ŠTO VAŽI ZA GOTOVINU, NE VAŽI ZA JOVICU: I u presudi Stanišiću i Simatoviću Hag na delu pokazao duple aršine

IZRICANjEM presude bivšim čelnicima Državne bezbednosti Franku Simatoviću i Jovici Stanišiću, u sredu u Mehanizmu za krivične sudove u Hagu, propali su višedecenijski pokušaji da se državnom vrhu u Beogradu pripiše direktna krivica za rat u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Foto: Printskrin

Bezbednjaci su dobili po 12 godina za pomaganje zločina u Bosanskom Šamcu, odakle je, po slovu optužnice, proterivano i ubijano nesrpsko stanovništvo, dok nije dokazana veza sa događajima u Baranji, Zapadnom Sremu, Krajini i Slavoniji u Hrvatskoj, kao i u Bijeljini, Zvorniku, Doboju, Sanskom Mostu i Trnovu u BiH, niti da su bili deo udruženog zločinačkog poduhvata. Presudu zbog smrti nije dočekao nekadašnji predsednik SRJ Slobodan Milošević, dok je bivši lider Srbije Milan Milutinović oslobođen, kao i načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilo Perišić.

Advokat Zoran Živanović kaže, za "Novosti", da je veoma važno što je dokazano da Simatović i Stanišić nisu bili deo udruženog zločinačkog poduhvata:

- Videćemo šta će tačno pisati u celokupnoj presudi kada bude objavljena. Celokupno gledano, za Hrvatsku i BiH osuđeni su lideri Srba sa tih područja poput Radovana Karadžića i Milana Martića, ali ne i političari iz Beograda. Ova presuda Stanišiću i Simatoviću je baš ono što je reklo Apelaciono veće koje je posle prvostepene oslobađajuće presude vratilo postupak na početak, a to je da je bilo grešaka u presudi u delu koji se odnosi na Bosanski Šamac. Za ovaj zločin su osuđeni lokalni Srbi, a Simatović i Stanišić jer su im pomagali. Presuda je u suštini jedan kompromis, da se opravda njihov dosadašnji boravak u zatvoru.

Dvojac bezbednjaka je osuđen, jer je znao za zločine u Šamcu, ali nije dokazana njihova veza sa paravojnim formacijama - Škorpioni, Dobrovoljačka garda, Šešeljevci... Oni su, kako je obrazloženo, angažovali instruktore da obučavaju Crvene beretke, ali nije dokazano da su pripadnici ove jedinice počinili zločine.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je poslednja haška presuda "slika i prilika političkog delovanja Haškog tribunala" i pitao ima li kraja osveti srpskom narodu, kao i da ne zna samo za šta nam se toliko svete".

- Uvek možemo da govorimo ko je odgovoran za sukobe na prostoru bivše Jugoslavije, ali strahovito je važno da ukažemo na činjenicu da su u predmetima Ante Gotovine i Mladena Markača promenjena pravila i sudska praksa. Rekli su da mora da se vidi lični uticaj u zoni delovanja pomenutih lica, da mora da postoji akt ili naređenje u pozivu na zločine - istakao je Vučić.

Dodaje da je to bio razlog, kako je čuo, da su neke haške sudije uzele ogroman novac u Zagrebu za promenu pravila, iako ne želi da u to veruje:

- Ne isključujem mogućnost da neke zemlje pokrenu istragu po tom pitanju. Tada su promenili sudsku praksu i to je bio razlog da i Gotovina i Markač, ali i Perišić, a prvostepeno Simatović i Stanišić budu oslobođeni odgovornosti. Tri godine kasnije kada su pravosnažno bili oslobođeni po žalbi tužioca ponovo se sudi Simatoviću i Stanišiću i posle tri godine se ponovo menja sudska praksa i vraća na ono staro i budu osuđeni za zločine u Bosanskom Šamcu bez udruženog zločinačkog poduhvata.

Prema rečima predsednika Skupštine Ivice Dačića, "termin udruženi zločinački poduhvat izmišljen je sa željom da se događaji povežu sa državom što nije uspelo ni u jednom slučaju, ni kod Stanišića i Stamatovića":

- Siguran sam da nikakve zločine nisu počinili, poznajem ih iz vremena Miloševića. Presuda nije korektna prema njima i nadam se da će u daljem procesu doći do neke revizije prvostepene presude. Presuda je lako oboriva, ali sa druge strane to nekad nije bitno, kada neko hoće nekog da osudi.

PLENKOVIĆ: NISMO ZADOVOLjNI

U SLUČAJU Simatovića i Stanišića palo je 98 odsto optužnice, a to što nisu krivi za događaje u Hrvatskoj, nije se dopalo političarima u Zagrebu.

- Verujemo da će u žalbenom postupku Rezidualni mehanizam uzeti u obzir njihovu ulogu na adekvatan način. Dakle, pozdravljamo ovaj deo, ali, s obzirom na njihovu ulogu u devedesetim godinama, ne možemo reći da možemo biti zadovoljni i da je donesena pravedna presuda - rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković.

Pogledajte više