HIBRIDNI "RAFALI" NA SRBIJU IZ BUKVICE: Beograd analizira nova upozorenja Moskve da Zapad želi u našoj zemlji da zapali situaciju
VEĆ treći put za nepunih mesec dana iz Moskve i Pekinga stižu upozorenja da iza krize u Srbiji, koja je serijom protesta i blokadama fakulteta dobila na intenzitetu nakon tregadije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, stoje inostrane političke, ali i obaveštajne strukture, kako bi destabilizovale našu zemlju, po receptu već viđenih "obojenih revolucija".
Nakon šefa ruske Spoljne obaveštajne službe Sergeja Nariškina, koji je naveo da su svi evropski lideri koji vode nezavisnu politiku, kao što su Robert Fico, Viktor Orban i Aleksandar Vučić na meti anglosaksonskih struktura sa ciljem da ih i fizički eliminišu, oglasila se i portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova. Ona je otvoreno poručila da su "očigledni pokušaji kolektivnog Zapada da zapali situaciju u Srbiji, koristeći tehnike državnog udara u stilu Majdana". Osim toga, šef kineske diplomatije Vang Ji je nedavno, tokom susreta u Sankt Peterburgu, preneo saznanja potpredsedniku vlade Aleksandru Vulinu da strani faktor pokušava da sruši legitimno izabranu vlast u Beogradu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u više navrata je govorio da se u pojedine nevladine organizacije, inicijative i opozicione stranke u poslednjih nekoliko godina spolja slilo čak 426 miliona evra za "rušenje vlasti". Ukazao je i da za te "pare mora da se odradi prljavi posao": da se Srbija oslabi i ekonomski i politički i natera da se odrekne Kosova i Metohije.
Premijer Miloš Vučević istakao je juče da će naša država analizirati podatke do kojih je Rusija došla, ukoliko nam budu dostavljeni, i dodao da upozorenja o pokušajima "obojene revolucije u Srbiji" nisu teorije zavere:
- Kada pogledate neke protokole ili uputstva kako se sprovode "obojene revolucije", onda vidite da se to primenjuje u našoj zemlji. Srbija mora da vodi računa da ne bude u makazama te geopolitičke igre i igrača, da ne bude polje za potkusurivanje. Da li je to napad iz jedne, druge, pete zemlje ili finansijera nekih organizacija u Srbiji, ne mogu da isključim jer čudno mi je da država prihvati sve zahteve četiri reprezentativna sindikata u prosveti, uključujući vanredno povećanje plata i odgovor je da se - nastavljaju blokade škola.
Sagovornici "Novosti" ukazuju i da su se u ovim pritiscima na Srbiju, kao po pravilu, i na "taster" uključile i političko-obaveštajne strukture iz regiona, pre svega iz Zagreba i Sarajeva. Na to je juče ukazala i predsednica parlamenta Ana Brnabić, koja je navela da su pritisci na našu zemlju kulminirali, a da Hrvatska pruža logističku, obaveštajnu i finansijsku podršku za rušenje Vučića, "što je strateški interes Zagreba".
- Studentski protesti su po receptu hrvatskog vodiča za blokade. Potpuno je jasno da su hrvatske obaveštajne službe iza mnogo stvari koje se dešavaju u Srbiji, ne samo danas, već u poslednjih deset godina, pre svega od 2017. godine, kada je Vučić postao predsednik. Lako pod svoj uticaj stavljaju određene opozicione prvake i ljude iz nevladinog sektora, neki od njih sasvim svesno, neki nesvesno rade u interesu Hrvatske - rekla je Brnabićeva, i dodala da po svim ekonomskim pokazateljima Srbija prestiže Hrvatsku i prvi put u istoriji ima veći BDP.
Žele polukoloniju
KARANOVIĆ smatra da je sada na delu "baražna paljba", koordinisani napad na Vučića, jer dobro znaju da on uživa dvotrećinsku podršku građana Srbije i nepodeljenu podršku srpskog naroda u celini.
- Njihovi politički saveznici u delu opozicije i studenata koji sprovode tu agendu na fakultetima, a to je jedna ekstremna manjina, znaju da Vučića ne mogu da pobede na izborima. Zato se okreću nasilnim metodama političke borbe ne bi li ga oborili sa vlasti, a to bi značilo i obaranje same države Srbije i njeno svođenje na regionalni prosek, na poziciju svake polukolonije u svetu.
Ognjen Karanović iz Centra za društvenu stabilnost kaže, za "Novosti", da se protiv Srbije već niz godina vodi hibridni rat koji je poslednjih nekoliko meseci dobio na intenzitetu. Tu žurbu Karanović objašnjava i time što je novi američki predsednik Donald Tramp najavio da će po ulasku u Belu kuću ukinuti finansiranje "grupama za pritisak", na koje su se u saprovođenju američke spoljne politike oslanjale prethodne administracije, pogotovo u onim državama koje vode suverenističku politiku, kakva je Srbija.
- Jedan od razloga što gledamo pokušaj "obojene revolucije" u Srbiji kao cilja hibridnog rata je i ta činjenica. Kao na taster je pokrenuta kriza u Srbiji koju podržava manje od 10 odsto građana. Odmah je usledila i podrška regionalnih centara koji predstavljaju lokalne operativne baze za vođenje hibridnog rata protiv naše zemlje - u Zagrebu, Sarajevu, delimično u Podgorici i svakako Prištini - kaže Karanović.