BLOKADE SE GASE: Univerzitet u Novom Pazaru i maturanti Jovine gimnazije u Novom Sadu prekinuli proteste
MATURANTI Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" u Novom Sadu juče su zvanično okončali blokadu te škole koja je trajala 25 dana, predajući ključeve profesorima, pošto je prethodno Školski odbor ispunio njihove zahteve koje su im uputili tokom protesta zbog tragedije na Železničkoj stanici. Posle toga, direktor je, navodno, promenio brave na ulaznim vratima.
Blokada je prekinuta i na Univerzitetu u Novom Pazaru, a da se akademci polako vraćaju svojim obavezama govori i to što studenti na Pravnom fakultetu u Beogradu koji žele da polažu ispite u zimskim rokovima potpisuju peticiju, dok su njihove kolege iz Srpske Atine podnele oko 2.000 prijava ispita za januar.
Ukoliko se studentske blokade nastave, potpuno će da izgube smisao i dovešće u pitanje ostvarivanje elementarnih prava akademaca. Takođe, poverenje u državne fakultete moglo bi da bude poljuljano, jer će roditelji koji finansiraju studije ubuduće da dobro razmisle na koji će visokoškolsku ustanovu da upišu decu. Mladalački bunt se postepeno smiruje i jer se otkrivaju stvarne vođe protesta, čemu svedoči sve slabija posećenost svakodnevnih, petnaestominutnih blokada saobraćajnica u gradovima širom Srbije.
Ovako analitičari ocenjuju dalju sudbinu blokada na fakultetima u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Profesor Pravnog fakulteta u glavnom gradu, Vladan Petrov, kaže da se nastavkom blokada nameće pitanje da li će ova školska godina moći da se okonča ili će se ići na kolektivnu obnovu godine što, kako ističe, nikom ne može da ide u prilog:
- Svi protesti se mogu završiti samo na dva načina, jedan je da se iscrpe mogućnosti i da oni u jednom trenutku izgube svaki smisao, ako ga je uopšte i bilo. Drugi je da se pređe u fazu diplomatije, odnosno razgovora, pregovora oko toga šta bi trebalo učiniti. Tu pre svega mislim na obezbeđivanje makar minimuma funkcionisanja fakulteta u skladu sa autonomijom univerziteta. Potpuno je besmisleno pozivati se na autonomiju univerziteta, a blokirati svaki oblik rada na fakultetu.
Sociolog Vladimir Vuletić navodi da je posledica blokade fakulteta poljuljano poverenje u državne fakultete, jer će mnogi roditelji koji finansiraju studije dobro razmisliti na koji će fakultet da upišu decu i da li će to biti državni.
- Blokade kao način ostvarivanja apstraktnih ciljeva su nefunkcionalne i dovode u pitanje njihov smisao i svrhu. Činjenica da se ne održavaju ispitni rokovi i nastava komplikuje život onim studentima kojim politika nije na prvom mestu i koji razumeju da je za njih važno da završe fakultet.
Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić kazao je da ovo nisu studentski protesti kao oni devedesetih godina te da tada akademci nisu branili održavanje nastave, niti su napadali profesore.
- Nisu isti protesti, nismo zviždali profesorima, nismo išli na šesti sprat Filozofskog, kucali i pitali "šta radite, da nemate možda vežbe". Nismo! Oni su nas profesore oterali fizički, to su nepoznati ljudi a ne moji studenti, već internacionalci koji godinama pokušavaju nešto da urade.