KOMENTAR: Vreme je za Dulićeve škriljce

KAKO nas Bog ne nauči da NIS prodamo Rusima pre 1990. godine, pa da ih nedugo potom isteramo odatle.

Foto D. Milovanović

Tada ne bi bilo spaljenih pilota JNA usred Ljubljane, "merčepovci" ne bi ni popreko pogledali Mihajla i Mariju Zec i njihovu dvanaestogodišnju ćerku Aleksandru usred Zagreba, Piter Galbrajt ne bi morao da se slika ispred hrvatskog tenka koji kidiše na Knin, Ljuban Jednak ne bi iz Gline, dva puta u svom veku, bežao od ustaškog noža, kao i 250.000 njegovih sunarodnika - sapatnika, mali Slobodan Stojanović ne bi morao da se vraća po svoju kucu u Donju Kamenicu da ga tu raspori "orićevka" Elfeta Veseli. Verovatno bi se izbegao i "najveći masakr u Evropi posle Drugog svetskog rata", a možda bi i Nikola Gardović na Baščaršiji uspeo da završi svoju svadbenu zdravicu. Ko zna, Milica Rakić bi sada svoju ćerku verovatno odvikavala od noše, ne bi goreli vekovi u Arhanđelima i Ljeviškoj, a Ivan Jovović i Pantelija Dakić bi se sa svojom dečurlijom kupali u Bistrici.

No, zaludnji je posao naknadna pamet, ali nam se od ove subote razbistrilo - makar smo svesni da će Balkan i dalje biti brdovit, ali krvav više - nikada. Jer, kako nam objasni visoki dolaznik iz Vašingtona Ričard Verma "promena vlasničke strukture u NIS zapravo će doneti više mira i prosperiteta i ovde i širom regiona". Što se pucalo, pucalo se.

Njegov mnogo uticajniji zemljak, kojeg znamo još iz doba zloglasnog Rambujea, Džejms O`Brajan, nije u metafizičkim kategorijama. On ima praktičan pristup:

- Rusija je rafineriju kupila za veoma malo novca, iznela je poslednjih godina iz Srbije verovatno milijarde evra i sada će vaša zemlja imati priliku da tu industriju vodi u korist naroda.

Ovaj ktitor Haškog tribunala smetnuo je s uma da je njegova država "Sartid" u Smederevu kupila za svega 21,3 miliona dolara, da su za to dobili kompletnu novu železaru, koja je na 300 hektara uključivala šest čeličana i valjaonicu, staru železaru sa tri livnice, fabriku belih limova u Šapcu, smederevsku luku od regionalnog značaja sa sve slobodnom carinskom zonom na površini od 21 hektar, fabriku kreča u Kučevu i više drugih nekretnina. Amerikanci su stekli i ekskluzivno pravo da pet godina upravljaju proizvodnjom i ubiraju dobit, a da pri tom ne snose nikakvu odgovornost za eventualno loše poslovanje. Visoke peći su radile sve dok ovdašnji pitomci Vašingtona Dragan Šutanovac i Zdravko Ponoš u njih nisu ugurali i poslednji srpski tenk.

- Ostavljamo vam fabriku u mnogo boljem stanju nego što je bila u momentu kada smo je kupili. Možda će država i Vlada Srbije imati više uspeha od nas - sa suzom u oku govorio je Dejvid Rintol, predsednik "Ju-Es stila" za Evropu, kada se tog 31. januara 2012. godine pozdravio sa radnicima. Zaboravio je samo da kaže da je ostavio i dug od oko 50 miliona dolara. I država i Vlada su stvarno imali više uspeha od investitora s one strane bare.

Povratili smo čeličanu za svega jedan dolar.

Posle malog izleta u prošlost, moramo pogledati i u svetlu budućnost o kojoj su nam zagriženo govorili i Verma i O`Brajan.

- Srbija mora da unese raznovrsnost u svoje energetske izvore i da bude nezavisna u tom pogledu - složila su se obojica.

I zaista im blagodarimo. Jer, imali išta prirodnije od toga da u ime te raznovrsnosti plaćamo, umesto jeftinijeg ruskog, najmanje dva puta skuplji američki tečni gas i ima li prikladnijeg trenutka, ako ne sada, da najzad počnemo da vadimo one uljne škriljce kod Aleksinca koje je svojevremno otkrio Oliver Dulić.

U ove svete praznične dane ovde se otvorila realna opasnost da nametnutu energetsku diverzifikaciju isprati i mentalna. Već su se po televizijskim studijima razleteli razni Obradovići, sa bradom i bez nje, ali i pojedini iz vlasti, koji nam objašnjavaju kako je ova pakost Bajdenove umrle administracije potvrda da moramo brinuti samo o svojim interesima, a ne o interesima Vašingtona i Moskve. Kod uvođenja ovog istorijski perverznog izjednačavanja zaboravlja se samo jedno: Rusi nas nikada nisu ubijali za naše dobro, niti su nas nagonili da ih molimo da nas okupiraju i zarobe.

Pogledajte više