SPREMNI ZA PRVO POGLAVLJE: Nema prepreka za pregovore sa EU o slobodnoj trgovini

Д. Ст. 06. 02. 2023. u 12:01

NAKON više od osam godina razgovora sa predstavnicima Evropske komisije i Delegacije Evropske unije u Srbiji, EK obavestila je Ministarstvo privrede da su ispunjena merila za otvaranje Poglavlja 1 - Slobodno kretanje robe.

foto: Ministarstvo privrede

Novosti

Trebalo je osam godina razgovora da Srbija dobije zeleno svetlo od Evropske komisije i Delegacije Evropske unije u Srbiji za ispunjenje uslova za otvaranje Poglavlja 1. o slobodnoj trgovini u  pregovorima naše zemlje sa EU.  EK obavestila je Ministarstvo privrede da su ispunjena sva merila za otvaranje ovog poglavlja.

Ministar privrede Rade Basta zahvalio je svim saradnicima iz Ministarstva privrede koji su učestvovali u pregovorima za otvaranje ovog poglavlja, ministarki za evropske integracije Tanji Miščević, kao i premijerki i svim članovima Vlade Srbije.

„Poglavlje 1 – Slobodno kretanje robe predstavlja najznačajnije i u zakonodavnom pogledu najzahtevnije poglavlje. Srbija najveću robnu razmenu ostvaruje sa državama EU i zbog toga je zeleno svetlo za otvaranje ovog poglavlja istorijski trenutak za naš narod i državu“, poručio je ministar Basta te dodao da će biti deo pregovaračke grupe.

Ministarstvo privrede rukovodi radom Pregovaračke grupe za slobodno kretanje robe i započeće proceduru radi usvajanja strateških dokumenata od strane Vlade Srbije koja su merila za otvaranje poglavlja: Strategije i Akcioni plan za harmonizovanu oblast, Akcioni plan za oblast motornih vozila i Akcioni plan za neharmonizovanu oblast.

Nakon usvajanja strateških dokumenata, EK će pripremiti Nacrt izveštaja o ispunjavanju merila za otvaranje poglavlja koji će predstaviti Savetu EU, što će biti formalna potvrda od strane EU da su merila za otvaranje pregovora u ovom poglavlju ispunjena.

Suštinu poglavlja o slobodnom kretanju robe čine tehnički propisi koji regulišu infrastrukturu kvaliteta (u koju spadaju standardizacija, akreditacija, metrologija, ocenjivanje usaglašenosti i tržišni nadzor).

S druge strane, u okviru ovog poglavlja postoji i neharmonizovano područje koje predstavlja nacionalne propise država članica.

Završetkom pregovora u ovoj oblasti, biće obezbeđena potpuna usklađenost domaćih propisa sa evropskim zakonodavstvom koje se odnosi na proizvode.

Postizanjem potpune usklađenosti domaćih propisa sa propisima EU obezbediće se poštovanje jedne od osnovnih sloboda jedinstvenog tržišta – slobodnog kretanja robe.

Ovaj princip znači da trgovina proizvodima iz jednog dela Evropske unije u bilo kojem drugom mora da se sprovodi bez ograničenja.

Shodno tome, srpski proizvodi će se kretati na evropskom tržištu bez prepreka.

Danom pristupanja EU, Srbija postaje deo unutrašnjeg tržišta EU, na kojem važe jednaka pravila za sve proizvode država članica. Slobodno kretanje robe omogućiće da kvalitetni srpski proizvodi budu plasirani na evropsko tržište, a da istovremeno kvalitetni evropski proizvodi budu plasirani na srpsko tržište.

Mi smo svoje, zasad, uradili. Ostaje samo da EU otkoči pregovore sa našom zemljom.

Pregovori o pristupanju Republike Srbije sa Evropskom unijom formalno su otvoreni Međuvladinom konferencijom 21. januara 2014. godine u Briselu.

Proces analitičkog pregleda zakonodavstva (skrining) započeo je 25. septembra 2013. kada je u Briselu održan skrining za Poglavlje 23 posvećeno Pravosuđu i osnovnim pravima, a 24. marta 2015. godine održavanjem bilateralnog skrininga za Poglavlje 33 o finansijskim i budžetskim odredbama završen je celokupan proces skrininga.

Do sada su ukupno otvorena dvadeset dva poglavlja (Poglavlje 5 - Javne nabavke, Poglavlje 6 - Pravo privrednih društava, Poglavlje 7 - Intelektualna svojina, Poglavlje 13 - Ribarstvo, Poglavlje 14 Transportna politika, Poglavlje 15 - Energetika, Poglavlje 17 - Ekonomska i monetarna politika, Poglavlje 18 - Statistika  Poglavlje 20 - Preduzetništvo i industrijska politika, Poglavlje 21 - Transevropska mreža, Poglavlje 23 - Pravosuđe i osnovna prava, Poglavlje 24 - Pravda, sloboda i bezbednost, Poglavlje 25 - Nauka i istraživanje, Poglavlje 26 - Obrazovanje  i kultura, Poglavlje 27 - Životna sredina i klimatske promene, Poglavlje 29 - Carinska unija, Poglavlje 30 - Ekonomski odnosi sa inostranstvom, Poglavlje 32 - Finansijski nadzor, Poglavlje 33 - Finansijske i budžetske odredbe i Poglavlje 35 - Ostalo), a Poglavlje 25 (Nauka i istraživanje) i Poglavlje 26 (Obrazovanje  i kultura) privremeno su i zatvorena.

Pogledajte više