KAKO RUSI VIDE VUČIĆEV PORTRET U NEMAČKOM "ŠPIGLU": "Kriv" je za radove u Hramu, što ne rešava RS, za izbore u Crnoj Gori...

Dejana Kalinić 07. 08. 2023. u 19:51

BALKANSKA redakcija "Raša tudej" napravila je zanimljivu i ilustrativnu analizu teksta koji je objavljen u nemačkom listu "Špigl", a koja kroz portret predsednika Aleksandra Vučića obrađuje i najznačajnije regionalne političke teme. Naravno, ovo skeniranje se obavlja kroz ideološke naočare zvaničnog Berlina i matricu koja decenijama vlada u tamošnjoj javnosti.

Foto: Printskrin

Ali, nas zanima kako su ovaj ni malo bezazleni pamflet analizirali Rusi i zato tekst prenosimo u celosti:

"Spoljna politika Beograda, piše "Špigl" je poput hoda po žici. Odnosi sa Briselom i Vašingtonom se održavaju, ali se gaje i dobre veze sa Pekingom i Moskvom. Do danas, lamentira list, Beograd nije uveo sankcije Rusiji.

U trenutku kada se do kraja godine očekuje secesija Republike Srpske, a prosrpske snage će doći na vlast u NATO članici Crnoj Gori, Sjedinjene Države stežu stisak.

Uz sankcije visokim zvaničnicima RS, na crnoj listi Vašingtona našao se i Aleksandar Vulin, šef Bezbednosno-obaveštajne agencije zbog proruskih aktivnosti "koje potkopavaju bezbednost i stabilnost Zapadnog Balkana" i, navodne, umešanosti u organizovan kriminal.

Vulin je, objašnjava "Špigl" Vučićev "megafon" i zagovornih koncepta "srpskog sveta". Ruska verzija ovog "srpskog sveta" je "ruski svet" i, kako tvrdi autor teksta u "Špiglu", poslužila je kao izgovor za Specijalnu vojnu operaciju Vladimira Putina.

Da li Moskva koristi Vučića kako bi udarila u srce Evrope, pita se autor i odmah odgovara: da.

Razlog je, navodi list, taj što je "evroentuzijazam" Srba splasnuo posle 10 godina pregovaranja sa Briselom. Uz to, rezultati nepoznate ankete pokazuju da 45 odsto ispitanika Putina smatra najboljim političarem na svetu. Na drugom mestu je kineski lider Si Đinping.

Autor teksta u "Špiglu" sa čuđenjem navodi da Vučić sebe vidi kao predstavnika svih Srba, uključujući onih u BiH, Crnoj Gori i na Kosovu i Metohiji. Ne objašnjava, međutim, zašto je to za čuđenje budući, na primer, da Amerikanci svog predsednika doživljavaju kao svog vođu bez obzira gde žive.

Na listi Vučićevih "grehova" kao predstavnika Srba je i Hram Svetog Save u Beogradu koji "u čeličoj šaci drži 15 miliona pravoslavnih Srba iz celog sveta".

"Špigl" objašnjava šta je njihov problem sa Hramom - osim što ga je Vučić završio dok su fašisti i komunisti ranije opstruisali izgradnju. Naime, ruska kompanija "Gasprom" platila je za mozaike u kupoli, a Vučić je 2019. gledao kako Putin stavlja tri komadića mozaika u oltar i to, o skandala, u crvenoj, plavoj i beloj - bojama i srpske i ruske zastave.

Kosovo i Metohija

Kad god je pod pritiskom kod kuće, Vučić pribegava Srbima na KiM, tvrdi autor teksta u "Špiglu" ignorišući, svesno ili nesvesno, sve akcije nazovi vlasti u Prištini, čiju samoproglašenu nezavisnost nije priznalo pet EU članica, kao ni Rusija i Kina.

"Kosovo je Gordijev čvor u tkanju Evrope i Vučićev džoker u igri za moć na Balkanu", tvrdi "Špigl", uz usputni komentar da horde političara iz Brisela i Vašingtona i danje ne uspevaju da reše ovaj problem.

Danilo Vučić i majica

"Predaja nije opcija", piše na majici koju je predsednikov sin Danilo nosio na službi u Gračanici, srpskom manastiru koji autor teksta u "Špiglu", doživljava kao "kosovarski".

Kada ga je takozvana kosovska policija zaustavila, izvukla iz kola i zatražila od njega da skine "provokativnu" majicu, Vučić se pobunio.

Ta "banalna" epizoda, piše "Špigl", navodno pokazuje kako predsednik Srbije igra na kartu "srpskih žrtava" (o desetinama Srba koji su pohapšeni, prebijani i ranjeni na KiM u poslednjih nekoliko meseci nema ni reči, naravno).

Srpski predsednik, navodi "Špigl" nikada ne propušta priliku da "lamentira nad zlim silama koje su se zaverile protiv Srba. Vučić vešto cilja u srž srpske nacionalne psihologije: osećaj da su uvek bili na pravoj strani istorije, zbog čega su bili kažnjavani".

Autor sramno navodi listu, za njega, poraza Srba koji misle da su na "pravoj strani": "Izgubljeni Kosovski boj 1389. godine, kada su poraženi kao brana hrišćanstva od Turaka. Drugi svetski rat i otpor nacističkoj Nemačkoj? Plaćen tako što su stavljeni na ravnu nogu sa značajno manjom Hrvatskom i Slovenijom u Titovoj Jugoslaviji. Jugoslovenski ratovi 1990ih, sukob na Kosovu? Završeni NATO bombardovanjem Beograda i Niša".

Kada je Vućić govorio o progonu Srba na KiM, "predstavnik EU odgovoran za Balkan sedeo je pored njega i nije mu se usprotivio, a onda je hvalio 'iskrene i otvorene razgovore' sa srpskim predsednikom".

Upravo ovakve, piše "Špigl", Zapad šalje da pregovaraju sa Vučićem čija Srpska napredna stranka je, čak, našla put do Evropske narodne partije, šokiran je autor teksta.

Srebrenica, RS i Crna Gora

Autor teksta u "Špiglu", osvrće se i na Srebrenicu i tvrdi da Srbi na čelu sa Vučićem negiraju da se tamo dogodio "genocid", opet svesno ignorišući sve ostalo što se događalo u BiH 1990ih.

Problem i što Vučić nije ponudio rešenje problema Republike Srpske koja želi nezavisnost.

Problem je i Crna Gora, članica NATO, gde se u nedavnim anketama 32 odsto stanovnika identifikovalo kao Srbi. U glavi autora teksta u "Špiglu" i to je Vučiću na dušu, kao i dolazak "novog, više prosrpskog predsednika" umesto Mila Đukanovića čija je "posvećenost" NATO i nezavisnom Kosovu valjda važnija od vladavine prava?

Sa jačanjem prosrpskih snaga u Crnoj Gori, stvara se nova prilika da se sprovede "srpski uticaj" na NATO teritoriju, objašnjava autor teksta u "Špiglu".

Stara izreka "Moli se Bogu i drži se Rusije" ili Srbije, i dalje je ukorenjena kod mnogih Crnogoraca, piše "Špigl" i dodaje da je to još jedna karta na koju Vučić igra.

Srpski predsednik i njegova neliberalna demokratija predstavljaju veliku opasnost po bezbednost Evrope, zaključuje "Špigl".

BONUS VIDEO: VUČIĆ U PRIJEDORU: Nikada neće reći da je to najveće etničko čišćenje na evropskom tlu od 1945.

Pogledajte više