"IZA PROTESTA LOGISTIČKI STOJE PROFESORI IZ PROGLASA, KAO I IZ NEVLADINE ORGANIZACIJE CEPRIS" Profesor Petrov: To je tvrdo jezgro!

Novosti online 30. 12. 2024. u 22:37

OD 1. NOVEMBRA, kada je došlo do tragedije u Novom Sadu, do danas, tema pada nadstrešnice se prelila iz crne hronike u politiku i celo društvo.

FOTO: Printskrin/RTS

U nizu događaja koji su usledili važan datum je 21. novembar: tog dana Više javno tužilašto u Novom Sadu obavestilo je javnost da je zadržalo jedanaest osoba, među kojima je bio i bivši ministar građevinarstva i infrastrukture Goran Vesić. Ali tog dana su studenti Filozofskog i Fakulteta političkih nauka u Beogradu prekinuli nastavu. U tom trenutku, ovaj vid 15-minutnog protesta još se nije zvao blokadom.

Prvi fakultet koji je blokiran je bio Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, 25. novembra, da bi četiri dana kasnije bila blokirana zgrada Rektorata Univerziteta u Beogradu, a potom i drugi. Studenti su sada rešili da pred kamere "Oko magazina" objasne svoje razloge za protest i otkriju ko stoji iza njih. 

Profesorka Dragana Mitrović sa Fakulteta političkih nauka kaže da čak i kada je sa njima razgovarala oni su u početku mislili da njihovi zahtevi nisu politički, iako su oni očigledno politički usporeni ka vrhu države, objašnjava.

FOTO: Printskrin/RTS

- To mi govori da su oni želeli da nešto urade, da su tražili promene, ali da su se uglavnom priključili nečemu što je neko drugi smislio i osmislio. Čak nisu ni mogli da prozru da su to par ekselans politički zahtevi - rekla je profesorka Mitrović.

"Studente je lako oblikovati"

Sa druge strane, profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov rekao je da su studenti mladi ljudi koje je lako oblikovati, na ovaj ili onaj način. Dodaje da je protestovanje na ulicama ili javnim mestima ustavom garantovano pravo, ali da postoji bolji način za tako nešto. 

- Oni su puni emocija, velikih očekivanja, puni strasti. To treba usmeravati na pravi način. Bojim se da tu ima ozbiljnih naznaka da to nije tako. Međutim, ukoliko se to protestovanje svede na blokiranje glavnih institucija, a nesumnjivo je da su visokoobrazovne institucije, fakulteti, univerzitet jesu glavne i čvorišne institucije ove države. Ako su one blokirane tako da ne rade, ja ne mogu da verujem da je to način na koji se treba boriti za bolju budućnost - rekao je Petrov i dodao:

FOTO: Printskrin/RTS

- Ali mislim da i javnost Srbije treba da zna da iza tih protesta logistički stoje profesori iz organizacije Proglas, zatim ima tu profesora iz nevladine organizacije Cepris i to je to neko tvrdo jezgro. 

Sa ovim se složila i studentkinja FPN-a Ela Zeković. 

- Ja bih rekla da studentski protesti i blokade jesu politički, njihovi zahtevi jesu politički, ali oni nisu stranački. To znači da su naši zahtevi autonomni, donosimo ih na plenumima i niko ne može na nas da utiče. Mi jesmo politički orijentisani jer želimo da budu ispunjeni, usmerili smo zahteve na državne strukture, ali iza nas ne stoje nikakve političke strukture - rekla je u emisiji. 

FOTO: Printskrin/RTS

Profesor Petrov kaže da ne vidi razloge da se na stepeništu Pravnog fakulteta, na njegovim zidovima, u hodnicima, isped čuvenog velikog amfiteatra 5 Radomira Lukića farbaju ili kače oznake, simboli krvavih ruku kojima tu apsolutno nije mesto.

- Na Pravnom fakultetu, na fakultetima, na Univerzitetu mesto je samo onim simbolima koji su zvanični simboli Univerziteta. Nema mesta bilo kakvim simbolima koji imaju evidentne su i opštepoznate oznake određenog političkog angažovanja, bilo kakve političke zainteresovanosti, bilo kakvog političkog aktivizma, ili stranačkog - kaže profesor Petrov.

Protesti tema i van države

- Zapadne zemlje planiraju destabilizaciju unutrašnje situacije u Srbiji, koristeći mehanizme obojene revolucije - kaže portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

Sa ovim se složila i profesorka Dragana Mitrović, koja smatra da su sigurno nemiri jednim delom podržani sa Zapada. 

- Naravno da je reč o destabilizaciji Srbije, da se koristi svaka slabost, društveni konflikt, da se Srbija destabilizuje, učini podložnom za strane zahteve, očekivanja i slično. Tako da čini mi se da ima značajne elemente obojne revolucije, a opet ima i značajni procenat iskrenog poziva građana da se partije na vlasti urazume i da oslušnu šta građani Srbije žele - kaže Dragana Mitrović i dodaje da država neće predugo moći da toleriše uzurpaciju fakulteta, zaustavljanje rada. 

- Krenuće tužbe onih koji plaćaju studiranje. Imamo i strane studente, imamo studente na Erazmus programu. Da li se njih tiču blokade, čini mi se ne. Krenuće tužbe onih koji su možda izgubili radno mesto, nisu mogli da polože i da završe fakultet, da dobiju mesto u domu ili slično. Mislim da država neće pre dugo moći da toleriše ovakvo stanje a ne bi ni trebalo. Niko nema pravo da uskraćuje studentima koji žele da studiraju mogućnost, da slušaju predavanja, da polažu ispite, da regularno nastavljaju studiranje - dodala je. 

Profesor Petrov je za kraj poslao snažnu poruku studentima. 

- Moja glavna poruka mojim studentima je da iz protesta izađu individualno jači, da se vrate svojim osnovnim obavezama i da gledaju kako će sutradan da učine Srbiju kroz institucije još boljom - kaže Petrov.

Podsećamo, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice. Predlažu određivanje pritvora svima, uključijući i bivšeg ministra Gorana Vesića.

(RTS)

Pogledajte više