SLAĐAN TRAJKOVIĆ KRITIČNO: Ima groznicu, molio da ga vode kod doktora, ali Kurtijevi ljudi sprovode torturu
SLAĐAN Trajković, bivši pripadnik kosovske policije koji je uhapšen 15. decembra prošle godine pod optužbom da je počinio navodni ratni zločin, ostaje u pritvoru zatvora visokog rizika u Grdovcu kod Podujeva jer je Osnovni sud u Prištini odbio žalbu advokata da se Trajković brani sa slobode ili da mu se omogući lečenje u kliničko-bolničkom centru u Kosovskoj Mitrovici.
Njegova supruga Suzana za Novosti ponavlja da je Slađanovo zdravlje ugroženo i da u zatvoru nema adekvatno lečenje.
- Znam da je imao groznicu i da je tri dana povraćao. Tražio je da ga vode u ambulantu, ali to nisu učinili, već je u subotu uzeo palitreks od nekog zatvorenika. Moj suprug je prehlađen, ima groznicu i jake bolove u mišićima tako da bukvalno ne može da hoda - priča Suzana koja očekuje da u sredu poseti supruga u pritvoru.
I dok podseća da je Slađan uhapšen 15. decembra i da mu je pritvor produžen do kraja marta, opominje da je suđenje koje je trebalo da se održi šestog, osmog i devetog februara odloženo za četvrtak, 16. februar, kada se očekuje saslušanje svedoka tužilaštva.
- Uprkos takvom lošem zdravstvenom stanju Slađan izričito traži da se dovedu svedoci, da ga pogledaju u oči, iako on nikog od njih ne poznaje – dodaje Suzana koja revoltirano ponavlja da gotovo deset godina koliko je bio u kosovskoj policiji Slađan nije bio kriv ni za šta, a da je optužen onda kada je skinuo uniformu.
- Sve su to lažni svedoci, a tužilaštvo samo kupuje vreme kako bi ga i psihički ubili jer mu ne daju adekvatnu terapiju, a on je fizički jako slab i bolestan - zaključuje Suzana i naglašava da ne zna šta da rade i kome da se obrate za pomoć budući da međunarodna zajednica ne reaguje na apele porodice da se njenom suprugu omogući pre svega adekvatno lečenje i pravo na pravedno suđenje.
- Kada se žalimo daju mu lekove dva-tri dana, a potom nedelju dana ne daju, pa iznova. Što je najgore, kada se mi žalimo i oglasimo u javnost, oni ga u zatvoru zovu na razgovor, kada ćutimo još je gore i nismo više svesni ni šta da radimo niti kako da se ponašamo. Kada se telefonom čujemo, on ne može ništa da nam kaže jer je čuvar pored njega, a on nema nikakvih informacija. Iako su mu prošli put odneli Večernje novosti, izbacili su stranicu na kojoj je bila vest o protestu podrške u Kraljevu, kao i ranije kada su bili protesti u Mitrovici i Prištini - zaključuje Suzana koja ističe zahvalnost Kancelairji za Kosovo i Metohiju i državi Srbiji koje su, kaže, uz njih, ali da reakcija međunarodne zajednice koja se deklarativno zalaže za ljudska prava još uvek izostaje.