NESTOROVIĆ ZA "NOVOSTI": Moguća i manjinska podrška SNS i SPS za vlast u Beogradu

Snježana Vidačković 19. 12. 2023. u 23:39

SAČEKAĆEMO konačne rezultate, ne bismo išli ni sa kim u koaliciju, jer smo se tako na početku dogovorili. Nas 11 osnivača pokreta ovih dana će da se sastane i da glasa, pa ćemo da vidimo da li da budemo manjinska podrška SNS i SPS za neke konkretne predloge.

Foto: Printskrin Hepi TV

Mi jesmo opozicija, ali nismo opozicija svemu. Ukoliko bi u gradskoj skupštini bilo dobrih predloga ili ako bi se u republičkom parlamentu glasalo za Rezoluciju o KiM koja je u interesu države, naravno da bismo to podržali. Ušli smo u ovu priču jer želimo da očuvamo integritet Srbije, a ne zbog novca. Para nemamo, a svi smo ostvareni ljudi. Mi smo odlična udavača, jer ništa ne tražimo.

Ovako, za "Novosti" o formiranju većine u Skupštini grada Beograda govori prof. dr Branimir Nestorović, koji je sa svojim pokretom "Mi - glas iz naroda" ostvario neočekivan rezultat na izborima. Osvojio je 13 mandata u Narodnoj i šest u beogradskoj skupštini. Međutim, kako tradicionalna koalicija naprednjaka i socijalista sa 55 odbornika od ukupno 110 ne može da formira većinu u Starom dvoru, neophodna im je saradnja sa članovima pokreta "Mi - glas iz naroda". Na razgovore su ih, još tokom izborne noći pozvali i predsednik Aleksandar Vučić i gradonačelnik Aleksandar Šapić.

Ono što je sigurno, kaže popularni pulmolog, je da on i njegovi saborci iz pokreta "Mi - glas iz naroda" sigurno neće biti ni u kakvoj koaliciji i dogovoru sa "Srbijom protiv nasilja".

- Vidite šta rade sada posle izbora, kao da prave atmosferu Majdana - kaže doktor Nestorović. - Dragan Đilas i njegova Stranka slobode i pravde su napravili dobar fazon, nisu izašli samostalno na izbore jer nemaju nikakvu podršku. Nego su iskoristili one tragedije u maju, uzeli su naziv tadašnjih protesta i okupili druge stranke. Imali su dobar marketing i bolje su prošli ovako na izborima nego da su išli sami. Onda su lansirali Proglas, što je isto to. Sa njima nemamo o čemu da razgovaramo.

I ruski i američki špijun

NA tvrdnje, koje se ovih dana mogu čuti u pojedinim medijima i na društvenim mrežama, da je on "Vučićev čovek", "produžena ruka vlasti", Nestorović odgovara:

- Šta da vam kažem, nema šta sve nisu rekli za mene. Čitam svašta, i da sam američki i ruski špijun. Vreme će sve pokazati. Ja nisam lider pokreta, mi nemamo predsednika, možda sam samo najpopularniji.

Da je koalicija naprednjaka, socijalista i Nestorovićevog pokreta najrealnija za formiranje većine u Beogradu, smatraju i naši sagovornici analitičari. Oni odbacuju mogućnost da većinu formiraju sve stranke koje su prešle cenzus ("Srbija protiv nasilja", SPS, NADA, MI) sa ukupno 61 mandat, ostavljajući SNS na drugoj strani sa 49 odbornika. Jednako je nerealna situacija da većinu formiraju SNS sa 49 i "Srbija protiv nasilja" sa 42 mandata.

Bojan Klačar iz CeSid-a kaže da, kada je reč o formiranju prestoničke vlasti, postoje četiri scenarija.

- Prvi, u koji i sam verujem jeste da SNS i SPS naprave većinu sa grupom "Mi - glas iz naroda" - objašnjava Klačar za naš list. - Druga mogućnost je manjinska vlast SNS i SPS uz podršku odbornika "Mi". Ne verujem da je ova opcija realna jer bi takva gradska vlast bila nestabilna, što ne bi odgovaralo naprednjacima.

TANJUG

Bojan Klačar

Treći scenario predviđa da većinu u Starom dvoru čine naprednjaci, socijalisti i "preletači" koji bi im se priklonili usled nezadovoljstva u svojoj stranci. To se desilo i posle aprilskih izbora prošle godine.

- Za ovaj scenario je ključno to kako će izgledati konačni rezultati beogradskih izbora i raspored mandata. Prema sadašnjem stanju, SNS i SPS sada imaju 55 odobornika i može se desiti da za većinu "obezbede" još jednog ili dvojicu iz drugih stranaka. Međutim, ukoliko bi naprednjaci i naprednjaci i socijalisti zajedno imali 54, onda bi im trebalo troje, četovoro ljudi za većinu.

Takođe, smatra Klačar, ne treba isključiti mogućnost novih izbora ukoliko se ne napravi nikakav dogovor sa pokretom "Mi - glas iz naroda".

- Tada se može desiti ponovljeno glasanje. Ipak, mislim da vladajuća stranka više želi da nađe rešenje i formira većinu nego da ide na nove izbore.

Sličnog stava je i prof. dr Dejan Miletić, direktor Centra za proučavanje globalizacije, koji veruje da Nestorović neće negativno da utiče na formiranje vlasti u Beogradu.

- Mislim da će on sa svojom strankom da podrži SNS - ističe Miletić, za "Novosti". - I njima je u cilju stabilnost, a ne stvaranje nestabilne političke situacije. Zato verujem da će se naći određeno rešenje i da će "Mi - glas iz naroda" podržati Šapića. Baš ti ljudi, koji su deo "Mi - glas iz naroda" su ozbiljni ljudi, od kredibiliteta koji su se okupili i izašli na izbore da pokažu kako postoji i ta strana Srbije. Oni su ostvareni, nisu željni vlasti i urušavanja institucija. Ja njih lično poznajem iz zajedničkih medijskih nastupa i mogu da tvrdim da oni nisu ničija produžena ruka i neće štetiti Srbiji i njenom daljem razvoju.

Foto N. Fifić

Stari dvor

Ovakva kombinatorika najrealnije deluje i analitičaru Branku Radunu, koji naglašava da će proći još mnogo vremena dok se ne formira vlast u Beogradu. On kaže da je još rano govoriti o mogućim koalicijama, jer pregovori i pozivi tek slede.

Naprednjacima 341.992 glasa u Beogradu

PREMA preliminarnim rezultatima koje je objavio GIK na osnovu 92,4 odsto obrađenih glasova sa 1.091 biračkog mesta, lista "Aleksandar Vučić - Beograd ne sme da stane" osvojila je 341.992 glasa i 49 mandata. Za "Srbiju protiv nasilja" glasalo je 297.751 građanin što im je donelo 42 odbornička mesta. Lista "NADA za Beograd" dobila je 52.239 glasova i sedam mandata. Pokret dr Nestorovića "Mi - glas iz naroda" osvojio je 46.679 glasova i šest odborničkih mesta, koliko i socijalisti za koje je glasalo 41.764 ljudi.

- Mislim da je u interesu vladajuće stranke da se nađe rešenje, a ne da se ide na nove izbore u Beogradu. To bi zakomplikovalo stvar i na republičkom nivou. Odluka o koaliciji neće biti tako brzo doneta jer ima i pritisaka, lobiranja iz inostranstva tako da verujem da ćemo na dogovor još dugo čekati - zaključuje Radun.

Pogledajte više