ANA BRNABIĆ ODGOVORILA IVANKI POPOVIĆ: Nije vam smetao "radikalski šljam" da budete rektorka
PREDSEDNICA Skupštine Republike Srbije Ana Brnabić oglasila se na Iks platformi zbog izjave Ivanke Popović, nekadašnje rektorke Univerziteta u Beogradu i jedne od pokretača Inicijative ProGlas.
Naime, Popovićeva je, gostujući na TV N1, komentarisala incident tokom akcije "Zastani, Srbijo", nazvavši Srpsku naprednu stranku "radikalskim šljamom".
- Kaže gospođa Ivanka Popović iz ProGlasa da smo „radikalski šljam“. Nije joj smetalo da bude rektor Univerziteta u Beogradu u vreme tog „radikalskog šljama“ i da, nakon prvog mandata, traži još jedan mandat - poručila je predsednica Skupštine.
- Gospođo Popović, „radikalski šljam“ je osnovao Fond za nauku – nije ga osnovao ni Đilas, ni Pajtić, ni Ješić, ni Marinika Tepić, ni Srđan Milivojević, ni Miloš Jovanović, ni bilo ko drugi za 10 godina vlasti bivšeg DOS-a. Nije im na pamet palo. Do danas, od 2019. godine, kroz taj isti Fond za nauku, „radikalski šljam“ je uložio 106,5 miliona evra u finansiranje naučnoistraživačkih projekata – dakle, studenata, njihovih profesora i mentora, fakulteta. Ovo je mimo svih uobičajenih budžetskih davanja za visokoškolske ustanove u Srbiji. Ovo je samo za nauku. Zahvaljujući tom „radikalskom šljamu“, Srbija je, prvi put nakon Tita i SFRJ, dobila nove naučne institute, i to tri – Institut za razvoj veštačke inteligencije, sa sedištem u Novom Sadu, BioSens institut za digitalnu poljoprivredu, takođe sa sedištem u Novom Sadu, i Institut za informacione tehnologije u Kragujevcu - navela je Brnabićeva.
- Srbija je morala da sačeka „radikalski šljam“ da bi dobila nove naučne institute. Toliko koliko su Đilas, Ješić, Pajtić, Tepić, Milivojević, Jovanović i ostali verovali u naše studente i fakultete dok su bili vlast. Poslednje nove zgrade, kako bi se unapredili uslovi studiranja u Srbiji i povećali kapaciteti za upis na fakultete su takođe, nakon Tita, morale da sačekaju „radikalski šljam“ – i nova zgrada FON-a u Beogradu, FTN-a u Novom Sadu, Elektronskog fakulteta u Nišu, nove laboratorije ETF-a u Beogradu, i mnoge druge - dodala je Ana.
- Da ne pričam da je tek „radikalski šljam“ morao da dođe na vlast da bi, konačno, nekome smetalo da studenti Filozofskog fakulteta u Beogradu, usred centra Beograda, koriste „čučavce“ u 21. veku. Svi su toliko brinuli o njima i toliko im je bilo stalo do tih studenata da je svima, osim „radikalskom šljamu“, to bilo prihvatljivo i u tome nisu videli problem - navela je Brnabićeva.
Predsednica Skupštine je dodala da je "„Radikalski šljam“ inicirao uvođenje preko 20 novih modernih master programa – od gejminga, preko veštačke inteligencije, do biotehnologije, da Srbija ne bi zaostajala, već da bi pokazala da i u ovim oblastima može da bude lider."
- „Radikalski šljam“ je izgradio 4 naučno-tehnološka parka koji su danas motori razvoja Srbije, a u kojima su predominantno startap kompanije mladih ljudi od kojih su neki i dalje studenti. Gradimo sada još dva. Ja sam ponosna što sam, kako biste Vi to kulturno i demokratski definisali, „radikalski šljam“ - zaključila je Brnabićeva.