ANALIZA NOVOSTI - TURSKI DRONOVI "OREZUJU KRILA" NEUTRALNOSTI Prištini vojna oprema vredna 100 miliona evra

Д. Стевановић 13. 10. 2023. u 19:00

PREUZIMANjEM zastave na ceremoniji u bazi "Filmski grad" u Prištini, turski general-major Ozkan Ulutaš formalno je stupio na dužnost kao 28. komandant Kfora, najavljujući da će se pod njegovom palicom nastaviti misija "sa potpunom nepristrasnošću i profesionalizmom". Većina Srba sa Kosova i Metohije, ali i deo stručne javnosti, na ove reči odmahuju glavom, svesni da novi šef međunarodne vojne misije stiže iz Ankare, velikog i dokazanog saveznika Prištine.

Foto: Profimedia/Fejsbuk/Albin Kurti

Da će predano raditi da čvrste veze postanu još jače, potvrđuju prilikom susreta predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan i premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti. Tako je turski lider u februaru, sa izvesnom dozom sete, ispričao kako je sve izgledalo kada je čuo vest da su SAD prve priznale tzv. Kosovo, pa su požurili da kao druga država na svetu udare "pečat". To je bila istorija, a u sadašnjosti se zalažu za ulazak Prištine u NATO, Evropsku uniju, Savet Evrope... I veoma su široke ruke kada je reč o vojnoj pomoći.

Vlada u Prištini je 2018. usvojila plan transformacija tzv. kosovskih bezbednosnih snaga u "vojsku" i za to je određen rok od deset godina, Turska se veoma angažovala, a nedavno je potpisan i sporazum između Ankare i Prištine o saradnji u vojnoj oblasti. Prema dostupnim podacima, Turska je u prethodnom periodu za KBS obezbedila opremu u vrednosti većoj od 100 miliona evra, a radi i na obuci kadrova. Kurtijevoj "armiji" dopremljena su oklopna vozila, protivoklopni sistemi OMTAS, dronovi "bajraktar", pešadijsko naoružanje...

Zvanični Beograd je svestan teške situacije, jer je i pre dolaska Turčina na mesto komandata misija Kfora u većini slučajeva ćutke posmatrala teror i Kurtijevo iživljavanje nad Srbima. Međutim, predsednik Srbije Aleksandar Vučić iskoristio je priliku i da pred komandantom komande združenih snaga NATO u Napulju, admiralom Stjuartom Mančom, ponovo ukaže da Srbija očekuje od Kfora da zadrži neutralnu poziciju i da proaktivno deluje u cilju sprečavanja bilo kakvog narušavanja bezbednosne situacije na terenu. Uostalom, na to ih obavezuje Rezolucija SB UN 1244.

General u penziji, prof. dr Mitar Kovač nema dilemu da je imenovanje turskog generala na čelo Kfora dodatni problem za bezbednost Srba na KiM:

- Turska je pristrasna oko kosovskog pitanja, kao neke druge članice iz regiona, recimo Hrvatska i Albanija. Nije dobro ni to što je turski kontingent trenutno najjači, a nije slučajno rastao, nego je namera bila da na kraju dobiju saglasnost za postavljanje njihovog čoveka na čelo međunarodne misije.

Upitan - hoće li Ulutaš tokom jednogodišenjeg mandata više gledati šta mu se signalizira iz Turske ili iz centrale NATO, Kovač odgovara:

- Turski komandant će, naravno, prvo predstavljati svoju državu i njene interese, a tek onda NATO. Ti stavovi u mnogim slučajevima neće biti suprotstavljeni. Međutim, i pre njegovog imenovanja, Kfor je bio instrumentalizovan, ponaša se kako kažu Amerika, Velika Britanija, Nemačka i Turska. I ta misija u mnogim slučajevima nije zaštitila srpski narod od prištinskog terora.

Kasarnu nazvali po Muratu

PREMA odluci Saveta bezbednosti UN, Kfor je na KiM došao 12. juna 1999, i imao je oko 55.000 vojnika. Sada broji 4.511 ljudi iz 27 država, od kojih je 21 članica NATO. Trenutno je najbrojniji turski kontingent sa 780 vojnika, dok su na drugom mestu SAD sa njih 679. Pod komandom Turčina Ulutaša očekuje se pojačanje, a većina će biti smeštena u kasarni "Sultan Murat", kod Prizrena.

Pogledajte više