ПОД ВИДОМ ДЕМОКРАТИЈЕ ПРОМОВИШЕ СЕ ИМПЕРИЈАЛИЗАМ: Песник Селимир Радуловић за "Новости" о искушењима која су пред савременим човеком
Живимо, нажалост, у свету с много уста, која не умеју да говоре, и ушију, које не умеју да чују. У свету у којем се, под видом демократије, слободе и дијалога цивилизација, промовише империјалистички и расистички поглед на свет, а све из угла пацифиста и либерала, каже у интервјуу за "Новости" Селимир Радуловић, песник, управник Библиотеке Матице српске.
* Као што смо, до пре нешто више од два месеца, сваки разговор започињали питањем о ковиду 19, као мори савременог човека и савременог света, тако се сада суочавамо с питањем украјинске кризе, као новим великим искушењем.
- Више од две године, као што сте рекли, били смо под присмотром пандемијског ока које нас је вребало на сваком кораку. Пре два месеца одврнут је, у Европи, застрашујући вентил кроз који куљају освета, крв и уништење. У одежди, туђој, путем, туђим, савремени човек крстари веком, туђим. Хероји наших дана су ветар и ништавило. Раме уз раме с њима, с гласом као хук великих вода, марширају опскурне колоне Луциферових слугу. У Украјини страдају невина деца земаљска. Држећ се узде душине, праведно је рећи - део света којега персонализује весник апокалипсе, који је, с краја последњег десетлећа 20. века, походио нашу српску кућу, и данас говори (и дела) језиком окорелих безаконика и преступника; и данас је, за њега, црно бело, а мочвара башта, дивна. И, данас, покушава да обележи сваки сантиметар савременог глобалног мравињака. Тај део света, свакога часа, спаљује оно чему се клања, а клања се оном што спаљује. Наше је време, нажалост, поверовало у речи које су обезвредиле речи.
* Човек наших дана, празнина с којом се, готово свакодневно, суочава, теме су ваших нових песничких и есејистичких књига. У њима трагате за оним зрном соли које би помогло нашем савременику да му душа не обљутави.
- Данас је много оних који имају име да су живи, а заправо су мртви. Таква врста људи је више него опасна. Јер, те речи, да имају име да су живи, а мртви су, у духовном смислу, опомена су и истинско порицање живота живог. Духовно оболели савремени човек је велики мука савременог света. Без уља у светиљкама, он се не може покајати ни у својој лењости. И кад се моли то ради очима или уснама, док му је срце негде по страни; њиме, срцем чистим, тим малим сунцем вечности, пребивамо у Оцу, нашем, имајући свест о непостојаности коју називамо животом. А неопходно нам је само мало - да, у свету што се гаси као трава, покошена, на оснаженом јулском сунцу, колена преклоњених, препознамо оно зрно вере, као и Отац, наш, кад је и малу искру у Закхејевој души разгорео у велики пламен.
* Могло би се рећи да савремени човек бауља, амо-тамо, тражећи какву-такву сламку спасења.
- О томе сам говорио у готово сваком разговору за медије - кад кушач надвлада, онда је светлост тама, а тама светлост бива. Онај део морског гусара, који живи у нама, заражава наш живот, без остатка, егоизмом. Стога је, с разлогом, речено - кад си с људима високог карактера и сам постајеш такав, кад си с вуковима постајеш пуст, грабљив и саможив и почињеш да завијаш. Подсећам, по ко зна који пут, на књигу која је написана да би се обеснажио један свет, а она је, заправо, слика стања свести другог света - на Орвелову "1984". Зар онај незвани, с репом, роговима, црним крилима и с подругљивим смехом, не запоседа и мозак Винстона Смита и тера га у два минута мржње, када почињу да трну зуби и костреше се длаке на потиљку? Зар савремени свет, без остатка, не оверава идеју полиције мисли. Океаније - да је рат мир, да је слобода ропство, да је незнање моћ?! Један савремени руски теолог вели да се, данас и овде, вечни мир хоће као вечна доконост, вечна радост као кафански карусели да је сваки рукавац савременог света истрајан у намери да се Царство Божје оваплоти у земаљским формама.
* Тумачи ваше песме, очас, доводе у везу, како ви кажете, с Најлепшим и Највећим певачем, с Великом књигом"
- С разлогом. Велика књига нас опомиње да нам молитва не буде као ветар, да не зашуми и пролети, да нам не буде једно на устима, друго у срцима, да нам Отац, наш, није дао духа плашљивости, већ духа силе и љубави. И да нас је, као круну творевине, привео из небића у биће. И усинио. Из ње смо научили да у винограду, Очевом, не расте трње, и да ћемо, кад он, кишом, натопи семе, које смо бацили, и ако посејемо мало, пожњети жито троструко. У њему смо, тихујући, замишљали Оног што се Мојсеју, у пустињи, јављаше у пламену огњеном, из купине, сазнавали шта значи стражарити над душом, спречавајући непријатеља да се гнезди у њој, грејали се помишљу на Оца, нашега, који је, својом смрћу, победио нашу смрт и, својим васкрсењем, положио темељ нашем васкрсењу.
Кад је реч о песништву, Велика књига нас је, с обзиром да наслеђује, преноси и диверсификује митологију, опоменула, говорећи језиком мита и метафора, да је она књижевност плус (Фрај), односно, да је њено референцијално значење, заправо, њено истинско примарно значење. И да се све вредности повезане с појмом истине могу спознати само кроз мит и метафору. Кад у отиску, даха, златнога, из уста, Очевих, ослушнемо - ја сам чокот, а ви лоза, онда нема сумње да метафора није случајни украс библијског језика, већ његов доминантни модус мишљења.
* Нико, чини се, у савременом српском песништву, није, као ви, указао на могућност отворене (песничке) комуникације између Светог писма и савремених имагинативних отисака.
- Градио сам свој песнички свет најнепосредније се ослањајући на митолошке и симболичке структуре светог системског списа наше цивилизације, у којем се налазе све књижевне матрице. Из њих је и изнедрила нововековна европска књижевност. Са свешћу да је реч о извору, с чистом водом, на којем су, у минулих две хиљаде година, генерације и генерације утољавале своју жеђ. Језик мита и метафора, којим је украшен библијски текст, истоветан је с језиком мита и метафора песничког текста. Стога из моје песме пева подразумевајући рукавац Велике књиге или мудроносни рукавац врлинских отаца хришћанског Истока. Као што је грађевина без темеља слаба, и питање је дана када ће се урушити, тако је и песма, без дарова Оца, нашега, лаки привид који нас не привлачи и не обавезује.
* Како даље, господине Радуловићу?
- Питате, заправо, има ли излаза? Има. Ено га у речима Христових уста, Небоходог Павла - када сам слаб, онда сам силан! И кад је, ако не сад, време да се чује реч уздаха, реч плача и реч покајања? Као лишће на дрвећу, које стасава и вене, тако и ми улазимо и излазимо кроз врата земаљска. Сав наш занос је као мехур од сапунице - само је Он вечан!
Препоручујемо
ЧУВАРИ ПРОШЛОСТИ: Идуће године започеће градња новог здања Библиотеке Матице српске
22. 03. 2021. у 13:30
"ТРАМП БИО ОПСЕДНУТ ТИМЕ" Меркелова открила бројне тајне пред излазак њених мемоара
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел у интервјуу пред изалазак њених мемоара говорила је, између осталог, о томе шта новоизабрани председник САД мисли о немачким аутомобилима, открила да ли су јој биле познате намере руског председника Владимира Путина и како је покушавала да спречи "инвазију на Украјину", навела је ко јој је помогао да избегне регрутацију за Штази и шта би требало да уради њена партија како би победила на предстојећим изборима у Немачкој.
23. 11. 2024. у 16:52
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)