NA REDU JE KARABAH: Turska ušla u novu ratnu avanturu, znajući da se Rusi neće mešati, a da je Vašington zaokupljen izborima
Sada su Amerikanci zauzeti svojim predsedničkim izborima i nije realno očekivati da će oni pritiskati Ankaru da se prestane mešati
HOĆE li posle 27 godina ratovanja i povremenog primirja Jermeni sačuvati Nagorni Karabah ili će ga izgubiti, pitanje je koje postavljaju mnogi koji prate kako Azerbejdžan uz pomoć Turske dominira u vazduhu i uništava jermenske PVO sisteme. Obećanje Taipa Erdogana da će Azerbejdžanu u svemu pružiti pomoć nije prazna priča pa je to osokolilo generale u Bakuu.
U svim dosadašnjim ratovima Jermeni su bili bolje naoružani a oficiri obučeniji. Ali zahvaljujući velikom prilivu dolara od prodaje nafte i gasa rukovodstvo Azerbejdžana je uspelo da nabavi moderno oružje od Turske, Izraela i Rusije. Sada ga imaju više od Jermenije.
Oni koji površno prate šta se zbiva na južnom Kavkazu pitaju se hoće li Rusija ući u rat na strani Jermena? Odmah da kažemo - neće. Rusi smatraju da se sukob mora rešiti za pregovaračkim stolom.
Znajući taj stav Kremlja rukovodstvo Turske je ušlo još u jednu novu ratnu avanturu. Posle Sirije, Erdogan je bio poslao vojsku u Libiju, a sada i u Azerbejdžan. Očito želi da bude lider muslimanskog sveta sa čime se ne slažu Egipat i Saudijska Arabija.
Kad su "cvetnom revolucijom" rušili bivšu vlast, sadašnji jermenski premijer Nikol Pašinijan i njegovi istomišljenici su se nadali da će od Vašingtona dobiti veliku pomoć. Prelistavajući stare tekstove video sam fotografije demonstranata u Jerevanu koji su nosili plakate "Kraj ruske imperije". Rusa su se sada setili kad od Vašingtona ne stiže ni cent.
Sada su Amerikanci zauzeti svojim predsedničkim izborima i nije realno očekivati da će oni pritiskati Ankaru da se prestane mešati. Zbog toga Turska koja ima drugu po veličini vojsku među evropskim članicama NATO može da odluči ishod rata u Karabahu. Videćemo šta će reći Bela kuća u koju je aktuelna vlast u Jerevanu naivno verovala.