MANDATE DOBIJA 80 ODSTO KANDIDATA: Na listi oko naprednjaka gotovo svi koji su konkurisali za poslaničku knjižicu
ZAHVALjUJUĆI ubedljivoj pobedi na izborima, gotovo 80 odsto kandidata za poslanike sa liste oko SNS dobili su mandate.
Zbog toga tabor oko naprednjaka neće imati mnogo "lufta" da se dopunjuju mesta u Narodnoj skupštini, u slučaju da se, kao što se očekuje, deo tribuna preseli u izvršnu vlast.
Blok oko SNS osvojio je 189 mandata, od ukupno 250, a očekuje se da će posle odlaska na ministarska ili neka druga mesta u Vladi i lokalnim samoupravama, "potrošiti" preko 200 kandidata.
Među poslanicima SNS su ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, bivša predsednica Skupštine Maja Gojković, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević... Oni će gotovo izvesno podneti ostavke na poslanička mesta i otići na druge pozicije, a verovatno i neko od mladih, jer su u SNS isticali da će im dati šansu.
Prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, ukoliko poslanik podnese ostavku na njegovo mesto dolazi sledeći sa liste, ili u slučaju koalicija, naredni kandidat stranke koja menja poslanika. Ako nemaju dovoljno ljudi za zamenu, mandat se dodeljuje narednoj stranci ili koaliciji, jer po Ustavu u sastavu parlamenta, u svakom trenutku, mora biti 250 poslanika.
U PROŠLOM SAZIVU ZAMENjEN SVAKI PETI
U PROŠLOM mandatu došlo je do zamene čak 42 poslanika, pa je tim znatno promenjen u odnosu na prvobitni koji je raspoređen u parlamentu posle izbora. To znači da je skoro svaki peti poslanik zaomenjen. U sazivu od 2014. koji je trajao dve godine, bilo je 29 ovakvih slučajeva. U sastavu od 2012. do 2014. ostavku na poslaničku funkciju podnelo je 55 ljudi.
Zakon ne dozvoljava spajanje funkcija poput poslaničke i ministarske ili poslaničke i gradonačelničke, dok tribun, na primer, može biti i predsednik Skupštine opštine. Inače, u Skupštini Srbije je do sada formirano sedam poslaničkih lista SNS, SPS, JS, SPAS, SDPS, PUPS i SVM, dok 11 parlamentaraca nisu svrstani ni u jedan klub. Među njima su Vladan Glišić, koji je ušao na listi SPAS, ali su se u međuvremenu razišli, kao i poslanici Bošnjaka i Albanaca koji će verovatno oformiti jedan ili dva poslanička kluba.