BLOKIRALI SUD, A TRAŽE DA SE UBRZA ISTRAGA: Analiza "Novosti" - Da li opozicija izazivanjem nereda kao političkom taktikom puca sebi u nogu

E.V.N. 21. 11. 2024. u 07:00

DEO opozicije ne odustaje od taktike da blokadama i nasilnim pokušajima upada u institucije izdejstvuje ispunjenje zahteva koji su isporučeni vlasti nakon tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, oglušujući se tako na kategorične poruke državnog vrha da se pravda ne može tražiti na ulici i da će biti pronađeni krivci za stradanje 15 ljudi posle rušenja nadstrešnice.

FOTO:Lj.P.

Ispred zgrade suda i tužilaštva u Novom Sadu, opozicioni republički i pokrajinski poslanici, kao i gradski odbornici, i juče su organizovali protest, koji je na momente pretio da preraste u okršaj sa policijom jer su pokušali da probiju kordon pripadnika MUP i uđu u Palatu pravde.

Broj onih koji su stajali ispred ulaza, bio je mnogo manji nego prvog dana, u utorak. Međutim, organizatore, predvođene Marinikom Tepić, Borkom Stefanovićem, Miroslavom Aleksićem, Srđanom Milivojevićem, Borislavom Novakovićem i Aleksandrom Jovanovićem Ćutom to nije pokolebalo, pa su i za danas najavili blokadu.

Oni su ponovili svoje zahteve - da se puste osobe koje su pritvorene posle nasilnih protesta 5. novembra u Novom Sadu, kada je devastirana Gradska kuća, traže ostavku premijera Miloša Vučevića i cele Vlade, odlazak gradonačelnika Srpske Atine Milana Đurića i kažnjavanje odgovornih za pogibiju 15 ljudi.

Male su šanse da će strategija blokada ubrzati istragu o nesreći, što opozicija traži, imajući u vidu da novosadsko pravosuđe već dva dana ne radi. Zaposlenima, advokatima i građanima onemogućen je ulaz u zgradu, tako da se nisu održala ročišta i suđenja.

Za predstavnike vlasti, ali i sagovornike "Novosti" nema dileme da strategija opozicije da blokadama, upadima u institucije, dizanjem tenzija u društvu ima za cilj da se nasiljem na ulici izazove haos u državi i osvoji vlast.

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić naglasila je juče da je u toku koordinisana akcija dela opozicije, potpomognuta sa različitih strana, kako bi se Srbija destabilizovala:

- Predstavnici opozicije žele anarhiju i nasilje, ništa drugo.

Ona je opoziciji, čiji je predlog da se glasa o nepoverenju Vladi vratila zbog niza nepravilnosti i falsifikovanih potpisa pojedinih poslanika, ranije poručila da je sednica o budžetu zakazana za 25. novembar prilika da svoje politike i ono što nude građanima iznesu tamo gde je i mesto - u parlamentu, a ne na ulici.

Vulin: Lešinari gaze Ustav

LEŠINARI sprečavaju građane u Novom Sadu da dođu po pravdu. Više i ne govore o tragično nastradalim, dovoljno je to što imaju kamere i što mogu da se iživljavaju na policiji i građanima. Nije pitanje da li će žuti ološ nastaviti, hoće, a šta bi drugo radio, pitanje je do kada će se država praviti da ne postoji i dopuštati da lešinari gaze ustavni poredak - izjavio je potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin.

Na sednici Skupštine Srbije koja je zakazana za sledeći ponedeljak na dnevnom redu su i predlozi izmena i dopuna čak 40 važnih akata iz oblasti energetike, poreske politike, penzijskog i invalidskog osiguranja, visokog obrazovanja... Na svakoj od ovih tačaka opozicija bi mogla da ponudi konstruktivna rešenja. Ukoliko to ne učini, biće to još jedan dokaz da nasiljem prikrivaju bezidejnost, smatraju naši sagovornici.

I Mihajlo Olujić, iz Centra za društvenu stabilnost ukazuje da potezi opozicije pokazuju da ona nema jasno definisanu politiku koju bi ponudila biračima, odnosno da nude samo ono protiv čega su, a ne i platformu kako da i zemlji i građanima bude bolje:

- Zato i pribegavaju ovim "gerilskim", stihijskim akcijama koje bi trebalo da podignu rejting te opcije, ali često zapravo imaju suprotan efekat s obzirom na očigledno nejedinstvo unutar opozicije i reakcije građana koji očigledno ne opravdavaju nasilne taktike - kaže Olujić za "Novosti".

Naš sagovornik podseća da svaka grupacija u opoziciji ima tek "po nekoliko odsto podrške".

- Zato i imamo ove pokušaje političkog iskorišćavanja tragedije i onog prvog protesta u Novom Sadu, na kojem su građani želeli da iznesu svoju zabrinutost i iskažu legitimne zahteve u vezi sa tragedijom na Železničkoj stanici. Onog trenutka kada je politička opozicija preuzela proteste, građani očigledno od njih odustaju. Sve demonstracije iza kojih stoji opozicija su malo posećene i neorganizovane i zato biraju nasilje jer nemaju nijedan drugi mehanizam borbe, niti dovoljnu podršku u biračkom telu.

Popović: Pravda se ne deli na ulici

MINISTARKA pravde Maja Popović ocenila je da ponovna blokada rada sudova i javnih tužilaštava u Novom Sadu, kao i nasrtaji na policiju koja štiti sudije i javne tužioce predstavlja najgrublji vid pritisaka na pravosudne organe i pokušaj rušenja institucija naše zemlje:

- Nasilje i neredi su jedino sredstvo kojim opozicija pokušava da dođe na vlast. Oni koji bi da uzmu pravdu u svoje ruke moraju da znaju da u Srbiji ne vlada anarhija, već demokratija. Pravda se ne deli na ulici već u sudnici.

I Društvo sudija Srbije ukazalo je da je nedopustivo ponašanje na ivici nasilja i pozvalo predstavnike stranaka, narodne poslanike i druge aktiviste da se uzdrže od blokade sudova i tužilaštava.

Pogledajte više