TO BI REŠILO MNOGA OTVORENA PITANJA: Brnabićeva u Briselu - Važno da se Zapadni Balkan u celini pridruži EU

Новости онлајн 05. 12. 2024. u 12:44

PREDSEDNICA Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas u Briselu da je važno da se EU proširi na ceo Zapadni Balkan što je pre moguće i ocenila da bi to samo po sebi rešilo mnoga otvorena pitanja u regionu, a pritom je ukazala na rezultate koje je Srbija ostvarila u proteklih 11 godina.

Foto: N. Skenderija

Brnabić je na skupu EU-Zapadni Balkan u Briselu, koji je organizovao tink-tenk Prijatelji Evrope, rekla da smatra da ne bi trebalo da se "takmičimo jedni sa drugima na Zapadnom Balkanu, u pristupanju EU", već da treba da se zalažemo jedni za druge.

- Za EU je važno da se proširi na način da što pre prihvati ceo Zapadni Balkan u EU, a onda očigledno i sve druge partnere i prijatelje koji teže ulasku u EU - navela je Brnabić tokom panela "Proširenje EU: uloga normi i vrednosti na putu pristupanja".

Ona je dodala da kada se razmišlja o Zapadnom Balkanu, ne radi se o proširenju, već o obuhvatanju i ukazala da je region okružen EU.

- Radi se o tome da se EU učini celovitom. Mislim da je zaista podjednako važno da EU prihvati Zapadni Balkan kao što je za Zapadni Balkan važno da postane deo EU. Mislim da i jedni i drugi imamo svoje interese u ovome - rekla je Brnabić. Ocenila je i da će čitav narativ o tome da postoje oni koji zaostaju "na kraju biti loš za Zapadni Balkan", navodeći da to može da podstakne jedan deo Zapadnog Balkana, ali da destimuliše druge delove Zapadnog Balkana.

- Mislim da je važno da se Zapadni Balkan u celini pridruži EU. I ne mislim da je to veliki izazov za EU - rekla je Brnabić. Ona je ocenila da lično smatra da, bez obzira na proces zasnovan na zaslugama, da bi Zapadni Balkan jednostavno trebalo da postane deo EU.

- Mislim da bi to samo po sebi rešilo mnoga otvorena pitanja na Zapadnom Balkanu - poručila je Brnabić.

U tom kontekstu je dodala da otvorena pitanja koje to neće rešiti, učiniće lakšim za rešavanje jer će granice same po sebi postati manje važne i doneće koristi u smislu ekonomskog prosperiteta. Na pitanje da li drugi lideri u regionu imaju istu viziju, Brnabić je rekla da ne zna, ali da ne bi volela da vidi da se Zapadni Balkan takmiči jer ne vidi nikakvu korist u tome.

Kada je reč o onome što je Srbija uradila i može da uradi, prvenstveno je ukazala na značaj ekonomske perspektive i navela da "ako ljudi žive bolje, ako imaju dobre poslove, ako vide perspektivu za svoje porodice i za svoju decu, onda će gledati u budućnost i imaće čemu da se raduju".

- Neće zaboraviti na prošlost, ali će to za njih postati manji problem - rekla je Brnabić.

Ona je dodala da se Srbija mnogo promenila u poslednjih 11 godina i navela da je 2012. godine neto prosečna plata u Srbiji bila oko 350 evra, sa stopom nezaposlenosti iznad 26 odsto i stopom nezaposlenosti mladih od oko 53 odsto. Brnabić je istakla da se to promenilo sa prosečnom neto zaradom u Srbiji od oko 900 evra, sa stopom nezaposlenosti od 8,1 odsto, stopom nezaposlenosti mladih od 21,5 odsto i javnim dugom od oko 48 odsto BDP-a, navodeći da postoji jasna perspektiva da će biti bolje.

- Ono što znamo je da imamo interes za regionalni mir i stabilnost - rekla je Brnabić.

Ona je dodala da šta god da se desi bilo gde u regionu, direktno će uticati na Srbiju i dodala da je u interesu Srbije da očuva bezbednost, stabilnost i prosperitet u regionu.

- Prema mom mišljenju, opet, vraćajući se ekonomiji, potrebno nam je više vizionarskih lidera koji razmišljaju o ekonomiji - poručila je Brnabić.

Pogledajte više