SRBIJA ČEKA OBRAĆANJE PREDSEDNIKA - VAŽAN VUČIĆEV GOVOR U UN: Podeljen u pet tačaka - akcenat na poštovanju međunarodnog prava
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić danas će u Njujorku održati govor na Generalnoj debati svetskih lidera, u okviru 77. zasedanja Generalne skupštine UN, koja će trajati do 26. septembra.
Vučić će govoriti oko ponoći po našem vremenu, kao deveti govornik, a pre njega će se putem video-veze obratiti predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski.
Glavna tema ovogodišnjeg zasedanja Generalne skupštine UN, koja je počela 13. septembra, jeste "Prelomni trenutak: transformativna rešenja za međusobno povezane izazove".
Generalne debate danas, drugog dana, počele su prvom sesijom od 15 časova (devet po američkom vremenu), na kojoj su prvi govorili Muhamadu Buhari, a sedmi govornik bio je američki predsednik Džozef Bajden.
Prvi govornik u drugoj sesiji od 21 čas po našem vremenu obratila se predsednica Mađarske Katalin Novak, a 12. govornica u tom delu debate biće britanska premijerka Liz Tras.
Predsednik Vučić je ranije najavio da je svoj govor podelio u pet tačaka, kao i da će najvažnija biti ona o poštovanju međunarodnog prava.
Vučić je ranije najavio da će danas imati susret sa ministrom spoljnih poslova Kine Vang Jiem.
Takođe, kako je ranije najavljeno, predsednik Vučić ukoliko bude stigao, nakon svog govora možda će prisustvovati prijemu koji će prirediti američki predsednik Bajden sa svojom suprugom.
Na Generalnoj debati učestvuju 92 predsednika država i kralja i 58 predsednika vlada, dok ostale državne delegacije predstavljaju potpredsednici država i vlada i ministri spoljnih poslova.
Debatu je tradicionalno otvorio predsednik Brazila Žair Bolsonaro, a zatim se obratio generalni sekretar UN Antonio Guteres.
Govori svetskih lidera po protokolu traju najviše 15 minuta.
Ipak, libijski lider Moamer Gadafi je 2009. godine govorio više od sat i po, a rekord u dužini govora je postavio bivši kubanski lider Fidel Kastro čiji je govor 1969. trajao čak četiri sata i 29 minuta.
Kako su saopštile UN, ovogodišnja tema "Prelomni trenutak: transformativna rešenja za međusobno povezane izazove" proizilazi iz priznanja da se svet nalazi u kritičnom trenutku u istoriji UN zbog složenih i međusobno povezanih kriza, uključujući pandemiju kovida 19, rat u Ukrajini, humanitarne izazove bez presedana, prekretnicu u klimatskim promenama, kao i sve veću zabrinutost zbog pretnji globalnoj ekonomiji.
Stoga je neophodno pronaći i fokusirati se na zajednička rešenja za ove krize i izgraditi održiviji i otporniji svet za sve i za generacije koje dolaze, navele su UN.
Ujedinjene nacije osnovane su nakon završetka Drugog svetskog rata, potpisivanjem Povelje Ujedinjenih nacija u San Francisku 1945. godine.