KO JE DŽEJMS O`BRAJEN, NOVI POMOĆNIK DRŽAVNOG SEKRETARA SAD ZA EVROPU I EVROAZIJU: Vesnik kazne za Beograd
IZBOROM Džejmsa O'Brajena za pomoćnika državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju očekuje se nova dinamika u angažovanju američke administracije u našem regionu, ali i u dijalogu Beograda i Prištine.
To je procena analitičara, a ta dinamika, ako se po jutru dan poznaje, neće nimalo biti dobra za Srbe. Jer, bivši viši savetnik nekadašnje državne sekretarke Medlin Olbrajt i specijalni izaslanik predsednika SAD za Balkan devededesetih, svoj "debi" imao je na nedavnom sastanku Komiteta za politiku i bezbednost EU, na kojem je najmanje sedam država, predvođenih Letonijom, Litvanijom i Estonijom zatražilo sankcije protiv Srbije, ukoliko se dokaže da je Beograd bio uključen u krvavi sukob na severu Kosova i Metohije.
U svoju bogatu biografiju O`Brajen je upisao rad na formulisanju Dejtonskog sporazuma 1995. godine, a bio je i deo delegacije tokom pregovora u Rambujeu 1999. Između ostalog, bio je izuzetno naklonjen Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju u Hagu.
U trenutku kada je objavljeno da je O`Brajen predložen za ovu funkciju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić tada je govorio da se "o njemu piše svašta, kao kreatoru 'Dejtona', ali da je on čovek koji ume da čuje i sluša". Vučić je ranije istakao da je novoizabrani pomoćnik državnog sekretara, čovek koji "izuzetno razume stvari, poput ambasadora SAD Kristofera Hila.
Karijerni diplomata Zoran Milivojević smatra da se O`Brajen savršeno uklapa u administraciju starih kadrova devedesetih koju čine već Hil i Džejms Rubin (specijalni izaslanik Stejt departmenta, "povratnik" u naš region). On navodi da sa proverenim diplomatama, SAD ima nameru da podigne nivo aktivnosti, što je zacrtala na početku mandata.
- Kada je reč o nama, očekuje se aktivan odnos na liniji onoga što je strategija administracije demokrata, a na osnovu iskustva iz devedesetih - objašnjava Milivojević za "Novosti". - Treba očekivati jedan naglašen pristup, novu liniju pritisaka, posebno sada kada imamo ovu situaciju sa Banjskom. On je prvi čovek Stejt departmenta zadužen za nas, čiji su stavovi dobro poznati i tu ne treba očekivati ništa novo i originalno u odnosu na raniji pristup, a to je očekivanje SAD da kosovsko pitanje treba da se reši prihvatanjem nezavisnosti.