"VUČIĆ JE VAŽAN LIDER NA STRANI SVOG NARODA" Sebastijan Kurc o velikom ekonomskom rastu Srbije
SEBASTIJAN Kurc, bivši austrijski kancelar i jedan od najmlađih lidera u savremenoj evropskoj istoriji, poznat je po svojoj sposobnosti da prepozna ključne političke i ekonomske izazove, kao i prilike za unapređenje međunarodnih odnosa.
U intervjuu za Srbiju Danas, Kurc je govorio o globalnim političkim kretanjima, ulozi Srbije u međunarodnoj areni i njenom ekonomskom napretku. Posebno je pohvalio predsednika Aleksandra Vučića i politiku koju vodi, naglašavajući značaj njegovog liderstva za stabilnost i razvoj zemlje.
Kurc je pohvalio i neutralnu poziciju Srbije tokom globalnih kriza, ističući da naša zemlja ima potencijal da bude ključni most u rešavanju međunarodnih konflikata. Njegova podrška politici Aleksandra Vučića dolazi kao potvrda da Srbija pod njegovim vođstvom sigurno napreduje ka stabilnosti i ekonomskom prosperitetu.
Donald Tramp je inaugurisan kao predsednik Sjedinjenih Američkih Država. Šta mislite, šta će njegov izbor doneti Americi i svetu?
Naredne četiri godine biće ključne za svet. Trenutno postoje mnoge geopolitičke tenzije koje je potrebno rešiti mirnim putem. Počevši od ruske agresije u Ukrajini, situacije na Bliskom istoku i u Južnom kineskom moru, gde bi eskalacija mogla imati razorne posledice po svetsku ekonomiju. Kako ja to vidim, svaka nova administracija donosi nove prilike. Trampova uloga u nedavnom dogovoru o taocima između Izraela i Hamasa pokazuje njegovo duboko razumevanje regiona i sposobnost postizanja jakih rezultata. Optimističan sam da će Trampova administracija nastaviti svoju uspešnu politiku na Bliskom istoku. Štaviše, 2025. godina bi mogla označiti početak razgovora sa Saudijskom Arabijom o pridruživanju Abrahamovom sporazumu, a takođe očekujem napredak u postizanju kraja rata u Ukrajini. Ekonomski, nadam se posvećenosti saradnji i slobodnoj trgovini između SAD i Evrope. Obe strane imaju velike koristi od ovog partnerstva. Kada je reč o Kini, čini se da Tramp teži dobrim odnosima zasnovanim na fer uslovima. Pre nego što je stupio na dužnost, javno je nekoliko puta istakao svoje poštovanje prema Siju Đinpingu, a odmah nakon inauguracije ponudio je Kini da formiraju zajedničko preduzeće sa društvenom mrežom TikTok. Sve u svemu, smatram da će 2025. biti godina sklapanja velikih dogovora.
Kako će Donald Tramp i Ilon Mask uticati na izbore u Evropi i jačanje desnice, i kakav će to uticaj imati na Evropsku uniju u celini, s obzirom na to da najavljuju drugačiju politiku u odnosu na Demokratsku stranku?
Ilon Mask je neverovatno uspešan preduzetnik. U vreme kada je donirao Demokratama, slavljen je kao vizionar. Ali kada je izrazio podršku Trampu, postao je meta kritika. Zanimljivo mi je da o uticaju milijardera i društvenih mreža govorimo samo kada desničarski političar pobedi na izborima. Tramp i Mask predstavljaju kontrapokret prema pokretu "Woke" i rodnoj ideologiji – oni se zalažu za apsolutnu slobodu govora. Međutim, nije samo X (bivši Tviter) ili Meta promenio kurs. Velike kompanije poput McDonald'sa, Amazona i drugih takođe su počele da napuštaju svoje politike raznolikosti, i mislim da će se tu još mnogo toga dogoditi.
Ekonomski, Trampova administracija će slediti veoma liberalan pristup, što znači manje regulacija i efikasniju administraciju. Zbog toga je čak osnovao "Ministarstvo za efikasnost vlade", koje vodi Mask. Za Evropu će biti ključno da postigne dogovore sa Trampom. On se zalaže za više carine kako bi podstakao domaću proizvodnju. Lično, ja sam uvek bio zagovornik slobodne trgovine i imam malo simpatija za carine. Međutim, na kraju ćemo mi Evropljani morati pronaći način da se nosimo s njima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je Beograd kao mesto za budući sastanak između Trampa i Putina, zbog neutralnog stava Srbije prema ratu u Ukrajini i njenih odnosa sa Sjedinjenim Državama i Rusijom. Kako vidite poziciju Srbije u svetu i koliko je teško bilo Srbiji da održi neutralnost tokom protekle tri godine rata?
Aleksandar Vučić je veoma iskusan političar i smatram ga važnim liderom. Uloga politike je da uvek daje prioritet dobrobiti sopstvenog naroda – odgovornost koju predsednik Vučić ispunjava. Delim njegovo mišljenje da se ovaj sukob ne može rešiti na bojnom polju, već samo za pregovaračkim stolom, i da je u našem najboljem interesu da doprinesemo tom cilju. S obzirom na svoj politički i geografski položaj, Srbija može igrati ključnu ulogu u ovom procesu.
Prema svom ustavu, Austrija je vojno neutralna zemlja i u prošlosti je više puta preuzimala ulogu graditelja mostova. U tom smislu, vrlo dobro razumem inicijativu Srbije, jer su potrebni diplomatski kanali kako bi se otvorio put za pregovore.
Šta biste poželeli građanima Srbije u Novoj godini?
Srbija je prelepa zemlja i poznajem malo gradova koji su toliko zadivljujući kao Beograd. Zemlja je imala izazovnu prošlost, ali sada cveta. Za mene to nije iznenađenje, jer su Srbi vredan narod, a politika Aleksandra Vučića takođe je imala značajnu ulogu u pozitivnom razvoju zemlje. Ekonomski, Srbija je takođe u usponu, što je nesumnjivo podržano povoljnim političkim uslovima i snažnim partnerstvom sa dinamičnim ekonomijama poput Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Sama dobra ekonomska stopa rasta govori mnogo: Srbija je beležila stabilan ekonomski rast u poslednjih nekoliko godina. U 2023. godini rast BDP-a iznosio je oko 2,5%, a 2024. godine se očekuje povećanje na oko 3,9%. U tom smislu, želim građanima Srbije nastavak uspeha na njihovom putu prosperiteta.