PREMIJERKA BRNABIĆ: Sporazum dokaz uspeha spoljne politike Aleksandra Vučića

Танјуг 04. 09. 2020. u 19:57

OVAJ sporazum je dokaz da smo uspeli da izgradimo odnos sa američkom stranom jer ranije su oni bili spremni da slušaju ali da nas ne čuju a to se sada promenilo i sada imamo sagovornika koji nas čuje, rekla je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.

Tanjug

Gostujući na TV Pink ona je ocenila da se u mnogim stvarima sa SAD i dalje ne slažemo ali nas kao sagovornici čuju.

"Zahvaljujući ogromnom trudu i iskrenosti Aleksandra Vučica Srbija sada ima potpuno drugačiji i imidž i zna se da smo pouzdan partner", rekla je ona.

Dodala je da bi pre samo nekoliko godina kao naučna fantastika bila ocenjena situacija gde u Vašingtonu Srbija želi da potpiše sporazum a Priština ne.

Ona je izrazila nadu da ovaj sporazum otvara vrata još boljim odnosima sa SAD, i otkrila da je sa ambasadorom Grenelom razgovarala o još nekim stvarima.

Kao drugu "neverovatnu" stvari ona je ocenila situaciju u kojoj je srpska delegacija potpuno spremna, legitiman i jak sagovornik koji zna šta želi i može da utiče na krajnji ishod sporazuma.

"To je politika koja odslikava sve uspehe Aleksandra Vučića na međunarodnoj sceni i u međunarodnoj politici", rekla je ona.

Dodala je da je sada delegacija Prištine bila ta koja kasni, međusobno se svađa i tamo su na ivici pada Vlade zbog takve situacije.

"To je nešto što bi pre desetak godina bila potpuno drugačija slika", ocenila je Brnabić.

Sporazumom potpisanim u Vašingtonu obavezala da pristupi "mini Šengenu" i izrazila nadu da će to značajno ubrzati impelementaciju te inicijative i da će joj se sada pridružiti i druge zemlje.

"Tu svakako mislim na Crnu Goru i BiH", rekla je Brnabić gostujući na TV Pink.

Brnabić je rekla da niko "zdrave pameti" ne može biti protiv te inicijative jer ona, istakla je, otvara vrata sigurnijoj budućnosti i boljoj privrednoj saradnji.

"To je od neverovatne važnosti i za našu ekonomsku normalizaciju, ali i za sve naše domaće privrednike u centralnoj Srbiji zato što mi jesmo najveći izvoznik i to je nešto na čemu odmah videti rezultate", rekla je Brnabić.

Istakla je da je potpisivanje sporazuma u Vašingtonu izuzetno važno jer je učinjen ogroman pomak u odnosu na ono gde smo bili pre potpisivanja tog sporazuma i izrazila nadu da će ekonomski projekti predviđeni sporazumom doprineti sigurnijoj i boljoj budućnosti svih u regionu, pre svega ljudi koji žive na prostoru centralne Srbije i KiM.

Ocenila da je veoma važno i to što je dogovorena zaštita religijskih objekata i implementacija sudskih odluka koje se tiču Srpske pravoslavne crkve.

Istakla je da je imovina SPC, našeg kulturnog i verskog nasleđa na KiM posle potpisivanja ovog sporazuma mnogo sigurnija.

Brnabić je rekla da sporazum predviđa izgradnju auto-puta mira Niš-Priština-Tirana-Drač, koji je proizašao iz Berlinskog procesa, a čija izgradnja je sada, kaže, zacementirana.

"Sada iza njega staje Amerika i američke kompanije. Koliko god da postoji ta kompeticija između Vašingtona i Brisela dobro je što je Srbija zajednički imenitelj između Brisela i Vašingtona i što ''guramo'' te projekte sa Nemačkom i EU, a sada i sa Vašingtonom", kaže Brnabić.

Ona je rekla da će sigurno u Briselu biti izuzetno teško u nastavku dijaloga, da će biti izazova, ali i naglasila da jedinstvo Vlade Srbije, predsednika, građana i naroda na KiM daje vetar u leđa našoj delegaciji.

Da su, navodi, političke nesuglasice u srpsko-albanski odnosima bile ostavljene po strani i da se razgovaralo o konkretnim projektima, danas bi se u Briselu razgovaralo u drugačijem ambijentu.

Podsetila je da je izgradnja Naučno-tehnološkog parka u Nišu počela kada je Priština uvela takse od 100 odsto na srpske proizvode, a da je izgrađen kada ih je povukla.

"Sve vreme dok je Vučić bio premijer razmišljali smo kako možemo da okrenemo ovu priču u srpsko-albanskim odnosima, pri čemu je Vučić pokazao neverovatnu političku hrabrost i odvažnost. Vučić je bio prvi premijer koji je pozvao albanskog prmeijera Edija Ramu u posetu posle 76 godina. To je sada potpuno normalno, tada je bilo nezamislivo", kaže Brnabić.

Pogledajte više