KURTI JE NAPRAVIO OZBILJNU POLITIČKU GREŠKU U KORACIMA: Đurić - Mi sad nećemo lako da ga pustimo, mi želimo sada međunarodnu istragu
MINISTAR spoljnih poslova Marko Đurić rekao je za RTS da postoji poverenje između našeg političko-vojnog rukovodstva i međunarodne zajednice i da je to sprečilo Kurtija u pokušaju diverzije na KiM. Kurti je nakon napada na kanal Ibar–Lepenac napravio ozbiljnu političku grešku u koracima, jer je unapred optužio Beograd, rekao je Đurić i istakao da Beograd sada traži međunarodnu istragu u vezi s tim incidentom.
- Mi sad nećemo lako da ga pustimo, mi želimo sada međunarodnu istragu, spremni smo da učestvujemo u istrazi - rekao je Đurić.
Napomenuo je da na ovu ponudu nema odgovora jer i oni znaju da Beograd nema s tim nikakve veze, a ko god da je u ovome učestvovao, biće procesuiran.
- Značajno je da kažemo da neodgovorne Kurtijeve optužbe pokazuju odsustvo liderske odgovornosti, povećan pritisak na srpsku zajednicu, krenula su hapšenja - naveo je ministar.
Osvrnuo se na sastanak sa ambasadorima Kvinte.
- Sastanak sa ambasadorima Kvinte je bio dobar, ozbiljno shvataju situaciju i ne trče pred rudu da optužuju bilo koga. Zahvaljuju se Srbiji na pomoći u istrazi i otklanjanju posledica onoga što se desilo - kaže Đurić.
Prema njegovim rečima, diplomatija nije do kraja transparentna, tako se ostvaruju i politički ciljevi.
- Radimo intenzivno, lobiramo za srpsku stvar. Dešava se da se razlikuje to što se kaže na sastanku od onog u javnosti, ali u ovom slučaju se to ne razlikuje - kaže Đurić aludirajući na izjave posle sastanka sa ambasadorima Kvinte.
Lažne optužbe i urušen kredibilitet
Smatra da se Kurti istrčao iznoseći lažne optužbe i sebi urušio kredibilitet kod međunarodne zajednice.
- Poverenje koje postoji između našeg političko-vojnog rukovodstva i međunarodne zajednice sprečilo je Kurtijev pokušaj diverzije - kaže Đurić.
Kako je dodao, Kurti nije uspeo na lažnim optužbama da stvori klimu osude Srbije, a cilj mu je bio taj što je hteo da zabrani Srpsku listu i da podigne svoj rejting pred izbore.
- Jasno je da se sprovodi nasumična istraga i da nema indicije da su Kurtijeve tvrdnje tačne, nasumično se hapse ljudi, pa puštaju, taj njegov pokušaj je bankrotirao - rekao je Đurić.
Komentarišući oglašavanje Ričarda Grenela, kao jednog od najvažnijih saradnika izabranog predsednika SAD Donalda Trampa, Đurić je rekao da Srbija nije sedela i ne sedi skrštenih ruku i da je gradila kontakte na obe strane u SAD.
- Grenel je ozbiljan američki zvaničnik i političar i igraće veliku ulogu u srpsko-američkim odnosima - kaže Đurić, ali dodaje da ne treba da gajimo nadu o zaokretu politike, međutim, sada očekuje ipak fer rešenja.
Objasnio je da se u američkoj administraciji odluke o našem regionu donose na više nivoa, a kako kaže, imamo sreće da u tome učestvuje i ambasador Kristofer Hil, koji je dao nemerljiv doprinos srpsko-američkim odnosima.
Istovremeno, Mihael Rot, predsednik Odbora za spoljne poslove Bundestaga, faktički je zatražio prekid evrointegracija Srbije ako se dokaže krivica Beograda u vezi sa incidentom na kanalu.
Đurić kaže da bi bio iznenađen da je Rot izjavio nešto drugačije, ali da mu je drago što smo mi mogli da odgovorimo potvrdno i da se složimo da ako je tačno da je Beograd učestvovao u ovome, svi ćemo snositi odgovornost.
Međutim, kaže da Rot neće imati uticaja na politiku Nemačke jer je i sam najavio povlačenje.
Ističe da je Nemačka ozbiljan partner Srbiji i da dve zemlje imaju zajednički interes da se odnosi u regionu unapređuju.
Ministar je još jednom podvukao da je Kurti pokazao da mu nije stalo do nevećinskog stanovništa na KiM i da ne veruje u njegovu dobru volju, ali da veruje da EU može da insistira da se obezbede prava za najugroženiju zajednicu u Evropi.
BONUS VIDEO:
Ješić o danu kada je udario policajca: Psihički nisam bio sposoban, UBIO bih nekoga od njih!