ДУПЛИ ПРИНУДНИ СПАСАВА ПРЕДУЗЕЋА: Све више власника и директора предузећа шаље запослене на плаћено одсуство
БЕЗ посла у Србији ће остати од 250.000 до 300.000 радника, тврде у Савезу самосталних синдиката Србије. Процењује се да ће се тек на јесен осетити озбиљне последице пандемије вируса корона на привреду.
Већ сада све више фирми тражи од Министарства рада и синдиката дозволу за продужетак плаћеног одсуства са посла од 45 дана, јер се смањује производња и они ће за то време имати право на зараду од 65 одсто.
Компаније, по закону, имају право на два пута по 45 дана плаћеног одсуства, а за продужење морају да траже одобрење. Према подацима Министарства рада, до сада им је 109 послодаваца доставило захтеве за упућивање запослених на плаћено одсуство дуже од 45 радних дана у складу са законом о раду.
- Највише их је из металског комплекса и аутомобилске индустрије, угоститељства и хотелијерства, пољопривреде, дрвно-прерађивачке индустрије, ваздушног и копненог саобраћаја - кажу у Министарству. - У претходној 2019. години оваквих захтева било је свега 25, а за ову закључно са 14. јулом четири пута више.
ЗАРАЖЕНИ
ОСИМ новца, фирме мучи и велики број заражених од короне. Тако их је, према подацима СССС, у крагујевачкој фабрици "Застава оружје" 26, а око 100 их је у изолацији, док, рецимо у смедеревској челичани нема здравствених проблема.
Према подацима синдиката, у највећем проблему су радници аутомобилске индустрије, која је једна од најугроженијих и у свету, а највише страних инвестиција које су дошле у Србију је управо из те области, а ту су и оне које производе компоненте за ову индустрију. Примера ради, радници крагујевачке фабрике "Фијат-Крајслер аутомобили Србија" пре неколико дана почели су да раде, али се најављује да ће врло брзо бити враћени кући. У синдикату тврде да у крагујевачкој фабрици аутомобила сада ради 3.500 радника и да ће више од 3.000 отићи поново на одмор, а да ће мали број остати само у службама неопходним за одржавање фабрике.
- Сагласност фирмама дају најпре грански синдикати, а затим и Министарство - објашњава Љубисав Орбовић, председник СССС. - Финансије нису највећи проблем, већ здравље запослених, па власници и директори предузећа покушавају и на овај начин да заштите људе.
Како би се премостили тренутни проблеми и како не би дошло до отпуштања радника, наглашава Орбовић, запослени се шаљу и на годишње одморе.- Принудни одмори, по нашим сазнањима, немају никакву негативну конотацију, што је веома важно - истиче он.
РУСИ ОТКРИЛИ ПЛАН НАТО-а: Окупираће Украјину и поделити је између ове четири државе!
НАТО план за Украјину суштински значи распоређивање у земљи такозваног „мировног контингента“ од око 100 хиљада људи и, фактички, њену окупацију, а украјинске територије ће поделити Велика Британија, Немачка, Пољска и Румунија, саопштила је Спољнообавештајна служба Русије.
29. 11. 2024. у 09:36
УПОЗОРЕЊЕ ХРВАТСКОГ БЕЗБЕДЊАКА: У случају рата не бисмо заштитили ни седмину становништва
ХРВАТСКА, у случају рата, не би могла да заштити ни седмину становништва, хране не би било ни за месец дана, а становништво не би разликовало сирену за општу од оне за ваздушну опасност
29. 11. 2024. у 08:16
СВАЂАЛИ СЕ УЖИВО У ПРОГРАМУ: Аца Стојановић крио везу са познатом водитељком
ИАКО је јавна личност, о Ацином приватном животу не зна се готово ништа.
29. 11. 2024. у 11:24
Коментари (3)