VERSKE SLOBODE U LAŽNOJ DRŽAVI NE POSTOJE: Iz Visokih Dečana prokomentarisali apsurdnu zabranu prištinskih vlasti

Новости онлине 11. 06. 2022. u 18:37

BRATSTVO manastira Visoki Dečani oglasilo se danas nakon što je, za razliku od prethodnih, ove godine grupi raseljenih Srba zabranjeno da prisustvuju prazniku Svete Trojice u Mušutištu, svetinji koju su uništili albanski ekstremisti.

Foto P. Milošević

- Polovina Srba iz Mušutišta, koji su raseljeni u centralnu Srbiju, a hteli su da proslave Pedesetnicu na ruševinama manastira Svete Trojice iz 16. veka, nisu dobili dozvolu (tzv.) kosovske policije da posete tu srpsku svetinju koju su uništili albanski ekstremisti na Kosovu - naveo je Manastir Visoki Dečani na Tviteru.

Podseća se da je Srpska pravoslavna crkva na Kosovu i Metohiji već izrazila duboku zabrinutost zbog nepostojanja verskih sloboda i slobode kretanja za sve Srbe povodom sličnog slučaja u Prištini.

- Prethodnih godina policija je dozvoljavala Srbima da prisustvuju liturgiji, ali sada ne - navodi se u objavi.

Podsećamo, grupi od 50 vernika, Srbima raseljenim sa prostora opštine Suva Reka zabranjeno je da sutra prisustvuju manastirskoj slavi, prazniku Svete Trojice u Mušutištu.

- Ovakav gest predstavnika Prištine jasno pokazuje da Srbi nisu dobrodošli na prostor Kosova i Metohije ni slavu da obeleže i grobove da posete, a kamo li da im se garantuje bezbedan povratak u etnički očišćenim sredinama - naveli su iz Kancelarije za KiM.

Predstavnici Privremenog organa i organizatori puta su, navedeno je, uredno, još 8. juna obavestili pripadnike policije tzv. Kosova da grupa raseljenih vernika želi da u Mušutištu 12. juna obeleži hramovnu slavu i prisustvuje sečenju slavskog kolača na ostacima i razvalinama Crkve Svete Trojice.

Međutim, stigao je negativni zahtev na njihovu molbu da im policija pruži bezbednosnu podršku bez koje je nemoguća realizacija puta u ovoj čisto albanskoj sredini i oni su tako onemogućeni da posete svoju postojbinu i prisustvuju slavi, što su godinama unazad činili, navela je Kancelarija za KiM.

Za raseljene Srbe koji su do 1999. godine živeli u Suvoj Reci, a koju su ne svojom voljom morali da napuste, "obilazak ostataka hrama i prisustvo na hramovnoj slavi predstavlja veliko duhovno okrepljenje".

- Kome smetaju vernici i hodočasnici i za koga oni predstavljaju opasnost? Reč je o još jednom teroru i iživljavanju Aljbina Kurtija preko njegovih poluga vlasti u Prištini koji ne želi da na KiM bude niti jednog Srbina - ocenila je Kancelarija za KiM.

Kako je saopšteno, koliko god se Beograd trudio da gradi mostove saradnje, ovakav odnos vlasti privremenih institucija u Prištini prema preostalim Srbima ili povratnicima, to obesmišljava i u temeljima potkopava.

BONUS GALERIJA: Obuka legendarne jedinice koja je oborila "nevidljivog"

BONUS VIDEO: NAŠA SVETINjA - MANASTIR VISOKI DEČANI: Od Svetog Save do granata i zaštite KFOR-a

Pogledajte više