Bogatstvo
NIJEDNO od 12 (i slovima dvanaestoro) dece Ivane i Dragana Šućurovića, iz male Stublice kod Trstenika, nije došlo slučajno na svet.
Svaka se beba u ovom skromnom domu rodila iz ljubavi i svaka prohodala, preležala boginje, naučila da čita i piše, crta i mašta, ređa petice u đačkoj knjižici, uz neprospavane noći požrtvovanih roditelja. U vremenu antropocentrizma, naopakoj veri da smo sami sebi potrebni i dovoljni, Šućurovići su nam ponudili didaktiku o nesebičnoj ljubavi.
Ne može se njihova filozofija ukrojiti u prvoloptaške zaključke da je brojno potomstvo dobijeno zbog socijalnih davanja, jer njih - nema. Šućurovići svojevremeno nisu želeli da se odreknu zemlje koju obrađuju, a da bi dobili pomoć. Zemlju oru da od nje žive. Ne žale se kada ih u berbi peče sunce.
Da li im je, ipak, potrebna podrška države? Izvesno, jeste. Zamislite troškove pelena, cucli, benkica, lopti, mleka, voća, mesa, pogača, knjiga, igračaka za šest devojčica i šest dečaka. Da li je u redu da Šućurovići imaju pravo na dečji dodatak za četvoro dece, a još petoro trenutno pohađa školu? Izvesno, nije.
Još izvesnije, u izazovnoj borbi za natalitet u Srbiji, regulativa mora da se menja i zbog izuzetka. Porodica koja je pred praznike tek rođenu bebu dočekala sa jednakom radošću, kao i svih prethodnih 11, mora imati konkretniju potporu.
Stalan posao ima samo Anđela (18), radi u ugostiteljstvu. Milica (17), Jovan (16), Uroš (14), Emilija (11), Natalija (10), Tamara (8), Veljko (7), Ilija (6), čak i najmlađi Anastasija (4) i Vasilije (1), pomažu tati oko poljoprivrede. Mama kuva za četrnaestoro.
Dimitrije, rođen pre tri nedelje, očito će naučiti da vozi bicikl kada i traktor.