VUČIĆ POZVAO KINESKE KOMPANIJE DA ULAŽU U SRBIJU: Sastanak sa delegacijom provincije Hebej
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić primio je danas delegaciju kineske provincije Hebej, na čelu sa sekretarom provincijskog Komiteta Komunističke partije NR Kine Nijem Juefengom, sa kojim je razgovarao o jačanju strateškog partnerstva, kao i o unapređenju saradnje u oblasti zelenog i niskougljeničnog razvoja čelika, ekonomije i trgovine, logistike i tehnologije.
Predsednik je naglasio da je kompanija HBIS, čije sedište je upravo u provinciji Hebej, stub ove višestruke saradnje i jedan od nosećih zajedničkih projekata naših zemalja u okviru inicijative „Pojas i put“.
Predsednik je na početku sastanka iskoristio priliku da još jednom uputi iskrenu zahvalnost predsedniku Si Đinpingu na ogromnom doprinosu i ličnom angažovanju u promovisanju snažnih bilateralnih odnosa između Srbije i Kine, što je dodatno potvrđeno prošle godine kada su naše dve zemlje potpisale Sporazum o slobodnoj trgovini.
Predsednik Vučić je istakao da je u okviru saradnje sa Kinom, partnerski odnos sa provincijom Hebej od izuzetnog značaja za Srbiju, budući da je u pitanju jedna od ekonomski najsnažnijih regija sa impresivnom godišnjom stopom rasta i ogromnim ulaganjima u razvoj novih tehnologija i industrija, na kojima paralelno radi uz ubrzanu modernizaciju postojećih postrojenja.
U tom kontekstu, HBIS Serbia je imao značajna ulaganja u ekološku proizvodnju čelika, sledeći korporativnu posvećenost HBIS dekarbonizaciji i zelenim tehnologijama.
- Železara Smederevo simbolizuje ekonomski razvoj naše zemlje, budući da je i dalje jedan od prvih izvoznika iz Srbije, uprkos složenim geopolitičkim prilikama koje su ostavile traga u svim ekonomijama Evrope i šire - istakao je predsednik i dodao da je Srbija impresionirana napretkom koji je kineska industrija napravila u provinciji Hebej, pogotovo u zelenoj vodoničnoj tehnologiji za proizvodnju čelika bez ugljenika, što bi moglo da donese još novih projekata od ključnog značaja za Srbiju i region.
Predsednik je pozvao kineske kompanije zainteresovane za investiranje u brojnim drugim oblastima, poput poljoprivrede i infrastrukture, da dođu i ulažu u Srbiju, budući da je dosadašnja saradnja između dve zemlje, utemeljena na poverenju i partnerskom odnosu, rezultirala realizacijom nekih od najvažnijih projekata koji su snažno pokrenuli rast i razvoj Srbije.
BONUS VIDEO:
ZAŠTO SADA I ZAŠTO NA SRBIJU? Ministar Mali o razlozima pritisaka na Srbiju