NASILJE PO BROŠURI: Neformalna grupa "Sviće" nudi materijalnu, pravnu i psihološku pomoć mladima koji protestuju
NA društvenim mrežama neformalna grupa "Sviće" nastavlja da širi brošure sa uputstvima i nudi pomoć mladima tokom protesta. Iako se predstavljaju kao organizacija koja se bori za slobodu i demokratiju, njihova stvarna uloga je politički motivisana i usmerena na destabilizaciju, koristeći istu metodologiju koja je već primenjena u drugim zemljama tokom demonstracija i rušenja vlasti. Grupa "SviĆe" nudi materijalnu, pravnu i psihološku pomoć, ali iz ove "fasade" krije se manipulacija i podsticanje na nasilje.
Grupa koristi donacije da obezbedi osnovne potrepštine za učesnike blokada na fakultetima, kao i novca za plaćanje kazni, čime stvara mrežu lojalnih učesnika koji su nedovoljno informisani, ali finansijski i pravno zavisni. Takođe, pružaju pravnu pomoć onima koji se suoče sa prekršajnim prijavama, što im daje osećaj zaštite, dok ih sponzori zapravo guraju u sudar sa zakonom i potencijalna krivična dela. Sve upućuje na to da je reč o organizaciji koja svoje delovanje zasniva na zapadnim priručnicima za izvođenje "obojenih revolucija", a čija su prva slova ispisana tokom petooktobarskog puča u Srbiji, a potom su dopunjavani tokom "arapskog proleća", prevrata u Ukrajini, Gruziji...
I predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je upozorio na to da je u poslednje četiri godine u Srbiju ušlo 426 miliona evra namenjenih za rušenje vlasti. Taj novac je, kako kaže, usmeren na organizacije koje podržavaju proteste i destabilizaciju u zemlji.
Izvoznici demokratije
"SVIĆE" nije jedina organizacija koja primenjuje ovakve metode. "Izvozom" demokratije u zemlje koje su, po oceni Zapada, autokratske i zrele za smenu režima bavi se i domaća NVO KANVAS, koju su osnovali bivši otporaši Ivan Marović i Srđa Popović. KANVAS je, pod Marovićevim rukovodstvom, organizovao treninge za omladinu i aktiviste, podstičući ih da se uključe u proteste i nasilne demonstracije u cilju smene vlasti.
Marko Blažić iz Centra za društvenu stabilnost skreće pažnju na sličnosti između trenutnih dešavanja u Srbiji i Gruziji, navodeći da se tu primenjuje isti model operacija. On podseća da je i tokom prvog protesta u Novom Sadu 5. novembra, "Sviće" direktno podsticala ljude na izvršenje krivičnih dela, obećavajući da će se pobrinuti za pravnu zaštitu, te da ih opozicija koristi da pridobiju studente.
- Po tome šta oni nude mladim ljudima, jasno je da imaju i finansijsku i logističku podršku, te da nasiljem žele da sruše vladajuću većinu i da dođu na vlast. Vidimo da i te neformalne organizacije i nisu toliko neformalne, finansiranje im je formalno, pre svega od nekih NVO sa Zapada. Drugi razlog zbog čega nisu neformalne je zato što nastupaju zajedno sa prozapadnom opozicijom, imaju istu politiku. Oni su jedan od instrumenata prozapadne opozicije da građanima i mladim ljudima bude prijemčivije, kroz jezik, objave na "Instagramu". To je jedna ekstremna organizacija koja je u manjini ali koju njihova malobrojnost ne sprečava da vrše nasilje nad građanima.