NEMA PROSTORA ZA MANIPULACIJE TOKOM GLASANJA Intervju - Vladimir Dimitrijević, predsednik Republičke izborne komisije
U VEZI sa tvrdnjama o "izbornim krađama", želim da jasno podvučem da izborni zakon, pored stalnog sastava biračkog odbora, svim učesnicima garantuje pravo da na svakom biračkom mestu imaju po dva svoja predstavnika, odnosno člana i zamenika člana i ukupno više od 200.000 ljudi. Isto važi i za članove lokalnih izbornih komisija. Opozicioni učesnici, ostvarivanjem ovog prava, "osiguravaju" svoj rezultat i time doprinose i legitimitetu izbornog procesa.
Ovako u intervjuu za "Novosti" na insinuacije o mogućoj izbornoj krađi, odgovara predsednik Republičke izborne komisije Vladimir Dimitrijević. Na pitanje kako komentariše informacije koje su se pojavile, o mogućem upadu u RIK i izlasku na ulice u izbornoj noći, kao i da li ima prostora za neregularnosti, kao što tvrde opozicioni lideri, ističe:
- Izuzetno mi je drago što će, i ovoga puta, glasanje na biračkim mestima pratiti i veliki broj domaćih i stranih posmatrača koji će, sa svoje strane, dati sud o tome kako je protekao proces glasanja. Odgovorno tvrdim da tamo gde birački odbor radi u punom sastavu, sa predstavnicima svih učesnika na izborima, ne postoji prostor za bilo kakve manipulacije, sa bilo čije strane.
Predizborna trka tek se zahuktala, a akterima je ostalo još mesec dana da svoj program približe biračima. U javnosti se govori o nikad "prljavijoj" kampanji. Kako ocenjujete dosadašnje predizborne aktivnosti i da li, po vašem mišljenju, učesnici poštuju pravila fer nadmetanja?
- RIK je zaštitnik zakonitosti sprovođenja izbora u pogledu poštovanja pravila propisanih Zakonom o izboru narodnih poslanika. On je predvideo i posebno telo koje je uoči raspisivanja imenovala Narodna skupština, a to je Nadzorni odbor za kampanju. Zadatak odbora je da sprovodi opšti nadzor nad postupcima političkih stranaka, podnosilaca proglašenih izbornih lista, kandidata za narodne poslanike i javnih medijskih servisa u toku izbornih aktivnosti.
Kao i pred svake izbore, i pred ove se isplela priča o "fantomskim" biračima, odnosno o neproporcionalnosti između broja punoletnih stanovnika i građana upisanih u birački spisak. Kako to komentarišete?
- RIK ovim insinuacijama ne može formalno da se bavi, s obzirom na to da su i popis i vođenje Jedinstvenog biračkog spiska u nadležnosti drugih organa. Ono što je nesporno jeste da je Jedinstveni birački spisak danas daleko jasniji i uređeniji nego što je ikada bio, a o navodima o njegovim konkretnim nedostacima mora da se bavi za to nadležni državni organ.
Tri udruženja, "Crta", "Građani na straži" i CeSID, dobila su odobrenje da prate rad RIK u izbornom procesu. U kom pogledu će biti unapređen registar prigovora na proces u toku i nakon izbora?
- RIK je, u svrhu ispunjenja jedne od bitnih preporuka ODIHR pred ove izbore uspostavio registar prigovora, koji je dostupan na našoj veb-prezentaciji. Dakle, na veoma pregledan način može da se prati na koje okolnosti su podneti, kao i postupanja nadležnih organa, što najširoj javnosti omogućava da sagleda i kvalitet pre svega glasanja na biračkim mestima. A inače, na svakoj sednici vidim posmatrače na galeriji kako nadgledaju naš rad u svakoj fazi izbornog postupka, a posmatraće i rad lokalnih izbornih komisija i biračkih odbora.
Omogućiti izbore na Kosovu
KAKVE su šanse da Srbi sa KiM, koji od ustavnog referenduma 2022. glasaju na biralištima u centralnoj Srbiji, svoje biračko pravo, ovoga puta ostvare u svojim mestima u južnoj pokrajini?
RIK očekuje od nadležnih organa da, u kontaktu sa predstavnicima međunarodne zajednice na KiM, obezbede mogućnost glasanja na celoj teritoriji Republike. Iskreno se nadam da će predstavnici privremenih institucija u Prištini, uvažavajući demokratske tekovine, doneti odluku da se biračima na teritoriji naše južne pokrajine omogući korišćenje jednog od osnovnih ljudskih prava, a to je da biraju svoje predstavnike u najviši predstavnički dom svoje države.