену

Нестао 1999, сестра после 24 године угледала његову слику У НОВИНАМА - мистерија је шта се догађало у међувремену

ЖЕНА је поново пронашла свог давно изгубљеног брата који је нестао пре скоро три деценије - након што га је случајно приметила у новинском извештају.

28. 11. 2024. у 20:54

Коментари (1)

MVP by Mozzart Sport: Ко су најбољи српски фудбалери и фудбалерке у иностранству?