ПРВИ КОРАК - УДРУЖИВАЊЕ И ПОШТОВАЊЕ СТАНДАРДА: Како постати добављач великих система

В. Н.

26. 11. 2021. у 10:17

НАЈВЕЋИ део српске привреде, више од 99 одсто, чине микро, мала и средња предузећа и предузетници, који обезбеђују готово две трећине радних места у земљи.

ПРВИ КОРАК -  УДРУЖИВАЊЕ И ПОШТОВАЊЕ СТАНДАРДА: Како постати добављач великих система

Фото ПКС

Значај великих домаћих и иностраних компанија за раст економије је неспоран али би се њиховим повезивањем са ММСПП значајно утицало на развој српске привреде.

Да би потенцијални добављач уопште доспео у позицију да уђе у процес селекције од стране великих система, мора испунити кључни предуслов - да докаже будућем купцу сигурност свог пословања.

Велике компаније од својих добављача очекују квалитет робе, поштовање договорених рокова, висок степен стручности, усклађеност производа са захтевима тржишта, потрошачким навикама и еколошким стандардима и примену сертификованог процеса управљања квалитетом.

Мала предузећа, с друге стране, очекује поштену, поверљиву и дугорочну сарадњу, редовно измирење обавеза и поштовање уговора о снабдевању, а понајвише перспективу будућег развоја.

Велики „играчи“ траже добављаче у Србији

Једна од последица пандемије корона вируса је повећање броја упита за добављачима у Србији и региону. Разлог за то је, према речима Ане Раичевић, секретара Удружења за металску и електро индустрију ПКС, промењена филозофија управљања ланцима снабдевања и окретање интернационалних компанија ка ближим тржиштима.

„Међународне компаније све чешће доносе стратешке одлуке да фокус за проналажења добављача преусмеравају ка европским земљама“, истиче Раичевићева.

Успостављање и унапређење економске сарадње привреде са иностранством, као и промовисање привредног потенцијала наше земље, једaн је од главних фокуса Привредне коморе Србије.

Зато је почетком 2015. године и развијена услуга “Дан добављача”. Према речима Раичевићеве, ова услуга ПКС представља велику шансу за мала и средња привредна друштва регистрована у Србији да се сретну са светски познатим брендовима.

Ане Раичевић, Фото ПКС

Како постати карика у ланцу добављача

Процес започиње упитом компаније заинтересоване да пронађе добављаче у Србији. Када је реч о металској и електроиндустрији, најчешће у домену израде или дораде и коначне обраде производа.

Стручна служба ПКС, затим, комуницира са компанијом и тражи прецизне податаке, попут техничких цртежа, спецификација, и других неопходних материјала на основу којих се прецизније одређује технолошки профил потенцијалних добављача.

Прави се први одабир фирми из Србије које одговарају захтевима потенцијалног партнера.

Након тога, следи комуникација са изабраном циљном групом потенцијалних добављача-произвођача, израда упитника и дистрибуција потенцијалним добављачима, после чега се цео пакет информација доставља великој компанији на основу којег та компанија бира она предузећа из Србије са којима жели да се сретне и детаљније разговара о потенцијалној сарадњи.

Последњи корак ове услуге подразумева једнодневну манифестацију „Дан добављача“ у оквиру које ПКС организује Б2Б састанке између представника иностране компаније и одабраних фирми, и посету производним погонима унапред изабраних домаћих предузећа.

Душан Стокић, Фото ПКС

Поштовање стандарда и процедура

Душан Стокић, руководилац Центра за животну средину, техничке прописе, квалитет и друштвену одговорност у ПКС, објашњава да када је реч о микро, малим и средњим привредним друштвима, у пословној пракси је често случај да велике компаније, поред познатих међународних стандарда, као услов за стицање статуса добављача постављају и примену корпоративних стандарда и процедура, који могу да буду још ригорознији од међународних.

„Тек након испуњења свих ових захтева и спроведене екстерне провере у свим аспектима пословања ММСПД ће добити шансу да постане добављач неког великог система“, указује Стокић .

* * * * * * * *

„Дану добављача“

ЗАХВАЉУЈУЋИ „Дану добављача“ велики број наших фирми је имао могућност да се састане, а поједине и успоставе сарадњу, са великим мултинационалним компанијама као што су „Сименс“, Rosteh-Avtovaz-Kamaz, Eberspacher, „Цумтобел“, Liebherr, Spectro-Ametek, Possehl...

* * * * * * * *

Корист за предузећа:

• комбиновани ефекат стандарда менаџмента квалитета и стандарда производње/испитивања, доводи до стабилног и одрживог повећања производње

• економске користи - допринос стандарда у укупном профиту компанија варира од 0,15 - 5,0% укупних годишњих прихода од прода

• еколошке користи – уштеда трошкова збрињавања отпада...

• боља контрола улазних сировина и финалних производа

• уштеда набавке сировина (и до 30%), ако се набављају стандардизоване сировине

• оптимизација времена пројектовања и скраћивања времена пласмана производа

* * * * * * * *

Услуге ПКС у области стандарда:

• Инфо-центри за бесплатно претраживање и читање стандарда у регионалним привредним коморама у шест градова Србије – Суботици, Новом Саду, Ваљеву, Зајечару, Крагујевцу и Нишу.

• Стручно-саветодавна помоћ у идентификовању техничких прописа и стандарда релевантних за производе и пословање.

• Помоћ и подршка МСП сектору кроз стандардизовано упутство „Како до акредитоване сертификације?“

• Усвајање српских (СРПС) стандарда на освнову преношења међународних и европских стандарда у Националним техничким комитетима.

• Заступање ставова бизнис заједнице, развој и доношење стандарда из области животне средине у Међународној комисији и континуирано информисање привредних субјеката.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
РУСИ ОТКРИЛИ ПЛАН НАТО-а: Окупираће Украјину и поделити је између ове четири државе!

РУСИ ОТКРИЛИ ПЛАН НАТО-а: Окупираће Украјину и поделити је између ове четири државе!

НАТО план за Украјину суштински значи распоређивање у земљи такозваног „мировног контингента“ од око 100 хиљада људи и, фактички, њену окупацију, а украјинске територије ће поделити Велика Британија, Немачка, Пољска и Румунија, саопштила је Спољнообавештајна служба Русије.

29. 11. 2024. у 09:36

УПОЗОРЕЊЕ ХРВАТСКОГ БЕЗБЕДЊАКА: У случају рата не бисмо заштитили ни седмину становништва

УПОЗОРЕЊЕ ХРВАТСКОГ БЕЗБЕДЊАКА: У случају рата не бисмо заштитили ни седмину становништва

ХРВАТСКА, у случају рата, не би могла да заштити ни седмину становништва, хране не би било ни за месец дана, а становништво не би разликовало сирену за општу од оне за ваздушну опасност

29. 11. 2024. у 08:16

Нестао 1999, сестра после 24 године угледала његову слику У НОВИНАМА - мистерија је шта се догађало у међувремену

Нестао 1999, сестра после 24 године угледала његову слику У НОВИНАМА - мистерија је шта се догађало у међувремену

ЖЕНА је поново пронашла свог давно изгубљеног брата који је нестао пре скоро три деценије - након што га је случајно приметила у новинском извештају.

28. 11. 2024. у 20:54

Коментари (0)

MVP by Mozzart Sport: Ко су најбољи српски фудбалери и фудбалерке у иностранству?