ZAHTEVI ISPUNJENI, ČEMU SAD BLOKADE? Protesti opozicije i dela studenata nastavljeni, uprkos tome što im je predsednik Vučić izašao u susret
VLADA Srbije objavila je juče na svom sajtu dokumentaciju u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu, čime je ispunjen, kako je predsednik Aleksandar Vučić u sredu uveče poručio po njemu i najvažniji zahtev organizatora blokada fakulteta širom Srbije. Protesti studenata su, međutim, nastavljeni, a za naredne dane najavljuju se i nove akcije.
To je još jednom otvorilo pitanje da li iza protesta, kako uporno poručuju predstavnici vlasti, stoje politički motivi i šta je njihov krajnji cilj. Odgovori se zasada ne naziru, a dodatnu konfuziju unele su i poruke organizatora blokada da njihovi osnovni zahtevi nisu ispunjeni, iako je Vučić saopštio da je "štriklirano" sve sa inicijalne liste upućene nadležnima.
Naime, predsednik je naveo da su svi građani, koji su uhapšeni na protestima posle pada nadstrešnice - pušteni i da će "lično pomilovati sve koji eventualno budu osuđeni zbog divljanja", da je uhapšeno lice koje napalo četiri člana Beogradske filharmonije, kao i da će biti doneta odluka da se izdvajanja za nematerijalne troškove za fakultete povećaju za 20 odsto, odnosno za skoro 23 miliona evra. Organizatori, s druge strane, tvrde da nisu podnete krivične prijave protiv napadača na studente i profesore i kritikuju MUP što nije identifikovao počinioce i započeo njihovo procesuiranje.
Dačić: Kostur bez naroda
MINISTAR unutrašnjih poslova Ivica Dačić smatra da iza blokade fakulteta stoje politički principi, jer bi u suprotnom, nakon ispunjavanja zahteva, protesti bili završeni.
- Kada je bio Slobodan Milošević i 5. oktobar, postojala je opozicija, ali je postojao i narod. Sada je opozicija ostala bez naroda, postoji taj "kostur" koji je nasilan i primenjuje nasilne metode prema državnim institucijama, a 90 odsto skupova nije prijavljeno - rekao je Dačić.
Sumirajući dešavanja poslednjih dana i najave nastavka blokada, Bojan Klačar, izvršni direktor CeSID, smatra da kratkoročno, ne treba očekivati smanjenje tenzija, i to iz dva razloga. Prvi je, po njemu, to što je, kako navodi, "jaz između dve strane jako izražen i ne može preko noći i jednom konferencijom da vrati stvari na pređašnje stanje". Posebno, ukazuje, što će ubrzo uslediti sednica parlamenta na kojoj će se raspravljati o zahtevu opozicije za glasanje o nepoverenju Vladi i razrešenju Ane Brnabić, što će na inače uzburkanu atmosferu dodati jedan novi element - burnu raspravu u Skupštini.
Kao drugi razlog Klačar navodi da, imajući u vidu prve reakcije organizatora blokada na poruke i poteze državnog vrha, oni nisu zadovoljni i u ovom momentu ne odustaju od protesta.
- Na to treba dodati i nejasnoće oko zahteva, odnosno inicijalnih uslova sa kojima je izašao Fakultet dramskih umetnosti i zahteva sa kojima su se složili svi ostali fakulteti. Zahtevi FDU su bili da se pronađu lica koja su napala studente i profesore na protestu ispred ovog fakulteta, a ako rade u javnoj upravi da budu sankcionisani. Mislim da je jedan od razloga zašto se u ovom momentu neće odustati od blokada i to što postoji određen nivo energije među njima da bi je tako lako ugasili - kaže Klačar za "Novosti".
Haos ispred policijske uprave
DEO prozapadne opozicije blokirao je juče ujutro na nekoliko sati zgradu Policijske uprave Novi Sad u Bulevaru kralja Petra Prvog, tokom kojih je u nekoliko navrata došlo do koškanja između policije i protestanata. Oko tridesetak okupljenih predvodili su Marinika Tepić, Borislav Novaković, Srđan Milivojević, Janko Veselinović i drugi opozicioni republički i pokrajinski poslanici i novosadski odbornici.
Zahtev opozicije je bio da razgovaraju sa načelnikom policije u vezi sa slučajem Ilije Kostića (74), za kojeg tvrde da je pretučen u stanici, nakon što je biber-sprejom poprskao policajca tokom blokade suda. Novosadska policija saopštila je da dok traje istraga ovog slučaja, ne razgovaraju o toj temi sa bilo kim, pa čak ni sa narodnim poslanicima.
On, međutim, očekuje da sa dolaskom praznika i ispitnih rokova, kao i ispunjenim jednim delom zahteva i protesti počnu da jenjavaju:
- U srednjeročnom periodu očekujem da će se, ipak, situacija smirivati, jer je deo zahteva ispunjen i vrlo je verovatno da će ta energija da splasne, jer će deo studenata biti zadovoljan. Takođe, ti protesti su toliko disperzirani, na toliko različitih fakulteta, da mislim da tu nema jasno koordinisane akcije.
Analitičar Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost kaže za "Novosti" da je strašna nesreća koja se desila u Novom Sadu "zabrinula društvo, panika i strah su se uvukli pod kožu kod mnogih", a da su studenti, kao budućnost našeg društva i države odreagovali i poslali poruku uznemirenosti. Tu poruku je, dodaje Barac, predsednik Vučić razumeo, brzo odgovorio na zahteve studenata i predstavio novi podsticajni set za mlade, što će se pozitivno odraziti na demografiju u budućnosti.
Petričković: Zloupotreba fakulteta
POVODOM informacija da je Saobraćajni fakultet u Beogradu blokiran samo zato što je na profesore i dekana ove ustanove vršen pritisak neformalne grupe studenata, profesor FPN Milan Petričković kaže da se deo akademaca i studentski parlamenti očito koriste od strane dela opozicije koji bi da proteste sa ulica prošire i na Univerzitet.
- Na sve načine pokušavaju da uzdrmaju vlast i sada koriste i te svoje aktiviste na fakultetima koji treba da nametnu, barem prividno, da je protest volja čitave ustanove a ne samo dela tih njihovih ljudi. Mešaju se pravi studentski zahtevi koji se tiču njihovog standarda, koji su sasvim legitimni, sa političkim zahtevima pojedinih interesnih struktura - naveo je Petričković za "Kurir".
- Sada je u potpunosti ogoljena situacija u kojoj predsednik i premijer pokušavaju da odgovore na svaku uznemirenost u društvu, dok pojedini opozicioni lideri svaku tu uznemirenost zloupotrebljavaju. Koriste svaku priliku da podele društvo i izazovu sukob koji treba da im posluži kao izgovor za međunarodne finansijere i njihovu potrebu za podrškom spolja. Važno je da sada svi kao društvo radimo na rešavanju trenutne situacije - kaže naš sagovornik.
Barac upozorava da je, nažalost, trenutna situacija podeljenog i sukobljenog društva idealno igralište za strane agenture i podrivanje nacionalnih i državnih interesa. On kaže da je neophodno hitno smirivanje tenzija i povartak poverenja u institucije Republike Srbije.
VULIN O ODBACIVANjU PREDLOGA ZAKONA O STRANIM AGENTIMA:
IZGUBILI BITKU SA SOROŠEM
NEUSVAJANjEM zakona o stranim agentima vođe obojenih revolucija sačuvale su osnovno sredstvo za vrbovanje agenata, za podelu novca i za medijski pritisak. Trijumf zapadnih službi će se ubrzo pokazati povećanim brojem aktivista u raznim protestima i pokušajima nasilnih promena vlasti. Mnogi Srbi, a posebno među mladima, dobiće još novca da protestuju protiv nezavisne Srbije, da guše svakodnevni život, da ne uče i da sprečavaju sve druge da uče i da rade.
Tako je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin reagovao na odluku da se Predlog zakona o stranim agentima, koje su predložili poslanici njegovog Pokreta socijalista, ne stavi na dnevni red parlamenta. On je kazao i da sada "žuti ološ može da nastavi sa napadima na srpski svet, sa zahtevima da priznamo tzv. Kosovo, da priznamo da smo genocidan narod i da treba da ugasimo RS".
- Nevladin sektor, nezavisan samo u odnosu na Srbiju, može da se zahvali Stejt departmentu, EU i obaveštajnim službama Zapada zato što može da nastavi da prima novac, jer zahteva uvođenje istopolnih brakova, organizuje gej parade, sprečava uvođenje pametnih kamera i zaustavlja svaki razvoj, a posebno da prete robijom i smrću svima koji su protiv uvođenja sankcija Rusiji. Nevladin sektor može da se raduje, nastaviće da se bogati i da sakriva koliko novca dobija iz inostranstva da ruši Srbiju i predsednika Vučića. Pokret socijalista i ja smo izgubili bitku sa Sorošem i EU, sa NATO i SAD, ali nećemo prestati da se borimo.