TRAŽI SANKCIJE PROTIV VUČIĆA, A ZSO FORMIRA PO SVOM ARŠINU: Nudi da dogodine piše nacrt statuta sa svojim ministrima
EVROPSKA unija i Sjedinjene Američke Države treba da uvedu sankcije Srbiji, posebno njenom predsedniku Aleksandru Vučiću, a da Prištini istovremeno ukinu kaznene mere i da joj se omogući status kandidata za EU i u Partnerstvu za mir. Zauzvrat, tzv. Kosovo će se tokom sledeće godine, valjda kad njeni predstavnici uhvate malo vremena, pozabaviti svojom ključnom obavezom iz Briselskog sporazuma - formiranjem Zajednice srpskih opština, i to prema sopstvenim aršinima.
Ovakav scenario priželjkuje premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti, iznoseći preko "Fejsbuka" po ko zna koji put poteze koje bi, po njegovom uverenju, trebalo da dovedu do "normalizacije odnosa". Upirući prstom u Beograd za izazivanje tenzija i nemire koje sam neprestano režira, Kurti je novu objavu pripremio reagujući na poziv posrednika u dijalogu Miroslava Lajčaka, a koji iznosi rok - do kraja januara formalizacija sporazuma Beograda i Prištine.
Bivši diplomata Zoran Milivojević kaže da taj rok nije realan i da ga treba posmatrati u kontekstu unutrašnjih potreba EU, odnosno briselskih izbora:
- To nije realno, zato što je Srbija bila jasna i izrazila rezerve na direktan način - u pisanoj formi. Ukoliko žele deblokadu i procesa dijaloga, ali i deeskalaciju stanja na KiM, onda bi morali da reaguju na aktivan način, jer je jasno da je za Srbiju neprihvatljivo ono što je izrazila i ovom rezervom, a to su delovi u Ohridskom sporazumu koji imaju elemente državnosti za tzv. Kosovo.
Potpuno očekivano, za premijera lažne države najveći kočničar celog procesa je predsednik Srbije, pa tražeći sankcije protiv Vučića navodi da je to neophodno zbog "neprijateljskog i agresivnog ponašanja i delovanja prema Kosovu, eskalacije na severu i odustajanja od Osnovnog sporazuma putem pisma premijerke Ane Brnabić od 14. decembra". On traži i da se odmah objave i "zaključci istraga o terorističkom i zločinačkom napadu od 24. septembra u Banjskoj", a da se "Milan Radoičić i pripadnici njegove paravojne grupe odmah predaju kosovskim vlastima".
Miletić: Igra odlaganja
POLITIČKI analitičar Dejan Miletić smatra da Kurti najnovijom igrom samo pokušava da što je moguće više odloži svoje obaveze, a da u međuvremenu stvori nemoguće uslove za naš narod:
- Ne vidim da EU ima mehanizme koji će pritisnuti Kurtija. On dobrovoljno neće ništa učiniti, a, ukoliko i učini neki korak, to će biti samo da se stvori iluzija da se nešto pomera ka formiranju ZSO. I ova poslednja izjava tome služi.
Najnovije Kurtijevo pisanije stiglo je samo tri dana nakon što je poslao svoje jurišnike, predstavnike Agencije za privatizaciju i policajce, da okupiraju "Rajsku banju" i isteraju zaposlene iz objekta čiju je izgradnju finansirala isključivo Vlade Srbije. Međunarodna zajednica to ćutke posmatra, kao što obavezu Prištine oko formiranja ZSO na sve načine pokušava da relativizuje.
Tumačeći Lajčakovu izjavu da je ZSO "unutrašnje pitanje Kosova", Kurti sada poručuje da sledeće godine može da napiše moderan evropski nacrt statuta, a uz konsultacije sa svojim ministrima za zajednice i povratak i za lokalnu samoupravu, Nenadom Rašićem i Eljbertom Krasnićijem. Iz ovoga je jasno da Priština namerava da i dalje ignoriše Upravljački tim, koji je po Briselskom sporazumu, jedini vlastan da pripremi nacrt statuta ZSO, te da ide ka tome da od Zajednice napravi nešto poput nevladine organizacije, bez izvršnih ovlašćenja.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković poručio je da Beograd nikada neće dozvoliti da se iko izruguje našem narodu:
- Nećemo nikome dati da obesmišljava prava Srba koja su ispregovarana pre više od 10 godina Briselskim sporazumom, u okviru formiranja ZSO, a koja su potvrđena i Sporazumom o opštim principima ZSO iz 2015. Član 21 ovog dokumenta jasno kaže da se dogovor o Statutu ZSO mora postići isključivo u dijalogu. Sve ovo ne treba nikoga da čudi kada je dobro poznato da je Kurti od strane lidera srpske opozicije proglašavan za "intelektualca" i "faktor stabilnosti", koji danas, umesto da formira Zajednicu podrugljivo i cinično poručuje evropskom posredniku u dijalogu da će sa Rašićem da piše novi Statut ZSO, verovatno po ugledu na udruženje dživdžana koje predlaže njegov lažni ministar zajedno sa svojom savetnicom Radom Trajković, glavnom Đilasovom podrškom na KiM - naveo je Petković.
Slobodan Zečević, iz Instituta za evropske studije, kaže, za "Novosti", da je ovakvo Kurtijevo ponašanje neprihvatljivo:
- ZSO je rezultat pregovora između albanske strane, srpske države i EU i nije unilateralni akt već je proizašao iz dijaloga. Ne može nijedna strana da diktira nešto što nije u skladu sa onim što je ispregovarano. To nije Kurtijev statut, nego ZSO priističe iz Briselskog sporazuma kojim se Zajednica i definiše. Niko ne može da izađe iz tog okvira. Ili, pak, može, ali se onda kaže da se sve poništava i kreće ponovo u nove pregovore oko toga šta je ZSO.