NEĆE MOĆI, Bolji je heroin
IZBORNA kampanja koja je za nama i nije bila onako burna kako se to moglo očekivati, ali je, ipak, iznedrila nove žrtve među kojima je najuočljivija Nikola Pejaković
NIKOLA Pejaković, poznatiji pod nadimkom Kolja, zaista je multitalentovan. Pored režije, koju je završio na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, dokazao se i kao glumac, scenarista i muzičar. Prvi put sam ga zapazio u ulozi taksiste u filmu "Mi nismo anđeli" Srđana Dragojevića iz 1992. godine, a pokazao se i glumeći Deda Mraza u kultnoj novogodišnjoj emisiji "Dva sata kvalitetnog programa". Pravu slavu stekao je glumeći Halila, muslimanski alter ego Srbina Milana u izvedbi Dragana Bjelogrlića. Kao i u tom filmu, i u upravo završenoj predizbornoj kampanji, Pejaković i Bjelogrlić su se našli na dve potpuno različite strane - dok je jedan predvodnik operacije "Proglas", drugi se upisao na spisak 2.000 poznatih ličnosti koje podržavaju vlast.
"Šta se ovo dešava, bio je baš lep narkoman i normalan mladić", upitao je Koljin otac njegovu majku kada je glumac odlučio da "opijum za elitu" (heroin) zameni "opijumom za narod" (crkvom). Tako je, makar, Kolja januara ove godine opisao reakciju svog oca kada je odlučio da promeni život. "Moj otac se više zabrinuo za moje zdravlje kad sam počeo da odlazim u crkvu, nego kad sam bio na heroinu", dodao je.
Slično ovome (iako se ne radi o crkvi) reagovali su i poklonici druge Srbije kada je Pejaković odlučio da podrži političku opciju protiv koje su oni. Poništavanjem Kolje zbog njegovih političkih afiniteta je ohrabrena, na primer, uticajna tviterašica koja se predstavlja kao "novinarka", Biljana Lukić (ja zaista ne znam u kojem mediju ona radi, a u njenoj iznenađujuće kratkoj biografiji piše da je "u novinarstvu od 1991.", da je "uređivala zabavno- muzički program na Studiju B", da je "autor, scenarista i voditelj mnogih televizijskih emisija i manifestacija", da je od 1995. do 2004. bila "suosnivač i urednik televizije SOS kanal", a da se od tada bavi, pazite, molim vas, izbor reči - "menadžmentom, konsaltingom i pablišingom" u okviru svoje firme "Drim haus").
"Današnja vest o kanselovanju Kolje mi uliva ogromnu nadu - ne možemo da se branimo od zla pravdom, zakonima, silom, lovom, ali možemo da prestanemo da pravdamo/razumemo kolaboracioniste zla. Neka idu svojima, nema od nas, što reče Predrag Voštinić, ni 'dobar dan'", napisala je "tviter novinarka" radujući se priželjkivanoj društvenoj smrti ovog čoveka.
Zaista, kazna je Kolju jer se usudio da stavi potpis na "listu prokaženih" stigla svetlosnom brzinom i to ne samo od "tviter zajednice" i slučajnosrpske javnosti, nego i od najbližeg kruga saradnika - članovi njegovog benda "Grobovlasnici" su ga izopštili.
Tako je Ivan Aleksijević, dosadašnji pijanista benda "Grobovlasnici" kazao:
"Grobovlasnici sa tim nemaju veze, to je nažalost njegova (Koljina) odluka zbog koje taj bend više ne postoji, jer članovi benda ne žele da budu deo njegovog političkog angažmana i sve što mogu da kažem je da osećam veliko razočaranje, bes i tugu".
Svega ovoga ne bi bilo da je Kolja na vreme otišao u policiju, odnosno potpisao nešto drugo. Tada bi bio poštovan i cenjen, a ovako je "kolaboracionista zla". I, za sada, još je sve u redu pošto pripadnici ovog kružoka ne mogu da se brane "pravdom, zakonima, silom, lovom". Ne mogu još da zbog njima neprihvatljivog političkog mišljenja vode sudske procese protiv onih koji se sa njima ne slažu, da usvajaju zakone kojim bi "pravno rešili" delikt mišljenja (mada su na putu da to učine što kroz Zakon o diskriminaciji, što kroz Zakon o rodnoj ravnopravnosti koji uključuje i uvođenje politički korektnog novogovora), još nemaju silu da druge jure po ulicama i bacaju u Savu i Dunav, a nemaju ni "lovu".
Zapravo, pare već imaju.
Ima među Lukićkinim sledbenicima i pratiocima i depresivnih optimista koji se žale što Srbija ne može sama da reši svoje "probleme", ali tračak nade vide u spoljašnjem faktoru: "Za Srbiju je jedino spas vojna intervencija NATO. Kritična masa je nemoguća jer su ovi dobro proučili greške Čaušeskua i Miloševića i plus se kameleonski prilagođavaju novim situacijama".
Ima i onih, koji poput lista "Danas", realno procenjuju da je "Nikola Pejaković grobovlasnik svoje karijere", ali istovremeno predviđaju da će se "nakon izbora" neka "Pejakovićeva serija brže pojaviti na televiziji". Jer samo tako i može? Nije do sada bio dovoljno uspešan? A zaboravljaju da se u bliskoj prošlosti na televiziji, sa sve produkcijom omraženog "Telekoma Srbija" pojavila serija neutralnog pozivara na glasanje Miodraga Majića. Što je dokaz nečega samo po sebi. Usput budi rečeno, prema članu 31 Zakona o sudijama, sudija ne može biti "član političke stranke, niti politički delovati na drugi način". Da ponovimo, ne može "politički delovati na drugi način".
Još jedna stvar. Kolja je poslednjih godina iznosio dosta kontroverzne, da ne kažemo radikalne političke stavove poput nazivanja dece iz mešanih brakova "mešanim mesom", na šta sada podseća i nosilac nagrade nacističkog Društva za Jugoistočnu Evropu Dragan Bursać, a da zbog toga nije poništen. Poništen je zbog podrške jednoj političkoj opciji.
Time je počinio smrtni greh.
I na kraju, stav Koljinog oca s početka ovog teksta je očito postao norma u drugosrbijanskom delu društva. Droga i prostitutke su okej, ali podrška jednoj partiji je no-no.