(ISPRAVKA) Šta piše u Rezoluciji koja je pripremljena za generalnu skupštinu Ujedinjenih nacija
NAŠ portal je 2. aprila objavio tekst naslova "EKSKLUZIVNO - OPASAN PLAN: Šta piše u Rezoluciji koja je pripremljena za generalnu skupštinu Ujedinjenih nacija 27. aprila", a koji je nakon toga obuhvaćen analizom Raskrinkavanja.ba i ocenjen kao medijsko negiranje "genocida" kroz "pažljiv" odabir sagovornika, odnosno pristrasno izveštavanje.
Nakon pomenute analize iz teksta smo uklonili sve delove u kojima se neutemeljeno tvrdi da se sve ovo radi zbog nanošenja štete Srbiji i Republici Srpskoj, te kao žigosanju srpskog naroda kao genocidnog.
Uklonjene su i tvrdnje da ambasador BiH pri UN Lagumdžija to radi mimo odluke Predsedništva BiH i Ministarstva spoljnih poslova u Savetu ministara, jer inicijativu za donošenje Rezolucije nije podnela Bosna i Hercegovina, već su to uradile Nemačka i Ruanda. BiH je zajedno s nekoliko drugih zemalja bila kosponzor Rezolucije.
Uz to, eliminisane su iz teksta i sve ostale tvrdnje da zločin u Srebrenici nije "genocid", uključujući i onu izraelskog istoričara Gideona Grajfa.
ŠTA PIŠE U ANALIZI RASKRINKAVANjA?
U analizi portala Raskrinkavanje objavljenoj 6.7.2023. godine u sklopu serijala “Rasvjetljavanje” naveden je pregled poznatih činjenica o događajima u Srebrenici 1995. godine.
Kaže se da je u julu 1995. ubijeno više od 8.000 osoba bošnjačke nacionalnosti, uglavnom muškaraca i dečaka, u okolini Srebrenice nakon što je Vojska Republike Srpske (VRS) preuzela kontrolu nad tim gradom.
U analizi Raskrinkavanja navode da je zločin u Srebrenici okvalifikovan je kao genocid u presudama koje je su izrečene u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnom sudu pravde i Sudu Bosne i Hercegovine.
Pišu da je za zločine u Srebrenici je do sada osuđeno 50 osoba, a od 20 presuda Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju za zločine u Srebrenici njih sedam uključuje presude za "genocid".