PROŠLA VREMENA KAD SU STRANCI SMENJIVALI NAŠE LIDERE: Nenad Stevandić, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske
MNOGI ne shvataju da su Tužilaštvo BiH i Sud BiH, zajedno sa Ustavnim sudom, kroz svoju praksu postali deo političkog miljea koji čine bošnjačke političke struje i pojedine zapadne ambasade u Sarajevu sa ciljem stvaranja unitarne BiH i brisanja autonomije i državnosti Srpske. Na udaru takvog kvazipravosuđa može da se nađe bilo ko ako im stane na put, a rukovodstvo Republike Srpske je najveća prepreka ostvarenju njihovih planova.
Ono što nisu mogli da unište nekadašnjim odlukama OHR kojima su posečeni najugledniji Srbi, sada pokušavaju da urade kroz tzv. presude. Perfidno, ali providno. Ali svima na znanje, odlučni smo i nećemo se predati ni popustiti po vitalim linijama imovine i samostalnog odlučivanja po Dejtonskom sporazumu. Nikog nećemo napasti ni ugroziti, pogotovu Federaciju BiH i mir, ali oni koji to učine napadom na nas dobiće jači odgovor nego što mogu i da pomisle. Jači smo i složniji nego što to izgleda sa strane. Znaju to u FBiH i zato i traže pomoć stranaca.
Ovu odlučnu poruku preko "Novosti" šalje Nenad Stevandić, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske. S njim razgovaramo usred novog ključanja "bosanskog lonca" koji vri zbog približavanja presude Miloradu Dodiku i poslednjih zaključaka parlamenta u Banjaluci koji su upalili crveno svetlo bošnjačkim krugovima u Sarajevu, pa poručuju da će "braniti državu svim raspoloživim sredstvima. Na sve to, po nalogu Tužilaštva BiH uhapšen je i ministar bezbednosti Nenad Nešić.
Da li je njegovo privođenje pokazna vežba i za ostale visoke funkcionere u RS, odnosno poruka Sarajeva i Ambasade SAD - ovako ćete i vi ostali proći ako budete suviše talasali?
- Ministar Nešić je jedan od onih koji u poslednje vreme iznose tvrde nacionalne političke stavove Srpske u Sarajevu. Zato se postupak protiv njega, po naredbi Tužilaštva BiH, ne može odvojiti od te činjenice. Šta god Tužilaštvo i Sud BiH radili i dokazivali, mi nemamo poverenja u njihov rad, pogotovo što su se optužujuća dela desila u Republici Srpskoj, a postupaju organi BiH. Nešto je tu trulo. Takođe, tužilaštvo koje optuži predsednika RS, na osnovu zakona koji je nametnuo stranac, i to samo zato što je radio svoj ustavom utvrđen posao, postaje problem, a ne mehanizam pravosudnog sistema.
Ako Dodika proglase krivim, što se procenjuje kao realan ishod, kakav će biti odgovor Banjaluke? I jeste li vi spremni da u tom slučaju preuzmete funkciju predsednika RS?
- Ja to kao ličnost i predsednik Skupštine niti hoću, niti želim, a imamo mi odgovore na sve varijante. Opasnost od presude Dodiku postoji samo zbog toga što se radi o političkom, a ne o pravnom procesu. Dodik je jedini legalno i legitimno izabrani predsednik u navodno demokratskoj Evropi koga progoni strani namesnik, uz saučesništvo domaćih vazala. Da nije vazalnog mentaliteta u FBiH ne bi ni bilo sukoba i brzo bismo se dogovorili. Oni i ne kriju da im je jedini cilj osuđujuća presuda i sve čine da to bude što pre jer osećaju da se okolnosti menjaju tako da im ne idu naruku. Zato žure ali i srljaju i otkrivaju se celokupnoj evropskoj i svetskoj javnosti. Za razliku od njih koji sve rade mimo zakona, Ustava i međunarodnih konvencija, Republika Srpska je u 33 godine postojanja izgradila demokratske kapacitete i institucije koje imaju i koje će imati politički odgovor na svaku potencijalnu krizu. Prošlo je vreme kada su stranci smenjivali predsednika Republike.
Da li bi Dodik, u razumljivoj brizi za sopstveni status, mogao da povuče neke poteze koji bi ugrozili mir i stabilnost?
- Ne verujem. Svi mi, pa i predsednik Republike, znamo ko je ko u BiH, regionu i svetu.
Isto tako dobro znamo koje su "crvene linije" odbrane interesa RS o kojima nema priče, po cenu da lično trpimo zbog toga. Podsetiću da je gotovo kompletno rukovodstvo, u kome sam i ja, žrtvovalo svoj komoditet u korist odbrane imovine i suvereniteta Srpske i našlo se na udaru - neki od nas američkih, a neki i britanskih sankcija. Na bazi straha od RS, ali i Srbije, u FBiH se osmišljavaju neverovatne laži kako bi pridobili zapadne zemlje za podršku. Jedan model je da nas predstave ruskom gubernijom iako smo mi samostalni i neutralni, a jasno je da nismo nikakav faktor u odnosima Zapada i Istoka. I da smo institucionalno podržali Rusiju, a nismo, ne bismo joj time pomogli, a sebi bismo naštetili. Naša neutralnost trenutno čuva mir i stabilnost i šire od BiH. Valjda će to početi da cene.
Je li Srpska više nego ikada pre blizu aktiviranja opcije o mirnom razdruživanju sa FBiH, od koje je odustala u julu?
- Niti smo počinjali, ni odustajali od secesije. To je samo politički odgovor na pokušaj ukidanja Republike Srpske. Da budem potpuno jasan, ako se u Sarajevu vrate na "Dejton" i prestanu sa napadima na Srpsku, od nas više neće čuti ni R od razdruživanja. Ali, pošto oni sve jače atakuju na temelje ove zemlje, od kojih je jedan Republika Srpska, onda je realno da mi sve glasnije izgovaramo reči upozorenja. Nemoj da bude da nismo upozorili jer sve radimo u miru i racionalno pošto znamo da se svetske okolnosti menjaju brže nego ikad.
Strepite li od oružane intervencije snaga NATO? Ima li Srpska kapacitete da se vojno suprotstavi ako bude potrebno?
- Odmah želim da naglasim - rat nije opcija. To je sarajevski narativ i Republika Srpska nikada nije zagovarala bilo kakav oružani sukob. Ni u snovima ne postoje planovi za ratnu konfrontaciju sa bilo kim, a pogotovo sa NATO. Svi naši problemi su političke prirode. Oružane snage BiH su višenacionalne. Za vojne aspekte "Dejtona" brine se vojna misija EU u BiH i oni nikada nisu rekli da je bezbednost narušena. Ako neko treba da bude posmatran u kontekstu potencijalnog izazivanja ratnog sukoba to su pojedini političari u Sarajevu. Iz njihovih usta smo poslednjih godina više puta čuli reč rat nego u periodu od 1992. do 1995. I nikom ništa! Kako "brane državu svim sredstvima" vidite po tome što su dva od tri konstitutivna naroda u BiH nezadovoljna njom, dok istovremeno američki ambasador naređuje poslanicima u Federaciji BiH kako da glasaju. Pod pritiskom političke čaršije u Sarajevu i američka ambasada i mnogi drugi, pogotovu kancelarija OHR, daju zapaljiva saopštenja koja još više motivišu BiH ekstremiste i komplikuju međunacionalne odnose. Još verujem da to ne rade namerno ali prostora za sumnje ima. Jadna im takva država.
Postoji li u Srpskoj jedinstvo kada je reč o odbrani njenih dejtonskih pozicija? Proteklih dana svedočili smo pobuni opozicionih gradonačelnika u Banjaluci i Bijeljini?
- Nijedna ozbiljna politička opcija u Republici Srpskoj ne dovodi u pitanje odbranu njenih dejtonskih pozicija. To je minimum kompromisa i veoma mi je drago zbog toga.
Trudim se da imam otvorene linije prema svima bez obzira na razlike. Što se tiče reakcije gradonačelnika, to je unutrašnje političko pitanje i ne treba ga dovoditi u ravan sa odbranom interesa Republike. Isto kao što ni skupštinski rijaliti pojedinih sveznajućih poslanika ne treba shvatati ozbiljno. Na takve niko više ne računa kada se razgovara o ozbiljnim stvarima.
Da li će dolazak Trampa na vlast 20. januara išta značiti rukovodstvu RS, ako Šmit uz pomoć Suda BiH do tada izbaci Dodika iz politike?
- Ne može se tako lako ni brzo predsednik Republike izbaciti iz politike, čak ni u BiH, iako je očigledno da društvance koje ste pomenuli to želi. Da dolazak predsednika Trampa na vlast ne znači ništa za BiH, ne bi u Sarajevu žurili da što pre završe svoje nečasne poslove. Međutim, svesni smo da su SAD moćna zemlja čija se spoljna politika ne menja preko noći ili po našim željama. Meni je važno da o sebi stvorimo sliku koja razbija stereotipe i da uvide da smo ozbiljni, obrazovani i racionalni ljudi. Očekujemo da politika Ambasade SAD u Sarajevu bude manje neprijateljska prema RS, a mi ćemo se truditi da joj to olakšamo.